אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתקדם במהירות; חוק מל"ג יו"ש עבר בקריאה ראשונה

בתום לילה ארוך של הצבעות, אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק מל"ג יו"ש, שמקדמת סיעת הבית יהודי. לפיה, אוניברסיטת אריאל תוכפף תחת המועצה להשכלה גבוה ותוכל לפתוח פקולטה לרפואה

מתקדם במהירות; חוק מל"ג יו"ש עבר בקריאה ראשונה
  (קרדיט: אתר אוניברסיטת אריאל)

חרף המשבר, חוק מל"ג יו"ש מתקדם במהירות. מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק שמקדמת סיעת הבית יהודי. לפיה, אוניברסיטת אריאל שבשומרון, תוכפף תחת המועצה להשכלה גבוה ולא תישאר תחת מל"ג יו"ש, מה שיאפשר לה לפתוח פקולטה לרפואה.

בהצעת החוק תמכו 24 חברי כנסת, ו 19 חברי כנסת התנגדו, והיא תעבור לוועדת החינוך התרבות והספורט להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

מטרת החוק, היא להרחיב את תחום תחולתו של חוק המל"ג לעבר אזור יהודה והשומרון ובכך לאפשר לרשויות הישראליות המוסמכות להסדיר את תחום ההשכלה הגבוהה בכללותו.

בדברי ההסבר נכתב, כי נתון לפרש את הוראת חוק המועצה להשכלה גבוהה כבעל תחולה טריטוריאלית בגבולותיה של מדינת ישראל בלבד. במצב זה, המועצה להשכלה גבוהה אינה רשאית להפעיל את סמכויותיה הסטטוטוריות באזורים שבהם לא הוחל המשפט והמנהל של מדינת ישראל, כמו באזור יהודה והשומרון.

מה שהוביל ליצירת מערכות דינים מקבילות העוסקות באסדרתו של תחום ההשכלה הגבוהה, כך, שלצד המועצה להשכלה גבוהה הפועלת לפי חוק המל"ג, פועלת באזור יהודה והשומרון מועצה מקבילה – המועצה להשכלה גבוהה (יו"ש) – שסמכויותיה מעוגנות בחקיקת הביטחון של מפקד כוחות צה"ל באזור.

הכפילות הנובעת מקיומן של שתי המועצות להשכלה גבוהה, שכל אחת מהן פועלת במרחב נורמטיבי ובגזרה גיאוגרפית משלה, יוצרת קשיים לא מבוטלים הפוגמים ביעילות אסדרת תחום ההשכלה הגבוהה של אזרחי המדינה והשוללים יכולת להסדיר את התחום באמצעות הוראות הנסמכות על מדיניות אחידה וראייה משותפת.

מי שהתנגד לחוק היה, מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון שכינה את החוק, "חוק של פחדנים". עוד אמר לחבריו בימין, "אל תעשו סיפוח זוחל תלכו אם האמת שלכם, תשלמו את המחיר מול האירופאים. אתם עובדים על המצביעים שלכם. אתם לא מסוגלים ליישם את האידיאולוגיות שלכם. במקום להשקיע בגופי ההתיישבות אתם נלחמים על כל פיסטין ומסכנים את הכל. נראה אתכם מקדמים את חוק הסיפוח".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו