נתונים חדשים ביו"ש: ירידה בגידול מספר התושבים

נתונים חדשים מתפרסמים הבוקר על ההתיישבות ביהודה ושומרון. כ-150 יישובים בהם מתגוררים 435,708 תושבים. אך, בשנת 2017 התרחשה גם ירידה במספר האנשים שבאו להתגורר באזור

נתונים חדשים ביו"ש: ירידה בגידול מספר התושבים
  הכניסה לכוכב יעקב. היישוב הגדול ביו"ש. (קרדיט: מתוך אתר המועצה)

נתונים חדשים שמתפרסמים הבוקר (ראשון) על אוכלוסיית יהודה, שומרון ובקעת הירדן לשנת 2017, מראים תוצאות מעניינות. ההתיישבות הישראלית באזור מונה כ-150 יישובים בהם מתגוררים 435,708 תושבים. אך, בשנת 2017 הייתה גם ירידה במספר האנשים שבאו להתגורר ביו"ש וכן במספר הנפשות למשפחה. בנוסף, האוכלוסייה מתחלקת באופן שווה בין  דתיים לאומיים, חרדים וחילוניים.

מניתוח הנתונים עולה כי הגידול השנתי באוכלוסיית האזור בשנת 2017 עומד על 3.4% לשנה, כאשר בעשור האחרון נרשם ממוצע גידול שנתי של 4.5% בשנה. יותר מפי 2 מהגידול הממוצע במדינת ישראל שעמד על 2.0% בשנת 2016.

אך הגידול בשנת 2017 ירד, גם מספר הנפשות למשפחה ירד, כאשר בשנת 2016 הוא עמד על 15,765 תושבים לשנה ואילו בשנת 2017 הוא עומד על 14,299 אנשים. פער של 1,466. למרות זאת, ביו"ש עדיין שומרים על אחוז גידול גבוה יחסית מהממוצע הארצי שעומד על 2% לשנה. בכלל, בעשור האחרון, ההתיישבות גדלה ב-15,230 תושבים לשנה בממוצע.

נתון מעניים נוסף שמשר עצמו הוא הזיקה לדת, שם נמשכת המגמה הקבועה בה יש כמעט שוויון בין הקבוצות, כאשר כל קבוצה – דתיים לאומיים, חרדים וחילוניים – מהווה כשליש מהאוכלוסייה הכללית באזור עם יתרון קטן למגזר הדתי לאומי ולחרדי.

העיר הגדולה ביותר: מודיעין, היישוב הגדול ביותר: כוכב יעקב

היישובים הגדולים ביותר ביהודה ושומרון הם כמובן הערים, שנספרו לפי מספר התושבים: מודיעין עילית, ביתר עילית, מעלה אדומים ואריאל בהן מתגוררים יחד 190,591 תושבים. במועצות המקומיות ביהודה ושומרון חיים 93,403 תושבים ובמועצות האזוריות הפרוסות ברוב השטח מתגוררים 145,909 תושבים.

היישוב הכי גדול שאינו מועצה או עיר הוא כוכב יעקב שבבנימין, אחריו שערי תקווה בשומרון, גבע בנימין (אדם), טלמון, כפר אדומים ועלי.

מבחינת הגידול ביישובים, גם השנה היישוב עלי זהב (כולל לשם) שבשומרון הוא בעל אחוז הגידול הגבוה ביותר עם %24.5 גידול בשנת 2017. בין שאר הישובים שצמחו במיוחד נמצא את נעמה בבקעת הירדן (12.9%), נגוהות בהר חברון (13.4), בית הערבה שבמגילות ים המלח (20.2%) ומיצד בגוש עציון (9.6%).

במועצות האזוריות, הגידול הרב ביותר נרשם במועצה האזורית מגילות ים המלח, שאחוז הגידול שלה בשנת 2017 עומד על 8.3%. שאר המועצות האזוריות עומדות על אחוזי גידול גבוהות גם הן (מאחוז הגידול הגבוה לנמוך): מועצה אזורית שומרון (6.5%), מועצה אזורית הר חברון (5.2%), מועצה אזורית בקעת הירדן (4%), בנימין (2.7%) וגוש עציון (2.6%).

המועצה המקומית בה נרשם הגידול הרב ביותר היא המועצה המקומית אפרת, שאחוז הגידול של בשנת 2017 הוא 4.7%. אחריה עומדת מועצה מקומית קדומים (3.8%), מועצה מקומית קרני שומרון (3.5%) ומועצה מקומית עמנואל (3.1%).

העיר בה נרשם הגידול הגבוה ביותר היא ביתר עילית (5.3%), מודיעין עילית (4.6%) ולאחריהן אריאל (2.3%).

נתון חשוב נוסף הוא ממוצע הגילאים, כאשר תושבי יהודה ושומרון צעירים יותר מהממוצע הארצי. לפי נתוני הבחירות האחרונות, כ-53% מתושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם מעל גיל 18 כשהממוצע בכל מדינת ישראל עומד על 73% אזרחים מעל גיל 18.

מועצת יש"ע: "שמחה מאופקת"

במועצת יש"ע אומרים כי: "על אף הגידול השנתי מעל הממוצע הארצי, אנו מביעים שמחה מאופקת. בעוד שבשנה החולפת עלו מספרי יחידות הדיור שעברו את התהליכים בממשלה והיו אמורים לצאת אל הפועל, אנו נמצאים עדין ב'הקפאה שקטה'. רובן המוחלט של יחידות הדיור שהיו אמורות להיבנות נתקלות בקשיים רבים שמקורם במחסור בכח אדם, מה שיוצר צווארי בקבוק רבים בלשכת התכנון ובהכנת המרכזים לשיווק ומקשים על הוצאות התכניות לפועל.

ביש"ע מאשימים כי ההאטה בצמיחה נובעת משנים של הקפאה תכנונית והיעדר בניה. "מתוך אותן אלפי יחידות דיור שאושרו השנה, נבנו בפועל בשנת 2017 מאות בודדות של יחידות דיור ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. הפרסומים בתקשורת מדברים כל העת על יחידות הדיור שאושרו, אך המציאות שונה לחלוטין מן הנראה כלפי חוץ", טוענים במקום.

לדבריהם, "לאחר שנים של האטה בבנייה נדרשת פעולה ממשלתית רצינית לשחרור חסמי הבנייה והגדלת היצע הדיור בהתיישבות. דבר זה יוריד את מחירי הדירות בירושלים ומרכז הארץ, וגם יחזיר את הצמיחה לממדים אותם הכרנו בעבר".

 

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע