אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אלי בן דהן: "פקודת השירות המשותף לא פוסלת את כל הצבא"

הקרע בין הציונות הדתית לצבא, טיפול הבית היהודי בנושאי דת ומדינה, התפרקותה של ש"ס והמחוייבות של הציונות הדתית להביא את המסורתיים מזרחיים למפלגה. הרב אלי בן דהן מדבר על הכל

"פקודת השירות המשותף לא פוסלת את כל הצבא"
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

בתום שבוע סוער, ובמה שנראה כעוד קרע בין הציונות הדתית לצבא, סגן שר הבטחון הרב אלי בן דהן, מתייחס בראיון מקיף ל'סרוגים' לפקודת השירות המשותף, לטיפול הלקוי של הבית היהודי ביחסי דת ומדינה, לנאום השטנה של אבו מאזן ועל מקומם של המסורתיים בבית היהודי.

בשבוע שעבר דובר צה"ל הוציא הודעה על מינוייה של ט' כמפקדת הטייס הראשונה ועושה פסטיבל שלם סביב זה. בצלאל סמוטריץ' אמר שהוא יוצא בקולות וצהלולים כי יש כאן קמפיין מוגדר של דובר צה"ל ששבוי בהגדרות פמינסטיות. איפה אתה בין השניים האלה?

"קודם כל בצלאל לא אמר שזה קמפיין. הוא אמר שהוא מאחל הצלחה למפקד הטייסת אבל לא צריך להפוך את זה לקמפיין. אין ספק שזה חדשותי שאישה הופכת להיות טייסת, זה לא דבר שנעשה באופן יומיומי, אבל מצד שני להגיד שיש כאן קמפיין שרוצה לקדם נשים. כל ידיעה נסחפים מעל ומעבר לקונטקסט המתאים שלה".

(צילום: מרים אלסטר/ פלאש90)

מה זה ידיעה? הרב אבינר, אוהב צה"ל ואוהב חיילים, אומר שכל עוד הצבא מעורב לא להתגייס אליו. כשאמירה כזו באה מצד הרב אבינר, סימן שהמצב באמת קשה.

אני כמובן לא אכנס בין הרב אבינר או הרב אליהו? אני לא רוצה להתעמת איתם. זה לא ענייני. אני יכול לומר שברוך ה' אלפי חיילים מישיבות הסדר ובוגרי ישיבות גבוהות מתגייסים לצבא ועושים שמה חיל. כל מי שלא רוצה להיות מעורב או לא רוצה להיות במציאות שבה הוא נמצא בקשר הדוק עם חיילות אז הוא לא נמצא. עובדה שקצינים רבים מגיעים לקצונה. לבוא ולהגיד שבגלל זה הצבא הוא פסול, זה לא טוב. אני לא רוצה לשים את עצמי מול 2 רבנים שאני מאוד מעריך. כל ראשי ישיבות ההסדר שעדיין שולחים את תלמידיהם כל יום לצבא- הם צריכים לעמוד. יש עוד גדולי עולם שאמרו שצריך לסגור את הצבא".

רצח הרב רזיאל שבח לפני כשבועיים. תושבי יו"ש שוב חוזרים על זה שחייהם מופקרים, אין להם מספיק ביטחון בישובים ובדרכים שמובילים אליהם. טענה מוצדקת או לא?

לצערנו הרב אני לא יכול להתעלם מהמציאות שאנשים נרצחים. לפני כשבועיים ימים כינסתי את כל ראשי היישובים ביו"ש יחד עם אלוף הפיקוד. הצגתי בפניהם תכנית מקיפה ומלאה לכל מערך הביטחון ביו"ש. כמובן התכנית הזאת היא הפעם הראשונה שמשרד הביטחון מקבל תכנית שלמה וקובע תקן- מהו תקן ההגנה ליישוב, ומה התקן לביטחון בכבישים מבחינת תאורות, טרמפיאדות וכו'. זו תכנית שאנחנו מתכוונים ליישם אותה. היא מיושבת לאט לאט. חלקה כבר מיושם באזור חברון בגלל שזה המקום אם הכי הרבה פיגועים, ואנחנו מתחילים לעבור משמה לאזורים נוספים.

להגיד לך שיש לנו תשובה הרמטית מלאה במאה אחוז- אני לא יכול להגיד דבר כזה. אבל מההיכרות שלי עם מפקדי הצבא ביו"ש- הם עושים כל שביכולתם כדי למנוע פיגועים. אין לילה שבו לא נעצרים עשרות מפגעים, טרוריסטים וזורקי בקת"בים. כל לילה הם מובאים למעצר וחקירות כך שהמאמצים הם באמת אדירים. אני מקווה שבסופו של דבר הם יישאו פרי ויצטמצם.

בשנתיים האחרונות יש ירידה משמעותית בכמות הפיגועים ופעולות הטרור שמצליחות. יש ירידה גדולה מאד, וזה מראה שהצבא ומערכת הביטחון משקיעים מאמצים עצומים כדי למנוע פיגועים.

דיברת גם על חוות גלעד- אני הייתי שם בניחום אבל גם בשנה האחרונה הייתי פעמיים. ישבתי עם התושבים שעות ארוכות ואמרתי להם שאנחנו רוצים לקדם הסדרה ליישוב. אני מאד שמח ששר הביטחון הודיע שהוא יביא לישיבת הממשלה הקרובה הצעה לאשר את הקמת היישוב כישוב עצמאי. אנחנו בעזרת ה' נסדר אותו, וכמוהו אני מקווה שנסדר את שאר היישובים. זה תהליכים שלוקחים זמן, אבל זאת הכוונה של הממשלה הזאת, להסדיר את היישובים ביהודה ושומרון.

הרב רזיאל שבח הי"ד

נאום ההשתוללות של אבו מאזן: מה המשמעות שלו? השמאל יכול לקפל את הדגל, להכריז נכשלנו וללכת לבית?

בשבוע שעבר שמעתי ראיון עם גדעון לוי. הוא אמר בצורה חד משמעית: נכשלתי, לא הצלחתי להעביר את המסר וליצור מסר שבו רוב עם ישראל יתמוך בעמדות שלי, וגם הוא מודה בכך.

קרו פה 2 דברים. אחד זה שהנאום היה נאום שטנה. מי ששומע את הדברים מבין שבאמת אין לנו פרטנר שמסוגל להגיע להסכם השלום. יותר מזה. כל מי שחשב שהרשות הפלסטינית היא הפתרון- התברר שהיא הבעיה. רק לפני שבועיים התפרסם דו"ח של 2 דוקטורים שעשו מחקר. הם עברו על 200 ספרי לימוד של הרשות שהיא מפרסמת ומלמדת בתיכון. בכל הספרים יש רק מאמרי שטנה על מדינת ישראל. הם לא מכירים במדינת ישראל, אפילו לא בקווי הגבול של 48 וגם לא בהכרזת האו"ם בכט בנובמבר 47. בשבילהם מדינת ישראל לא קיימת, היא מדינה שאין לה זכות קיום. יש אמירות דמוניות על היהודים שצריכים לרצוח אותם ולהרוג אותם. זה מה שילד בכיתה א' לומד, ככה מחנכים אותם. אנשים כאלו, אם זאת הרשות הפלסטינית הגיע הזמן שאנחנו נגיד שאין לנו שום קשר איתם ואנחנו צריכים להתחיל ללמוד את עצמנו בלי קשר אליהם.

נאום מלא שטנה. אבו מאזן (צילום: מרים אלסטר/ פלאש90)

בוא נדבר קצת פוליטיקה. ש"ס בהתפרקות, בכנסת הבאה 4 מנדטים אולי. ספרדים לא מוצאים את עצמם בציונות הדתית. איך אפשר ליצור אצל הציבור הספרדי המסורתי את התחושה שהבית היהודי יכול להוות להם בית פוליטי ולא רק סיסמא? איך אפשר לנפץ את תקרת הזכוכית הזאת?

זה לא פשוט אבל זה נובע מזה שהמסר של הציונות הדתית הוא לא מסר פשוט. מצד אחד אנחנו דתיים, שומרי תורה ומצוות ומקיימים את כל המצוות, רוצים מדינה יהודית ודתית. מצד שני אנחו לא מתבדלים ונמצאים בכל אחד מהתחומים של המדינה: באקדמיה, בצבא, בכלכלה, במשרה, בכל תחום הציבור הדתי נמצא. זה מסר לא פשוט, ולצערי עדיין קשה לקלוט ולהבין שאפשר להיות ציוני דתי שאוהב את המדינה ורוצה להיות מחובר אליה ולא מתבדל ממנה וגם רוצה לשמור תורה ומצוות באופן מלא.

להביא את המסורתיים לבית היהודי. בן דהן (צילום: Gershon Elinson/Flash90)

הציבור הספרדי במדינת ישראל חלק ממנה קיבל חינוך אשכנזי חרדי. החלק השני שהוא לא פשוט הוא החלק של המסורתיים. אלה האנשים שבאים לבית כנסת בשבת ואז רואים כדורגל ויוצאים לים. יש אנשים שבאים ומתפללים, ואחרי קידוש וארוחת שבת פותחים טלוויזיה. זה החלק שאני חושב שעליו אנחנו צריכים להתמקד. אני מודה שלא מספיק התמקדנו בחלק הזה, צריך להתמקד יותר ולהביא אותו. זה חלק שברובו מתלהב או הולך עם הליכוד ולא דווקא עם שס כי הוא רואה בליכוד בית אבל מצד שני מכיוון שהליכוד השתית את כל היחס לארץ ישראל על בסיס הביטחון, זה יחס לא מספיק. יהודי מסורתי רוצה הרבה יותר מביטחון, כי זה יש גם במקומות אחרים. הם רוצים שם שמיים ויותר יהדות, ואנחנו צריכים להתמקד בציבור הזה יותר.

אתם לא מתעסקים מספיק בדת ומדינה. חוק המרכולים, חוק השבת, בנט בורח מזה כמו מאש. הוא מפחד להיתפס בעיני נהחרדלים כשמרן חשוך, ולא מתעסק מספיק בדת ומדינה.

אני אגיד לך 2 דברים. אחד, הבית היהודי קודם כל לא נמצא במשרד הדתות. דבר שני, הבית היהודי לא מוביל את התחום של דת הוא מדינה, אבל הוא וודאי נמצא בזה. יש תחומים כמו ארץ ישראל, ההתיישבות, הביטחון- זה תחומים שהבית היהודי יודע- אם הוא לא יעשה אותם אף אחד לא יעשה אותם. לעומת זאת דת ומדינה- יוזמות כאלה קיימות כל הזמן מהצד החרדי. זה לא שהדבר הזה מוזנח. אני יכול להגיד על עצמי שאין תחום בנושא דת ומדינה שאני לא מביע את עמדתי בצורה מאד ברורה. צריך שכל המפלגה תאמר את אותם הדברים. חלק מתמקדים בתחום אחד וחלק מתמקדים בתחום אחר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בן דהן הוא האשם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
א | 24-01-2018 17:22
סגן שר ביטחון שלא מסוגל לשמור על מינימום אפשרות לשרת בלי לחטוא - צריך לעוף הבייתה ויפה שעה אחת קודם !!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
השוחד יעוור עיני חכמים
יוסף בן שושן | 24-01-2018 18:37
די לטייח ! הופכים את בנות ישראל לבנות מדיין להפיל את נערי ישראל לרשת הטומאה של גילוי העריות, ובגלל נזיד עדשים של שלטון מפלגת הבית "היהודי" בכל מחיר מכחישים את העובדות.
3
מבט חלקי
יעקב | 25-01-2018 9:37
הכעיה בדבריו של הרב אלי היא בכך שעל פניו החייל הדתי יכול לשרת ביחידות לא מעורבות. אך הבעיה היא בראיה כוללת ,הנזק שהשרות המשותף לככל צה"ל. השרות של הבנות ביחידות המעורבות פוגע בחוסנו של צה"ל הן מהבחינה הפיזית ובעיקר במובן המוסרי - ערגי.