אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יהושע שפירא: "מוטרד מאוד ממה שעובר עלינו בציונות הדתית"

ראש ישיבת רמן גן, הרב יהושע שפירא, שטח את משנתו בנוגע לתהליכים העוברים לאחרונה על הציונות הדתית: "התורה נכנסה לעמדה של מגננה, וערכי החול נעשו הרבה יותר דומיננטיים"

"מוטרד מאוד ממה שעובר עלינו בציונות הדתית"
  הרב יהושע שפירא (צילום: דוד שטיין)

ראש ישיבת 'רמת גן', הרב יהושע שפירא, שטח בפני תלמידיו את משנתו ותפיסת עולמו אודות התהליכים העוברים על הציונות הדתית בשנים האחרונות, בעיקר על רקע הנתונים המצביעים על נשירה משמעותית וחזרה בשאלה.

מוטרד ממה שקורה בציונות הדתית

בשיעור בן שלוש שעות וחצי שהעביר לתלמידיו, ותוכנו הובא בעיתון 'שביעי' בסוף השבוע האחרון, אמר הרב שפירא: "אני מוטרד הרבה מאוד זמן ממה שעובר עלינו בציונות הדתית. במשך זמן רב חייתי בערפל. לא סיימתי את כל הבדיקות ואיני יודע את כל צידי הבעיה, אבל הגעתי לנתונים המרכזיים והעיקריים, שאין עליהם חולק, והם תואמים את האינטואיציה שלי. נעזרתי במומחים ואנלטים רבים, ובנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה".

במהלך השיעור הארוך הציג הרב שפירא נתונים והוכיח כיצד בתחילת שנות המדינה היה עולם התורה הציוני קטן במיוחד, התפתח בתורה משמעותית בשנות השמונים והתשעים וכיום הוא חוזר למימדיו המקוריים בעקבות נטישה של צעירים רבים את המגזר.

עולם התורה הציוני דתי מתחלק לארבעה דורות

כדי להוכיח את דבריו, הרב שפירא חילק את עולם התורה הציוני- דתי לארבעה חלקים: הרב קוק ובנו, שכבת הרבנים בני ה-80 ,שכבת בני ה-45-60 והדור הנוכחי.

"הרב קוק ובנו היו ענקים, אבל לא היה להם ציבור", התחיל הרב שפירא לנתח את כל אחד מהדורות אותם מנה. "רק בני הדור השני הם אלה שהתחילו ללמד את התורה הזאת, אלה בני ה-80 של היום. לאותו דור הייתה נקודת מוצא, מקום שממנו התחילו כדבר פשוט. נקודת המוצא שלהם הייתה ש'תורה' זה מה שהכירו בעולם החרדי, ועל זה הם מוסיפים דבר חדש שנקרא 'תורת ארץ ישראל'".

הקודש נעשה חול

"בדור שאחרי, דור ה-45-60 ,תורת ארץ ישראל, צבא ומדינה היו כבר דבר פשוט, לא חידוש כמו בדור הקודם", המשיך הרב שפירא. "אבל התורה, כמו בעולם החרדי, כבר לא הייתה המצע עליו הם גדלו. אז קרה הדבר הדרמטי, שהוא המהפך של הפרבולה, מה שהפך את הכיוון. הערכים של תורה וארץ ישראל נעשו כל כל כך פשוטים באותו דור, וזה גרם לכך שמערכת היחסים ביניהם לא נדונה ולא התחדדה. הקודש והחול נעשו לדבר אחד, בלי הבחנה מי קודם למי".

ערכי החול נעשו הרבה יותר דומיננטיים

בהמשך אמר הרב שפירא כי "בדור הבא ערכי ארץ ישראל, צבא ומדינה, גברו בשל המשיכה הגדולה והמוחשיות שלהם. התורה נכנסה לעמדה של מגננה, וערכי החול נעשו הרבה יותר דומיננטיים ומושכים. הדור הזה מרגיש מחובר יותר לחברה החילונית וערכיה, ופחות לחברה החרדית שהיא נקודת המוצא ממנה מתרחקים כל הזמן".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
ההבנה הבסיסית היא שכל מערכת הערכים יוצאת ונובעת
7 | 21-01-2018 19:56
ההבנה הבסיסית היא שכל מערכת הערכים יוצאת ונובעת מהתורה יישוב שבו למשל החליטו קיץ אחד להתנדב למען חיילי צהל והייתה הרבה עשייה ומוטיבציה וקיץ אחרי זה שהוצע להתנדב למען תלמידי חכמים ונערך דיון על השאלה האם בכלל לעשות את זה, אז כן יש צורך לחיזוק הכיוון.
2
הרב יהושע צדיק
מקס | 21-01-2018 21:21
ואני בעד כל מהלך ואמירה שיחזקו את התורה, בעם ישראל בכלל ובציבור הדתי בפרט. אבל, למרות שלא ערכתי סקרים וכו' וכו', התחושה שלי היא שמשהו כאן מתפספס. אי אפשר למדוד את הציבור על רצף חד-מימדי של דוס-לייט. אני חושב שהציבור הדתי מתבגר, ההגדרות מיטשטשות והדברים נעשים יותר עמוקים ופחות חיצוניים, וזה דווקא יפה ונפלא בעיני.
3
הפתרון הוא החסידות
סוף סוף אמת | 21-01-2018 21:22
אולי יש משהו בעייתי גם בתורת אי עצמה ? אולי לא סתם מי שכבר נשאר עובר לחסידות? נקודה למחשבה
4
בעיה מספר 1: שנאת רבנים (בנט כמשל)
מיכאל | 21-01-2018 22:01
ה'ציבור שלנו' לא מבין שאין יהדות ללא רבנים רבים הם עמי הארצות שלא רק שלא לומדים תורה כלל אלא ששונאים את מי שמנסה לחיות על פי התורה. בנט הוא דוגמא מצוינת למי שעולמו הדתי חלול לחלוטין וקורץ לחילונים ללא הרף. לצערי הוא מייצג נאמנה את הלייט. נצטרך להיפרד. חהקים קהילות תורניות ללא הזוהמה ששואבים לקרבם הנאו רפורמים
למגיב היקר
מיכאל | 22-01-2018 12:23
סתם הערה על הבורות שלך ראובן גד וחצי המנשה גלו מאות שנים אחרי פיצול הממלכה. וגם זה לא בגלל שהקפידו על המצוות. להפך. נו, שוין.
מגיב יקר
מיכאל | 22-01-2018 12:20
אני נאמן להלכה. יש לך בעיה עם זה? כנראה שכן. אתה וחבריך מבצעים ריקוד מה יפית בפני החילונים. אני לא מתבייש לומר שאני יכול וצריך ללמוד מהחרדים. גדולי הציונות הדתית היו חרדים. זה לא סותר. אם הם לא רוצים ללמוד מהציונות הדתית זו בעיה שלהם. היחס המביש של הדתילייט כלפי הרבנים היא למעשה התרסה במסירת התורה. הרבנים לא מושלמים אבל תפקידם למסור את התורה אבל כנראה אתה לא מבין את זה
תפרדו ולכו מאתנו
יוסי | 22-01-2018 8:10
הדיאגנוזה מוסכמת- הפתרון לא. מי שרוצה להיפרד- שילך מכאן, כמו שניים וחצי השבטים שנעלמו כבר בימי ראשית הממלכה המאוחדת. חרדליות זו בריחה מהמציאות, אז שיהיה להם לבריאות ושיפרדו מהרוב השפוי. הבעיה היא האדמה, כבשת מרובה לא עשית כלום רק החרפתה את הבעיה. בסוף הדרך נשארים רק השפויים, הנורמטיבים.
5
אמת . אשריכים תלמידי חכמים
ערן | 21-01-2018 22:46
הציבור דתי מאס מרבנים קטנים וליברלים . אנחנו מחפשים ענקי רוח שהולכים עם האמת עד הסוף. הרב אליהו הרב שפירא הרב אבינר הרב טאו וכו הציבור הדתי (לא החפיפניקים ובנט)איתכם !!
6
הרב, צריך להודות: השיטה החרדית טובה יותר. שם העיקר זו התורה. אצלנו לא.
אוריאל | 21-01-2018 23:41
7
מישהו יודע אם יש הקלטה של השיחה החשובה הזאת?
אורן | 22-01-2018 1:17
?
8
שרואים שתמורת כסף מוכרים את התורה זה מה שקורה
גבעת האולפנה בית אל | 22-01-2018 9:02
בבוקר קוראים לציבור לבוא ולמסור את הנפש על הגבעה ( כן כן ממש כך ) ובערב קוראים לכולם להתפנות ללא התנגדות ומי שלא מתפנה שולחים אנשים מהישיבה לפנות אותו בכוח מה השתנה? ישיבה חדשה ו30 דירות לאברכים על חשבון המדינה אז מה יותר חשוב התורה? או ישיבה חדשה ובתים לאברכים? וכולם רואים וכולם מבינים..... ושותקים! אז הנוער מסתכל ומבין שמשהו לא תקין במסרים ועושה לעצמו את החשבון ומגיע להחלטות ואם כבר מישהו מעיז לשאול אז דוחים אותו בסגנון שזו שאלה מתריסה/ שאלה חצופה/ ביזוי תלמידי חכמים וכו וכו
שטויות במיץ
כ | 24-01-2018 20:22
יש פה הגיון ישר עפ התורה והאמונה, לחלק בין המקרים, תפסיק להיות רדוד.
כל הכבוד. סוף סוף האמת הפשוטה נשמעת
חיים מלכה | 22-01-2018 9:41
כל מה שהיה שם זה קומבינות בחסות הדת עובדה של הבתים של דריינוף ועל עמונה הוא לא קרא למאמיניו לבא למסור את הנפש
9
הוא עצמו יחד עם חבריו בתקנה הם הגורמים לכך!
דיתי | 22-01-2018 11:00
יש רק יהודי אחד שיכול להאהיב את התורה על הנוער כעל המבוגרים, לקרב באהבה ובחיבוק את הנושרים ולהעמיק את האמונה בדורנו. קוראים לו הרב מרדכי אלון שליטא. אבל האינטרסנטים הקטנים ניסו ומנסים למחוק אותו, לשבור אותו ולהעלים אותו ואת התורה המתוקה והעמוקה שהוא מפיץ. התעשתו ובקשו ממנו סליחה! שערי תשובה לא ננעלו!
הבעיה עם תקנה היא לא הטיפול ברב מוטי אלון
דוד | 24-01-2018 15:34
הבעיה היא שזה פורום שנותן בהנהלתו מעמד שווה לרבנים, פרופסורים ואפילו רבות רפורמיות. וזה כמובן חותר תחת ההלכה, בהלכה יש בתי דין שמטפלים בבעיות, למשל כשהיו שאלות על הרב אבינר אז המתלוננים נגדו פנו לבית דין שכולל דיינים ופוסקי הלכה, לא פרופסורים ו-רבות רפורמיות.
יפה דרשת
נאה דורש | 22-01-2018 19:52
דברים נכוחים. ממש שפתיים ישקו (כמנהג מוטי אלון). אף אחד עוד לא מת מקצת ליטופים מעל מתחת לחגורה.
10
גם החרדים קרובים יותר לחילונים מאשר לדתיים
שימי | 22-01-2018 11:17
הכל מתחת לפני השטח. החברה החרדית מתפרקת, מרוסקת מבפנים, קורסת לתוך עצמה
11
החילונים של היום יותר קרובים לדתיים
דורון | 22-01-2018 12:49
לא בדקתי מקצועית. אבל ערכי ה'חול' הרבה יותר עם קודש מאשר פעם. הציבור יותר מסורתי. ולכן בתור אדם דתי אני מרגיש קשר יותר לחילוני שברוב הדברים רואה עין בעין כמוני (או לפחות מבין אותי) מקרוב המשפחה החרדי שסגור במערכת מושגים שלא מאפשרת לו להבין את האחר. זה לא אומר שרמתי הדתית קרובה יותר לחילוני בספקטרום בין חילוני לחרדי.
12
קודם תקימו סנהדרין ואחכ נדבר
הבעיה בתורה לא בעם | 22-01-2018 14:09
עולם התורה פועל תלאים על גבי תלאים. צריך לחזור ליסודות ולפסוק על פי סנהדרין. עד אז אין לכם מה להאשים את הציבור
כן ולא
שמואל | 22-01-2018 19:01
סנהדרין תוקם אבל זה לוקח זמן. בינתיים צריך לעמול בתורה ואפשר להסתדר. מכל מקום, אי אפשר לצרוך מהזוהמה של התרבות המערבית ולהתלונן שקשה להיות דתי
13
החיבור לציונות החילונית הוא מקור האסון שימשיך כל עוד לא תתבדלו מהם לכל רוחב המסלול
אבי | 22-01-2018 17:27
התחברות לחפשים
משה | 18-06-2018 12:47
אבי אבות הקנאים --פנחס בן אלעזר בן אהרן הכהן--התברך על בקנאו את קנאתי בתוכם לא בהתנשאות ולא בהתבדלות אלא ב ת ו כ ם ואלו החושבים שהדשא אצל החרדים ירוק יותר טועים לחלוטין.
14
קשוט עצמך קודם. יתכבד הרב שפירא ויחבוש כיפה שחורה
דוד | 24-01-2018 15:26
כפי שחבשו כל רבני הדורות הקודמים (לרבות הרבנים קוק והרב אברהם שפירא). נטישת הכיפה השחורה לטובת כל מיני כיפות צבעוניות היא חלק בדיוק מאותו תהליך ממאיר עליו מדבר הרב שפירא, רק הבעיה היא שגם הוא בעצמו נכשל פה, והגיע הזמן שיתקן את דרכיו.
לייצן
כ | 24-01-2018 20:20
ריב אברום תמך בלבישת כיפה סרוגה, רק שהוא עצמו מחמת ההרגל לא שינה, ותפסיק להיות חיצוני לא זה מה שמשנה, העיקר תויש.
15
זה פשוט לא נכון
איש אמת | 26-01-2018 13:55
עם כל הכבוד לרב שפירא, זה מצחיק להסתכל על הציונות הדתית בתור תלמידי הרציה, או הראיה. רוב החברים שלי, שלמדו איתי בישיבות התיכוניות, היו ילדים לאבות שלא הכירו בכלל את משנת הציונות הדתית, אלא היו פשוטי עם בוגרי תיכון עם השכלה תורנית מועטה ביותר. עכשיו, שעולם הישיבות הציוניות התפשט, מכאן ואילך צריך לראות את הדור הבא של בוגרי אותם ישיבות, ורק אז להסיק מסקנות אנתרופולוגיות.
16
תפנה לישיבה ישלחו לך
תפנה לישיבה ישלחו לך | 31-01-2018 0:23
תפנה לישיבה יתנו לך
17
כשיש בעיה בצנרת או בחשמל לא מזמינים רב.
קובי | 31-01-2020 8:01
השתגענו לגמרי ? כל דבר שואלים רב ? בדורות קודמים כל דבר שאלו רב ? תורה ? בתורה ובתלמוד כתובות הרבה שטויות. צריך לברור את המוץ מן התבן. רק בזכות התורה אנחנו פה ? לא נכון. אנחנו כאן גם בזכות ההסטוריה, הריבונות הקדומה , השואה, המלחמות וההשגחה העליונה ולא רק בזכות מילים כתובות. לערבים יש 30 מדינות. שמהגרי העבודה שהיגרו לכאן בתקופתו של מוחמד עלי 1825 יחזרו למצרים. לנו זאת ריבונותנו השלישית . להם לא היתה כאן ריבונות אף פעם. לא צריך להתחבא מאחורי הסינר של התורה כל הזמן. התורה שמרה עלינו כל השנים מאסונות ומהתבוללות ? אסונות תמיד היו, ומה שמנע התבוללות זאת האנטישמיות . בזכות האנטישמיות ההתבוללות לא היתה אף פעם משמעותית מאוד. תקציב הדת בצרפת ובארהב הוא אפס. אי אפשר לנהל מדינה נורמאלית כשכל רגע רצים אל התורה ולומדיה כדי להתייעץ איתם . אנחנו מדינת הלאום היהודי. בואו נחזק את הלאומיות. בואו נהיה יותר לאומיים ופחות חרדים. כשיש לאומיות חזקה יש בשוליים עולם תורה משגשג. כשיש חרדים חזקים מאוד בסופו של דבר נישאר ללא לאומיות וללא תורה משגשגת בארץ ישראל. קודם כל לאומיות. אחרי זה דת . דתי אפשר להיות גם בברוקלין. תודה רבה. נ.ב. רק ליברמן. ליברמן הוא הטוב ביותר לציונות הדתית. 20 אחוז מהדת בישראל הוא ימחוק ואת ה 80 אחוז שישארו הוא ימסור לציונות הדתית. רק ליברמן יחזיר עטרה ליושנה ויעלה את הציונות הדתית בחזרה לשלוט על הדת במדינה. ליחוך הפינכה של בנט, סמוטריץ, שקד ופרץ לחרדים הוא בלתי נגמר. הדתי הלאומי הממוצע כאדם פרטי הוא אדם מאוד מוצלח, אך כמגזר הוא מאוד חלש, נרפה,חסר עמוד שדרה ותמיד נכנע ברגע האמת לדרעי וליצמן. רק ליברמן הלאומי האמיתי יחזק את הציונות הדתית. אין אסיר משחרר עצמו מבית האסורים. הציונות הדתית חייבת עזרה מבחוץ. לליברמן יש המון כבוד ללאומיים דתיים. תנו לו לעזור לכם. תשתחררו מלפיתת הצבת של דרעי , ליצמן וגפני. אין לכם שום דבר במשותף איתם ואילו להם יש המון במשותף עם טיבי. ההפחדות שגנץ יעשה שוב אוסלו , הן דמגוגיה זולה. אנחנו לא נביאים. אנחנו לא יודעים מה יהיה. הליכודניק שרון עשה את ההתנתקות. הליכודניק נתניהו הצביע בעד ההתנתקות . הליכודניק נתניהו עשה את הסכם חברון בראון. הליכודניק בגין החזיר את סיני. לכן , אי אפשר לדעת מה יהיה בעתיד. מה שאנחנו כן יודעים זה שליברמן יחזק את הלאומיות בישראל. ושכחול לבן זאת מפלגת מרכז לגיטימית כמו הליכוד. מה שטוב בליברמן זה שמאחורי התחפושת הקפיטליסטית מסתתר אדם עם לב חם שרוצה בדרך מושכלת ונבונה לצמצם פערים בחברה שזה תמיד מבורך ויוצר חברה בריאה יותר, חסונה יותר,חזקה יותר ומגובשת יותר. עוד סיבה להצביע ליברמן. ולגבי המשותפת... תשכחו מזה. תומכי המחבלים הללו לא יהיו בשום קואליציה ציונית עתידית. חבל להקדיש לזה מחשבה בכלל. הסיכוי שלהם לשבת בקואליציה יגדל רק כשראש הממשלה יהיה חרדי וזה לשמחתי לא יקרה בשנים הקרובות.