אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"הסכם הגרעין הוא אסון": צפו במייק פנס נואם בכנסת

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הגיע למשכן הכנסת לטקס קבלת פנים, במסגרתו גם יישא נאום בפני חברי הממשלה. בתום הנאום ייפגש עם יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין • צפו בשידור החי מהכנסת

"הסכם הגרעין הוא אסון": צפו במייק פנס נואם בכנסת
  סגן נשיא ארה"ב נואם במליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת\יצחק הררי)

https://youtu.be/afKG7DGvENU

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ורעייתו קארן הגיעו לרחבת הכנסת, שם קיבלו את פניהם יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין ורעייתו אירינה נבזלין. לביקורו של סגן הנשיא הצטרפה פמלייה של עשרות אורחים מהבית הלבן, מארה"ב ומשגרירות ארה"ב בישראל. סגן הנשיא הניח זר על הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל שברחבה, ולאחר מכן נכנס למשכן, שם התקבל בטרקלין שאגאל בתרועת חצוצרות ובמשמר כבוד של 16 אנשי משמר הכנסת.לאחר שחתם על ספר האורחים של הכנסת, הצטלמו יו"ר הכנסת, סגן הנשיא ורעיותיהם בטרקלין שאגאל.

בתום הצילומים, פמליית סגן הנשיא נכנסה לישיבת המליאה המיוחדת. במסגרת הישיבה נואמים יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש האופוזיציה יצחק הרצוג, וכן פנס עצמו. האירוע מתקיים במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת בימ"ש העליון השופטת אסתר חיות וסגל א' של המדינה.

הרצוג: "הסכם שלום אינו באופק"

יו"ר ראש האופוזיציה התמקד בנאומו בחשיבות של חידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים. לטענתו, "הנשיא התייחס פעמים רבות לחשיבות השלום בינינו לבין שכנינו הפלסטינים. בהודעתו על ירושלים הוא הדגיש כי אין בדבריו כדי לקבוע את היקף גבולות הריבונות הישראלית בירושלים, שכן אלו יקבעו בסופו של יום בהסכם הקבע בין הישראלים לפלסטינים".

"לצערי הסכם כזה אינו באופק והוא עוד חזון רחוק. אנו נמצאים באחת התקופות המורכבות והמסובכות ביותר ביחסי שני העמים. מבוי סתום חמור שיש צורך להתגבר עליו, לפתוח אותו ולנסות בכל דרך ליצור אופק מחודש של תקווה" הוסיף הרצוג. "אנו מקווים שלא תתייאשו וכי הנשיא, אתה וממשלכם תמשיכו לנסות ולפעול בכל דרך כדי להתניע תהליך מדיני מחודש בינינו לבין הפלסטינים. מיליוני בני אדם, בני כל הדתות, תלויים בכך ומצפים לכך".

נתניהו: "לא ניתן לאיראן להתממש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את דבריו בברכה אישית לסגן הנשיא באנגלית, לאחר מכן הסביר כי יעבור לדבר בעברית בגלל "החשיבות העצומה וההיסטורית של העם שלנו". בתחילת דבריו שיבח את ההכרה של ממשל ארה"ב בירושלים כעיר הבירה של ישראל, וציין כי ההחלטה "תזכה למקומה הראוי בין ההחלטות המכוננות", ביניהם הצהרת בלפור, כ"ט בנובמבר, והכרזת העצמאות.

נתניהו הודה לפנס על תרומתו הגדולה ועידוד הנשיא לשאת את נאום ההכרה. "ניצבת לצד הנשיא במלוא מובן המילה" אמר לפנס. "לא רק שהיית שם פיזית, אתה גם תמכת בהצהרה בהתלהבות גדולה ובאמונה גדולה- דבר שמאפיין את כל מעשיך".

בהמשך דבריו התייחס לאיום האיראני וההצהרה של טראמפ כי יבטל את הסכם הגרעין. "שתי המדינות שלנו מתמודדות יחד עם האיום החמור שנשקף לעולם החופשי- ובעיני לעולם כולו- מאיראן ומשלוחות הטרור" טען ראש הממשלה. "נבלום אותה ולא ניתן לה להתממש".

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי ישראל עומדת לצד ארה"ב ומחוייבת להשגת שלום. "זו המדיניות שלנו וגם שלכם. אנו חותרים יחד להשיג שלום אמת בר-קיימא עם כל שכנינו כולל הפלסטינים" אמר. "השלום מתחיל בהכרה בזכות העם היהודי למדינת לאום משלו כאן בארץ ישראל. ישראל תמיד הייתה ותמיד תהייה מחוחיבת לשלום אמת"

אדלשטיין: "אבו מאזן הוא סרבן השלום"

הטקס במשכן הכנסת נפתח בנאום של יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, שהחל את דבריו בברכת תודה לנשיא טראמפ על הכרתו בירושלים כעיר הבירה של ישראל. "אנחנו בונים היום את ירושלים המודרנית יותר מכל מדינה אחרת בעולם" טען. "ארה"ב היא שותפה נאמנה בפרויקט ההיסטורי הזה".

בנאומו התייחס אדלשטיין לדבריו החמורים של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן על טראמפ, שהכריז לאחרונה על חרם כלפי הממשל האמריקני. "את הביטוי 'יחרב ביתך' לא תשמע בבית הזה. כאן תשמע את ברכת: 'בנה ביתך!'" הבטיח אדלשטיין לפנס. "אנו מאחלים לך ולעם האמריקאי, שתבנו את ביתכם לתלפיות, ותמשיכו להיות מגדלור לעולם החופשי".

יו"ר הכנסת ציין גם את איומי מנהרות הטרור שנחשפו לאחרונה, ואמר כי "לשואפים להחריב את ביתנו נאמר: כי ידה האחת של ישראל תמשיך להרוס מנהרות תופת, וידה השנייה תמשיך לבנות בתים, ליישב ולפתח את הארץ- כולל יהודה ושומרון".

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס עם יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין (צילום: נועם רבקין פנטון\דוברות הכנסת)

בנאום טען כי האיום האמיתי במזרח התיכון הוא המשטר האיראני. לדבריו, "השקר הראשון, שאומר שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המפתח להשגת השלום במזרח התיכון, הצליח לעוור מנהיגים מכל העולם מלראות את האויב האמיתי של היציבות והשגשוג האזוריים- שהוא המשטר האסלמי הקיצוני באיראן".

"השקר השני הוא שבסכסוך הישראלי-פלסטיני יש קביעות: לא משנה בכלל מה הסיטואציה, יש צד חלש – שתמיד צודק, וצד חזק – שתמיד אשם" הוסיף אדלשטיין.

על פי דבריו של חבר הכנסת, אבו מאזן הוא האחראי להיעדר ההתקדמות המדינית הין ישראל לפלסטינים"מי שמשלם עשרות-מיליוני שקלים לרוצחים מתועבים, שנתפסו ונכלאו הוא אחראי להמשך העימות! מי שחופר מנהרות תופת מתחת לאדמה, במטרה להרוג, לחטוף ולפצוע – הוא מחרחר המלחמה! מי שמעוות באופן עקבי את ההיסטוריה, כמו שעשה אבו-מאזן, עבאס, רק בשבוע שעבר, מי שמסית כמדיניות ומשקר כתפיסת עולם – הוא סרבן השלום".

בסיום נאומו אדלשטיין טען כי ישראל עדיין נחושה להשיג שלום עם שכנותיה. לטענתו, "השלום יצמח אם נדע לבנות גשרים יציבים, עליהם נוכל להעביר קרונות עמוסים בשיתוף-פעולה וברצון טוב".

לפני הטקס: פנס בפגישה עם ראש הממשלה

היום השני בביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בישראל נפתח בטקס משמר כבוד במשרד ראש הממשלה בירושלים. בתום הפגישה פנס נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בתחילת הפגישה נתניהו הודה לפנס על חלקו בהכרה של ממשל ארה"ב בירושלים כבירת ישראל. "אדוני סגן הנשיא, הייתה לי הזכות במשך השנים לעמוד כאן ולקבל את פניהם של מאות מנהיגים ולקבל את פניהם בבירת ישראל- ירושלים" אמר לפנס. "זאת הפעם הראשונה שאני כאן ובה שנינו יכולים לומר את שלוש המילים הללו – בירת ישראל, ירושלים".

"אני רוצה להודות לנשיא טראמפ ולך על ההצהרה ההיסטורית הזאת שאני יודע שתמכת בה ודגלת בה" הוסיף ראש הממשלה. "אני מצפה לדון איתך, כפי שהתחלנו, כיצד להמשיך ולחזק את הברית המופלאה בינינו. היא מעולם לא הייתה חזקה יותר, וכיצד לקדם את השלום והביטחון באזורנו, שהוא יעדנו המשותף".

פנס ישוב הערב לבית ראש הממשלה יחד עם רעייתו קארן לארוחה משותפת עם ראש הממשלה נתניהו. מחר פנס ייפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ויבקר במוזיאון יד ושם ובכותל המערבי

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו