כיצד ניתן למנוע דלקות במהלך ההנקה?

כיצד מטפלים בלידה כאשר יש חשש למחלה אצל האם? ואיך ניתן למנוע דלקות תוך כדי ההנקה? רופאי המרכז הרפואי מעיני הישועה משיבים לשאלות הציבור בנושא הורות ולידה

כיצד ניתן למנוע דלקות במהלך ההנקה?
  (צילום: שאטרסטוק)

דלקות בהנקה: מה עושים?

שאלה: בתי השלישית שלי כבר בת 4 חודשים, ורק יונקת. אני קיבלתי דלקות השד כבר 6 פעמים – כל פעם במקום אחר ובשד אחר. בכל פעם אני מתעוררת עם גודש שגורם לצינור סתום.

אני שואבת ויונקת הרבה, עושה כל מיני מסאג'ים במקלחת ומחוצה לה עם מים חמים וקרים. כלום לא עוזר, תוך שעות אני מקבלת צמרמורות. אני הולכת לרופא, מקבלת אנטיביוטיקה- ורק אז זה עובר.

אני חוזרת לעבודה בעוד כמה שבועות ולא יודעת איך למנוע את הדלקת. מה עלי לעשות?

תשובה: צינוריות חסומות חוזרות יכולות להיגרם מסיבות שונות – תפיסה לא מספיק טובה של השד בפי התינוק בזמן ההנקה, לחץ על השד מחזייה או בגד, ייצור שופע מאד של חלב, הפסקות ארוכות בלתי צפויות בין הנקה להנקה, ועוד. לא ניתן לדעת מה הגורם בלי לערוך בדיקה ושיחה מקיפה.

אפשר לנסות למנוע את הסתימות על ידי לקיחת כמוסות לציטין (יש בחנויות טבע או בתי מרקחת) שלוש פעמים ביום לתקופה – אך אם יש גורם נוסף, כפי שכתבתי לעיל, יתכן וזה לא יעזור אם הגורם העיקרי לא מטופל.

(משיבה- ד"ר מירה ליבוביץ)

המטומה בהריון: מה הסיכון בחזרה לעבודה?

שאלה: בתחילת החודש הרביעי להריון היה לי דימום מסיבי. במיון ראו עובר עם דופק ושהשליה נמוכה. לאחר שבועיים, הרופא הבחין גם בהמטומה בגודל של 80*16 מ"מ. מאז אני במנוחה בבית וביטוח לאומי אישרו לי שמירת הריון עד עכשיו (תחילת חודש 6). כרגע, השליה עלתה וההמטומה קטנה לגודל 50*10 מ"מ, ללא דימומים בחודשיים האחרונים. מה הסיכונים בחזרה לעבודה הכוללת עבודה משרדית עם קלסרים כבדים?

תשובה: ככל שהריון מתקדם עם עובר בעל דופק, כך הסיכויים להקטנת ההמטומה וסיום הריון מוצלח טובים יותר. לצערי לא ניתן להתייחס ולתת המלצות לגבי עבודתך – זה תפקידו של רופא מטפל  ו/או רופא תעסוקתי של קופת החולים.

(משיב- ד"ר גנדי ביטמן)

מחלת CMV: מה הנוהל?

שאלה: רציתי לברר מהו נוהל הטיפול ביילוד המתבצע במעיני הישועה בעובר שלאמו התגלה CMV במהלך ההריון? ואילו בדיקות נעשות ליילוד במהלך ימי האשפוז?

תשובה: אם יש חשש קל, רק בודקים את הנוגדנים של האם וכן בדיקת רוק לcmv. אם הבדיקה שלילית- נשלל.

אם חשד גס יווצר, קרי נתון מעבר לנוגדנים או הוכחה להחמרת נוגדנים במהלך הריון, יקיימו בדיקות רוק, סונר מוח, תפקודי כבד, וספירת דם.

(משיב- ד"ר דניאל לובין)

===============

ד"ר מירה ליבוביץ היא מומחית ברפואת משפחה והנקה, העובדת באגף נשים ויולדות של המרכז הרפואי מעיני הישועה.

ד"ר גנדי ביטמן עובד במרכז הרפואי מעיני הישועה כמנהל היחידה לאורוגינולוגיקה ורצפת אגן. 

ד"ר דניאל לובין הוא מנהל אגף ילודים ופגים במרכז הרפואי מעיני הישועה

===============

לפרטים נוספים בנושא היכנסו לאתר הרשמי של המרכז הרפואי מעיני הישועה

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע