אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת הרב קלנר: "מדאיג שזו התורה שבנינו שומעים"

יו"ר ארגון 'רבני ורבניות בית הלל', הרב מאיר נהוראי, מותח בקורת על דבריו של הרב יוסף קלנר בגנות הנשים ואומר כי אסור שדברים מעין אלו ישמעו בבתי המדרש

סערת הרב קלנר: "מדאיג שזו התורה שבנינו שומעים"

סערת הרב קלנר.

יו"ר ארגון 'רבני ורבניות בית הלל', הרב מאיר נהוראי, מותח בקורת על דבריו של הרב יוסף קלנר בגנות הנשים ואומר כי אסור שדברים מעין אלו ישמעו בבתי המדרש.

לדבריו: "האוזן לא מאמינה שעוד נשמעים קולות מסוג זה במרחב של הציבור הדתי הלאומי, ובמיוחד הדבר מדאיג שזו התורה שבנינו ששומעים – התורה חוגרת שק".

הרב נהוראי מתייחס למצב בשטח ואומר: "אפשר להתעלם מהשינוי שמתרחש בקרב לימוד התורה הנשי ואולי אף לראות בו כדבר חסר משמעות. השימוש הרווח בהקשר זה הוא "חדש אסור מהתורה". אולם יש חדש שלא רק מותר, אלא אף ראוי לכתחילה. החדש המתקן, המקדם והמעלה את העולם. חדש כזה רצוי וחיובי. כי מלכתחילה נברא העולם על בסיס דינאמי. כניסתם של נשים לעולם התורה הוא בבחינת חדש שמוסיף טעם משמעותי לתורה ויהיה בכוחו גם לעצב תהליכים בריאים בעיצובה של ההלכה".

צפו בדבריו של הרב קלנר שעוררו סערה

"בצד רצוננו לחזק ולהעצים ככל שניתן את עולמן הרוחני של נשים ומעורבותן בחיי הקהילה, אנו רואים ברכה מיוחדת בעיסוק של נשים בתחומי הלכה. אנו נמצאים בתקופה של פריחה בעולם התורה הנשי. קיימות מסגרות מגוונות להעצמת התורה בקרב הנשים, וברוך ה' צומחות נשים שלומדות תורה שבעל פה בעיון גמרא והלכה".

עוד הוא מציין כי "זכינו שרבניות תהיינה חלק מהותי מארגון בית הלל, חלק מהשיח ההלכתי בארגון, וחלק מהנהלתו. בית המדרש של בית הלל שותף למהלך היסטורי זה ובתוכו יושבות נשים ששותפות לליבון ההלכה וליצירת הפסק. גם פרויקט 'משיבת נפש' שבמסגרתו רבניות בית הלל משיבות הלכה לשואלים באינטרנט, עולה וצומח. התשובות ניתנות על ידי נשים שלמדו במשך שנים תורה שבעל פה ובכלל זה הלכה ולאחר מכן הוכשרו לפסיקת הלכה. אנחנו רואים בכך זכות גדולה להיות חלק מההובלה של לימוד תורה לנשים".

"אנחנו סבורים, שכל אלו תורמים להעצמתן של הנשים בתוך הקהילות עצמן. נשים תשתלבנה וכבר משתלבות בחיי הקהילה – בקבלת החלטות, במעורבות בפעילויות שונות ובחברות בוועדות, בתחומי פעילויות מגוונים. ואנו מאמינים שבכל יום גוברת המוטיבציה לשילוב נשים במסגרת שיעורי תורה בקהילות".

"אני מקווה שקולות מזלזלים ובוטים כנגד הנשים לא יישמעו במקומותינו ובעיקר לא בישיבות ובתי מדרש. על כך אמרו חז"ל – חכמים היזהרו בדבריכם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אמרת בית הלל אמרת הכל
סרוג | 08-02-2018 10:48
התורה חוגרת שק? איזה מגזים.
2
לא פלא שכשאין תשובות מלמעלה, כל עסקן דתי
רחל | 08-02-2018 12:16
מפרשן כראות עיניו ואטימות שכלו.
3
אוחחח
סרוג | 08-02-2018 12:19
כל ההצטדקויות האלה...
4
קנאים פוגעים הו
אביגיל | 08-02-2018 12:47
ואחר כך מתפלאים למה הנוער עוזב את הדת. בדיוק בגלל טמבלים כאלא ושטויות של שלמה אבינר שמבלה את יומו במדידת חצאיות - שאגב 50% מילדו (5/10) עזבו את הדת. ושלמה אליהו שיוצא בהצהרות בומבסטיות יומיות שחוץ מקומץ ״מקורבים״ לא שמים עליו. חברים מה הצעד הבא? לדרוף את כל האוכל במאחז ולהתאבד??
5
תגובה
אני | 08-02-2018 13:22
חבל שלא שמענו תגובה כזו כנגד חברת בית הלל התומכת בנישואין חד מיניים..
6
לא נכשיר את בית הלל
משיב | 08-02-2018 14:03
אני מתנגד לדברי הרב קלנר התמוהים אבל דבר זה לא בא להכשיר את ארגון בית הלל על פסיקותיו התמוהות...
ני מתנגד עליך על ההתנגדות לחכם יוסף קלנר שליטא
כי פיצקלה נכד ענק ענקים | 18-02-2018 10:59
שאלת אותו?
7
ומה חושב ה' שלמה ריסקין?
שייקו | 08-02-2018 14:14
את מי זה מעניין מה חושב כל רפורמטור בנושא
8
בית חילל
רבני דיאט | 18-02-2018 10:57
עלשמוע בין אחיכם שמעת נוראי?