אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש ממשלת פולין לשעבר: "ברור שהפולנים לקחו חלק בשואה"

וולודז'ימייז' צימושביץ', שכיהן בעבר בתור ראש ממשלת פולין, תקף בחריפות את "חוק השואה" שהועבר בארצו. בדבריו טען כי הממשלה המכהנת הגזימה בתיאור הנזק שנגרם למדינה ואמר כי "ברור שהפולנים לקחו חלק בשואה"

ראש ממשלת פולין לשעבר תוקף את החוק של מדינתו
  "ברור שהפולנים לקחו חלק בשואה". וולודז'ימייז' צימושביץ' (צילום: עמוד הטוויטר Dawndzif)

לא רק בישראל: בכירים בפולין הביעו בימים האחרונים ביקורת על "חוק השואה" שאושר השבוע על ידי נשיא המדינה אנדז'יי דודה, במסגרתו מי שיזכיר בפומבי את מעורבותה של פולין בזוועות השואה יוכל להישלח למאסר.

האחרון שהתבטא נגד החוק היה וולודז'ימייז' צימושביץ', שכיהן כראש ממשלת פולין בין השנים 1996 ו-1998, וכן שימש כשר החוץ הפולני משנת 2001 עד 2005. בראיון לעיתון מקומי בפולין תקף בחריפות את הצעת החוק ואת הממשלה שהובילה לאישורה.

"ברור שהפולנים לקחו חלק בשואה" טען בתקיפות. "היו מאות מקרים של פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים בהשמדת היהודים, ולפחות 60 אלף יהודים הוסגרו על ידי פולנים לידי הגסטאפו הנאצי. עם זאת, הדור של היום אינו אחראי לדברים שקרו אז. עלינו לדבר בצורה פתוחה ובכנות על הכיבוש הנאצי".

ראש הממשלה לשעבר גם ציין כי מעל 6,000 פולנים זכו לתואר "חסיד אומות העולם" ממוזיאון יד ושם לאחר שסיכנו את חייהם כדי להציל את שכניהם היהודים. "כולנו מחויבים לזכור את האנשים הגיבורים האלו, אבל אסור לתת לגבורה הזו לכסות על הפשעים והרשעות של קבוצה גדולה הרבה יותר של פולנים". טען צימושביץ'. "האנטישמיות הייתה ונותרת תופעה נפוצה מאד בפולין".

צימושביץ' גם האשים את ממשלת פולין כי הגזימו בתיאור הנזק שנגרם למדינה כשטענו כי מחנה הריכוז אושווייץ מתואר בציבור כ"מחנה השמדה פולני". לדבריו, "בעצם האמירה הזו, חברי הממשלה גרמו לביטוי הזה להגיע לאלפי אנשים".

בשנת 1997, צימושביץ' היה ראש הממשלה הפולני הראשון שביקר בישראל במסגרת תפקידו. בראיון ראש הממשלה לשעבר הביע חשש מהשפעת החוק על היחסים בין פולין וישראל. "החוק החדש גרם לנזק קשה ליחסי פולין וישראל, ואני חושש כי הנזק יהיה בלתי הפיך" טען. "במשך עשורים רבים ישראל וארה"ב היו בנות ברית משמעותיות של פולין- אך כעת אני חושש כי הנזק שנגרם ליחסי המדינות יורגש לעוד שנים רבות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אל תכתירו אותו כחסיד אומות עולם
אבי | 08-02-2018 15:41
הוא תוקף מתוך אינטרס אישי ומשתמש בציניות בחקיקת החוק כתירוץ מושלם, בכדי להתנגח בפוליטיקאים שסביר להניח שאינו אוהב. בל נאמין לסיפורי בדים, אין אמונה ברשעים הללו.
2
החוק הפולני על השואה-ח"כיםמהתלים בנו ומשחקים לידי האויב
חלם- מקומה בפולין | 09-02-2018 2:04
בעניין החוק הפולני על השואה חברי כנסת פופוליסטים מנסים לרמות את כולנו כדי לגרוף קולות ומשחקים לידיהם של אנטישמים או פלסטינים או "הומניסטים" של BDS וכד' | אין שום נגוד בין הצעת החק הפולנית (שכבר קבלה הסכמה של משלת ישראל (!) במסגרת הסכם שתוף פעולה עם פולין) להצעת החק שהציעו 61 ח"כים בכנסת כדי להגן עלינו מהחק הפולני. ההצעה הפולנית מדברת על "כל אדם, ..., שייחס בפומבי לאומה הפולנית [כלומר, לכלל האומה] או למדינת פולין אשמה או אחריות משותפת באשמה" והצעת הח"כים: "הכחשה או הקטנה של האחריות המשותפת של עוזרי וסייעני הנאצים ... ייחשבו אף הן לעבירה...בנוסף ... ליווי והגנה משפטיים ... כדי שיוכלו להמשיך ולספר את האמת ['אמת'- משמע לא הכללות]" כפי שאתם רואים, הפולנים טוענים בחטים והח"כים משיבים בשעורים, בכל אחת משתי המדינות החק המוצע מיועד לטפל בבעיה שונה ללא התנגשות ביניהם. לחק הפולני הח"כים אינם מנסים להתנגד כי אין להם עילה כשרה, לא גזענית, שתצדיק הכללה על עם שלם, והרי ההכללה היא הדבר שהחק הפולני מנסה למנוע. "לעם הפולני הייתה מעורבות מוכחת ברצח יהודים בשואה", כדבריו של נפתלי בנט, אינו משפט נכון יותר מאשר "בוחרי המפד"ל שמחו על רצח רבין". בכל זאת, הח"כים מסעירים את דעת הקהל נגד החק הפולני ה"רע". איני מוצא הסבר להתנהגות הח"כים אלא זה: נסיון לרמות את הבוחרים ולהעמיד פנים של אבירים שמגנים על ערכיו כמו בעלילות הגבורה של דון קישוט. אגב כך הח"כים מגחיכים את כולנו בדעת הקהל העולמית, כצועקים "זאב, זאב" ומסתכנים בכך שאנטישמים או פלסטינים או "הומניסטים" של BDS וכד' יציגו את נבחרי הצבור של היהודים כמנסים לסכל מאבק פולני צודק בתעמולת שקר על השואה, ויטענו שהיהודים רוצים להמשיך את התעמולה האנטי-פולנית השקרית הציונית שמטרתה "לנפח" את העוינות האנטישמית, כדי להתלות בעוינות של הגויים ליהודי הגלות בשביל להצדיק את הציונות ואת תוצאותיה: גזלת קרקעות הפליטים וגרושם.
3
אימי בשואה
ראובן גרינשטיין | 12-02-2018 22:38
אמי הובלה בטרנספורט מגטו קובנה למחנה שטוטהוף אשר נמצא בצפון מזרח פולין באיזור הקרוי פרוזדור דנציג יש ברשותי את תעודת הטרנספורט שלה ותעודת האסיר ,זאת קבלתי מארכיון יד ושם על אימי שמרו גרמנים ומשתפי פעולה מקומיים