אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בישראל זועמים: סגן שגריר פולין זומן לשיחת נזיפה

סגן שגרירות פולין בישראל זומן לשיחת הבהרה בעקבות חוק השואה שעבר בפולין. במקביל, שגרירת ישראל בפולין תיפגש עם ראש הממשלה במדינה, ותביע בפניו את עמדתו הנחרצת של רה"מ נתניהו נגד החוק

בישראל זועמים: סגן שגריר פולין זומן לשיחת נזיפה
  משרד החוץ בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

סגן שגריר פולין, פיטר קוזלובסקי, יזומן מחר (ראשון) לשיחת נזיפה במשרד החוץ, זאת בעקבות החוק החדש בפולין שאוסר לאזכרה את חלקה של המדינה במלחמת העולם השנייה, בה נהרגו מיליוני יהודים. החוק עבר בפרלמנט הפולני דווקא ביום מציינים בעולם את יום השואה הבינלאומי.

ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו: "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק."

מהמשרד נמסר כי השגרירה בפולין אנה אזארי תשתתף הערב בטקס לציון שחרור מחנה אושויץ במוזיאון יחד עם ראש הממשלה מתאוש מורבייצקי והיא תעביר לו את עמדתו של נתניהו.

מוקדם יותר הערב הגיבו במשרד החוץ כי ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה. "שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זכרון יקיריהם שנספו בתופת", דברי המשרד.

"‏הרעיון לחוקק חוקים שישכתבו את ההסטוריה מעוות, וחוטא למאבק של אירופה נגד תופעת הכחשת השואה, הגיבה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. לדבריה, "ממדינה ידידותית כמו פולין מצופה להבין שזהו מעשה שלא יעשה, והוא פוגע בזכרון השואה, ובהפנמת לקחי השואה. אין התיישנות על זכר העבר ועל הפשעים החמורים ביותר שביצעה האנושות."

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הזכיר את דבריו של נשיא פולין לשעבר אלכסנדר קוושנייבסקי מעל הבימת הכנסת, אז אמר: "אי אפשר לזייף את ההיסטוריה, אי אפשר לשכתב אותה, אי אפשר להסתיר את האמת. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים, צריך להוקיע אותם, צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם".

"עלינו להיאבק על זיכרון השואה כפי שהייתה", הדגיש ריבלין. "על העם היהודי, מדינת ישראל והעולם כולו לוודא כי את השואה נכיר על מוראותיה ונוראותיה. גם בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעים הנאציים. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים. צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם. היו ביניהם גם שהושיטו יד, נאבקו וזכו להכרה כחסידי אומות עולם. ביום השואה הבינלאומי, עוד יותר מבכל יום אחר, תעמוד מול עניינו מחויבותינו לזיכרון אחינו ואחיותינו שנרצחו".

"אין בית קברות יהודי, הגדול יותר מאדמת פולין"

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה לחוק הפולני, ואמרה: "פולין. אין בית קברות יהודי גדול יותר בעולם כולו מאדמת פולין. אינספור עדויות מעידות על התמיכה והסיוע של הפולנים לפשעי הנאצים. כוחנו בזיכרון. לא נוכל לשכוח. לא נוכל להשלים עם הניסיון להשכיח את האמת.

היא פנתה לחברי הפרלמנט הפולני, והצהירה כי בישראל מוחים בשמם של שישה מיליון יהודים שמרביתם הושמדו ונשרפו על אדמת פולין. "החוק שאתם מעבירים הוא חוק שיזכר בהיסטוריה כחוק הכחשת השואה ויהווה אות קין על מצחו של הפרלמנט הפולני לדורי דורות".

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו