אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמואל אליהו: "איך מצפים שחיילת תקים משפחה אחרי הצבא?"

הרב שמואל אליהו השתתף בכנס לבנות מדרשה ודיבר על האיסור בגיוס נשים לצבא מעורב. ראש ישיבת שדרות, הרב פנדל: "לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות"

"איך מצפים שחיילת תקים משפחה אחרי הצבא?"

מאות בנות מדרשה השתתפו בכנס בו נאמו מספר רבנים מהציונות הדתית והסבירו להן על האיסור הכרוך בהליכה לשירות צבאי. בכנס, שנערך על ידי הארגונים חותם, מרכז ליב"ה ואיגוד רבני קהילות, השתתפו הרב שמואל אליהו רב העיר צפת, הרבנית עידית איצקוביץ' ממדרשת הרובע, הרב צבי קוסטינר ראש ישיבת מצפה רמון ,הרב דוד פנדל ראש ישיבת שדרות והרב יהושע ואן דייק ראש הישיבה באיתמר.

"לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות"

ראש ישיבת שדרות, הרב דוד פנדל, מתח בקורת מרומזת על הצבא ואמר כי אי אפשר לשנות את התכונות של האישה בגלל אג'נדות: "מכוח התכונות המיוחדות נשים זוכות להיות מנוע של תורה, מתוך הכוח של תורה היא דואגת שהבית יהיה של קדושה. פמיניסטיות כזאת מתבקשת בדור של גאולה. לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות, את הגבורה, אנחנו שואפים להגיע בדור של גאולה לבתים של קדושה וטהרה, במיזוג של הכוח הגברי עם הכוח הנשי".

"לא כל רב יכול להחליט בהלכות ציבור"

הרב יהושע ואן דייק אמר: "פרעה הבין שאם הוא יחליף מלאכת נשים לגברים הוא ימעט את הילודה, יש אופי נשי, את את הייחודיות הנשית, וכשרוצים להפוך אישה לגבר זה ממעט ילודה, זה מבזה את הנשים, משפיל את כבודם. לא כל רב יכול להחליט בהלכות ציבור, הרבנות הראשית ורבני ישראל קבעו שזה לא מקומה של אישה בצבא. אנחנו לא מחלישים את הצבא, אנחנו מאמינים בצבא, אנחנו מאמינים במדינה, ולכן יש לנו את הכוח להיאבק על זה".

הרבנית עידית איצקוביץ הוסיפה :"בנפש האישה הרגש הוא יותר דומיננטי, ותפקידם של הנשים בבית הוא לבנות רגשות קודש".

"הנסיון לגייס את הנשים לצבא- מלחמת תרבות"

הרב צבי קוסטינר נשא אף הוא דברים ואמר כי "הדבר הכי מרכזי של הנשים היום -כשכל הקרב הוא על הריסת המשפחה- הוא שמירת הקדושה. אם יש קדושה הקב"ה נמצא שם, ואם חס וחלילה נופלים בדברים האלו הקב"ה לא שם. צריך לדבר בצורה הכי ברורה, מה התפקיד של האישה, ראינו במצרים – הנשים הצדקניות הקימו את המשפחה בישראל, אותה אמונה פנימית יסודית זה מה שבנה את המשפחות בישראל. הניסיון לגייס את הבנות הוא חלק ממלחמת תרבות ומהניסיון להרס המשפחה".

"יש לאישה בכלל מקום בצבא?"

טל גלר, קצינה לשעבר במחנה 80 ולאחר מכן גם בארגון הדרכה בבית הספר הצבאי להדרכה בצריפין, אמרה:"חוסר היכולת האמיתית של הצבא לנוכח המאפיין המיוחדים שמאפיינים את המערכת הצבאית שהיא מאוד גברית (באופן מוצדק), להתאים את עצמה למיעוטים ככלל ולבנות דתיות בפרט. אחת הדוגמאות שמניתי היא השימוש השכיח בסלנג הצבאי: 'זה הכל בראש!' כשמשתמשים בסלנג הזה בעצם נשאלת השאלה אז מהו מקומו של הרגש אם הכל בראש? או באופן יותר עמוק מה מקומה של האישה שאחת התכונות שמאפיינות אותה וכן נקודות החוזק שלה, היא דווקא הרגש במערכת כזו? אם בכלל יש לה מקום בתוכה?".

"איך מצפים שחיילת תקים משפחה אחר כך?"

הרב שמואל אליהו סיים את יום הלימוד ואמר :"שמים בנים ובנות יחד בנגמ"ש, בעמדת שמירה, איך מצפים שהאישה תקים משפחה אח"כ? למה זה טוב? מתוך 192 מדינות רק ב 2 יש שירות צבאי חובה לנשים. ישראל וצפון קוריאה. למה עשו את זה? זה ערך, הפכו את זה לדגל, ולשם כך מנצלים את הרצון של הבנות לתרום לעם ישראל, את הרצון הכנה לתרום ולעשות לוקחים ומשתמשים בו לביטחון המדינה זה ודאי לא תורם, כמו שאמר ראש אכ"א הקודם – זה לא שיקול צבאי, יש פה עניין ערכי. לא מדובר פה על שיוויון, לא על כבוד האישה, יש פה ערך חדש – מגדר , כל אחד חופשי להגדיר מה שהוא".

"אסור לשרת ביחידה מעורבת"

בכנס הוקרנו גם דבריהם של הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן והרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן לשעבר שאמר : "מוסכם על כל רבני ישראל ששירות משותף ביחידה קרבית אסור לכל הדעות מהקצה הימני לשמאלי ואסור לשרת ביחידה כזאת וכן דעת רוב רבני ישראל שגם ביחידות אחרות מעורבות זה אסור. אנחנו באופן עקרוני נגד תערובת בנים ובנות בצבא".

"בלבול וטשטוש ביחס למהותה של האישה"

הרב יעקב דביר ממארגני הכנס אמר: "דווקא בעת הזו שיש בלבול וטשטוש ביחס למהותה של האישה ותפקידה המיוחד, חשבנו שנכון לחזור על הראשונות ולהפגיש את בנותינו עם אמיתתה של התורה וערכן האמיתי. שמחנו לראות את מאות הבנות שהגיעו והשתתפו ביום זה ומשמיעות קול נשי אמיתי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
בשתי מדינות יש גם שירות חובה מעל שנתיים...
אלעד | 29-01-2018 17:24
בישראל ובצפון קוריאה... ישראל היא לא בדיוק דוגמה לנורמליות
מסכים שזה לא רלוונטי מה קורה בשאר המדינות
ירושלמי | 30-01-2018 11:46
אבל ספציפית הנתון ש"רק בישראל ובצפון קוריאה יש גיוס חובה לנשים" הוא פשוט שקרי. כולם מוזמנים לבדוק את זה. מי שאמר את השקר הזה עשה זאת לא סתם הוא רצה להראות שהמדיניות בישראל קיימת רק במדינה חשוכה כמו צפון קוריאה. די כבר לשקרים ולהפחדות!
2
גיוס בנות
ישראלית יהודיה גאה | 29-01-2018 20:12
מעולם לא שמעתי אדם טיפש חשוך כמוך, אתה ושכמותך חיים פה בסכות החיילות והחילים של צבא הגנה לישראל. בנות נשים תמיד היו בסמן התנ״ך גיבורות. אתה וחדוכים כמוך לא מאמינים בתואה ובאלוהים, אלה בבורות והחיים הריקים שלכם שבו אתם ממצאים שטויות שאתם מאמינים, ולקצינה שאמרה שהגיוס לצבא גרם לה קשיים בכדי להכנס להריון, אז לכי לאב שלך שיגיד לך שזה משמיים ועוד דברים טפשיים. כל בנות ישראל והיהודיות האמתיות שהתגייסו לצה״ל ואני ביניים ילדנו וחווינו הואות ואין לסה קשר לצבא. אתם אוכלי חינם דחיים פה ללא דום מטרה או תועלת. כל הכבוד לצה״ל ומחברת כל חייל וחיילת במדינה.
למטומטמת
נתנאל | 30-01-2018 16:14
אני לא יודע אם את יודעת, אבל הרב שירת בקרבי והיה רב סרן. כך גם בניו ותלמידיו, אז תפסיקי לחרטט! הרב לא חי בזכות אף אחד! הוא חי בזכות עצמו.
בזכות?
כנסי | 30-01-2018 10:25
אין משפט יותר מנותק מאשר "אתם חיים פה בזכות החיילים והחיילות", איך חיו יהודים לפני הצבא האלפי השנים האחרונות?? וכן אין ויכוח לכל הדעות שלמלעה מ90% מהמלחמות מהקמת המדינה הצבא הכריע בנס גמור ללא קשר למציאות, וכן ראשי הצבא עצמם הודו שלא היכולת הצבאית הכריע כי אם יד ה', אז באמת הצבא חשוב וכו' אבל כתפאורה ולבוש ליד ה' שהיא המושיעה
3
כל הכבוד לרבנים האמיצים
י | 29-01-2018 20:37
של לוינשטיין אלוף משנה ושל אליהו רב סרןהם מצילים את הצבא מהקרן לישראל חלשה
4
בדיוק כמו שמצפים מרב לא לדבר שטויות
תיאום צפיות | 29-01-2018 20:39
אז איך על הנשים החילוניות שמשרתות בצבא מקימות משפחה?
כי הגברים החילונים פחי אשפה
יש לך בעית הבנה | 30-01-2018 13:52
לגבר חילוני לא אכפת אם אשתו הייתה עם 80 גברים. לגבי דתי, כן.
5
השאלה איזו משפחה אפשר להקים
משה | 29-01-2018 22:10
ברור שאפשר להקים משפחה וגם ללדת. אל תהיו טיפשים. צריך לדעת להקשיב ולדעת להבין מה הרבנים אומרים. הכי קל זה לחשוב שאני הכי חכם. אבל אתם לא. הגיע הזמן להפנים. קצת ענווה לא תזיק
6
יישר כח לרב שמואל
מאיר קליין | 30-01-2018 8:52
המשך לעמוד בגאון, ולומר את האמת
7
כמה אפשר להתקופף ולבתר?!!
יהושע | 01-02-2018 0:05
מדובר על חציית כל הקווים האדומים. אם היה מדובר רק על השירות נשים שלא פוגעת בחיילים אחרים. מדובר אחרי שמכניסים את הנשים לשירות בתוך טנקים, נגמשים, עמדות שמירה ‏שגורם לפיתויים מיותרים, הטרדות מיניות ומקרים של אונס שלא מקובלים על הרבה אנשים שלא קשורים לדת. וכאשר לציבור שלם של חיילים דתיים שמשכתי בצבא ומוסרים את נפשם ‏מתוך אידיאולוגיות בעד המדינה הוא בעד העם וגם ככה הולכים להרבה התפשרויות. כאשר לא מתחשבים בהם בדברים שהם קווים אדומים מצד דתם, זאת פשוט רמיסה של בריונות אנטי דמוקרטית. טוב שיש מי שמגן את עמדת הציבור מבלי לפחד כמו רוב מנהיגים. ועוד מדברים לשויון בנטל מצד החרדים?!!