אמיץ: כשקובי אפללו החליט להביא את השבת לאשדוד

עם המון הומור, סיפורי שבת, קול מופלא ולהיטים מוכרים, הזמר והיוצר קובי אפללו מקרב לבבות לשבת במיזם מיוחד בכורה באשדוד, העיר שבוערת בגלל השבת

קובי אפללו: "השבת היא המתנה הכי יקרה שקיבלתי''
  (צילום: יחצ)

כבר ימים ספורים לפני המופע כל הכרטיסים נמכרו מראש, SOLD OUT לכבוד מופע שכולו שבת. כתושבת אשדוד שחווה מקרוב את המחאות הרבות על סגירת המרכולים בשבת והמחאה על הכפייה הדתית, די ציפיתי שאראה את האולם מלא עד אפס מקום בחובשי כיפות שבאו ליהנות מעוד מופע איכותי של קובי אפללו מארח את ישי ריבו. אבל שמחה הפעם להודות שטעיתי.

להפתעתי (ולשמחתי) באולם נצפו אשדודים מכל המגזרים והמינים, שהגיעו לתת צ'אנס לקבל שבת מזווית אחרת, נקייה מפוליטיקה ואינטרסים. "אני רוצה להכניס אתכם במופע הזה לשבת בבית משפחת אפללו" אמר קובי לקהל הנרגש שהגיע ליהנות, ללמוד ולהתאחד.

המופע שרץ כחלק מהמיזם 'שלום שבת', מצליח להביא את השבת מהכיוון אחר ומאחד, בו המרחב הציבורי חטא. "השבת היא המצאת הסטארט- אפ הגדולה ביותר שאומצה על ידי האנושות." מספר לי חמי בן לביא מנהל המיזם.  "לצערנו, העיסוק בשבת בחברה הישראלית קשור הרבה פעמים למחלוקות ומאבקים, אשר מרחיבים את השסע והפילוג בינינו, כפי שאנו עדים ביתר שאת בזמן האחרון. וכך נוצר מצב, שיופיה של השבת, המתנות הגלומות בה, וכיצד היא רלוונטית אלי – כאדם אינדיבידואל, כבעל משפחה, כאזרח הארץ הזו, לא בא לידי ביטוי" מסביר חמי עם המון דיוק.

לא חושש לפתוח סבב הופעות השבת עם קובי אפללו- דווקא באשדוד? 

"דווקא השבת היא הדבר שיכול לאחד כאן" מספר לי חמי "להגיע לאשדוד דווקא בתקופה הזו עם קובי אפללו שבעצמו אמן מדהים של מפגש. יש בתוכו עולמות של חול וקודש מזרח ומערב של ישן וחדש ולכן אין יותר סמלי בעיניי לפתוח את המופע של קובי אפללו דווקא באשדוד. אנחנו מאמינים שאיפה שיש מאבק, יש גם את הפתח לריפוי לחיבור וליצירת מפגש, השבת היא יותר חזקה מזה".

חמי מנהל המיזם עם קובי אפללו (צילום: לינוי משעלי/ סרוגים)

"השבת היא המתנה הכי יקרה שקיבלתי"

קובי אפללו שבנה לעצמו תדמית של זמר נשמה ישראלי, חשף על הבמה עוד צד חדש ומסקרן שלא ידענו עליו. מעבר למופע המוזיקלי בו הצליח להביא את הלהטים הנכונים והמוכרים ולחבר אותם עם השבת, האחדות ומה שביניהם- קובי הצליח לשלב סיפורים שונים מחייו שחשפו דמות מחוברת למסורת, למשפחה ובעיקר להומור העצמי.

בין הסיפורים על בית הכנסת המרוקאי, ועל התמודדות המשעשעת עם העובדה שלא מזהים אותו ברחוב. קובי הסביר לקהל בהתרגשות: "השבת היא המתנה הכי יקרה שקיבלתי, כאבא לילדה אני מרגיש כמה לשבת יש משמעות עצומה עבורי". עם המון פרגון וחיבור, קובי אירח את ישי ריבו לכמה ביצועים משותפים שהצליחו להביא רובד נוסף ומרגש למופע.

חוץ מקובי אפללו, אפשר למצוא אמנים נוספים ובולטים שלוקחים חלק תרבותי במיזם השבת במופעי מקור מיוחדים. ביניהם: מירי מסיקה, אריק ברמן, אברהם טל, אהרן רזאל, עידן יניב, עלמה זהר,ציון גולן, שלמה גרוניך ועוד רבים וטובים שהסכימו להביא את נקודת המבט והניגון שלהם על השבת.

"לרוב השבת מיוצגת כזירת מאבק ומחלוקת, רצינו להראות שהשבת היא הרבה יותר מזה" מספר חמי מנהל המיזם שיחד עם שר החינוך נפתלי בנט והאגף לתרבות יהודית ושותפים נוספים ביניהם: מוסדות "אור תורה סטון" (בנשיאות רבה של אפרת-הרב שלמה ריסקין) עמותת "גשר" ורשת 'אמי"ת. הצליח להקים בשנה שעברה את מיזם "שלום שבת".

איזה שינוי אתה מקווה שהמיזם שלך יצור בחברה הישראלית?

"אני מקווה ומאמין שמיזם 'שלום שבת', יעורר שינוי תודעתי ורגשי, כך שהשבת תהפוך למרחב מפגיש שלום, שלום בין אדם לעצמו, למשפחתו, בין אדם לחברו ובין החברה הישראלית כולה" •

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע