אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מאז חוק ההסדרה הורסים יותר בתים ביו"ש

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני תוקף את המנהל האזרחי וטען לשאלת כתבת 'סרוגים' כי בשל קידומו של חוק ההסדרה, המנהל האזרחי מזרז הריסת בתים ביהודה ושומרון. "הוא רץ ומוציא צווי הריסה"

מאז חוק ההסדרה הורסים יותר בתים ביו"ש
  דורני (יונתן סינדל/ פלאש 90)

ראש מועצת יש"ע חננאל דורני תוקף את המנהל האזרחי, וטוען כי בשל בשל קידומו של חוק ההסדרה, המנהל האזרחי מחלקים צווים ומזרז הריסת מבנים שנמצאים על אדמות מדינה ביהודה ושומרון.

"אם בעבר, הם הלכו ואכפו – רק אדמות פרטיות, היום הם גם אוכפים אדמות מדינה  שלא רשומות בתב"ע". הוא אומר בתדרוך לכתבים, "הם לא אמורים להיכנס לזה אלמלא היה חוק ההסדרה. הם לא אמורים להיכנס לשם, אבל הם נכנסים לשם. זאת עמדה שמאד לא מקובלת עלינו ואנחנו נלחמים בה וכתבתי עליה עוד לפני שהגעתי לכסא הזה", טוען דורני.

"המנהל רץ, עוקף את ראש המועצה ומוציא צוו הריסה"

לגבי מספר הבתים שנהרסו טען, כי לא בוצעו יותר הריסות בתים מאז הקפאת ההריסה בשל קידום חוק ההסדרה, אך בפועל חולקו צווים. "אני לא נכנס מה בוצע בפועל אבל הרשויות המקומיות והאזוריות קבלו צווי הריסה".

בשיחה ניתנה דוגמה: "נגיד, זוג קנו בית או שמו קראוון על אדמת מדינה, זה בקו המתאר שלי כראש רשות, אז ראש הרשות צריך לאכוף. מה שקורה בפועל, זה שהמנהל רץ ועוקף את זה ומוציא צווים, מה שלא היה בעבר".

"האם יש קשר בין מעבר של חוק ההסדרה להריסת יתר ביו"ש? התשובה היא כן! מה הלוגיקה זה כבר לא ידוע. אנחנו יודעים שיש קשר. זה לא השערה".

מדיניות חדשה של משרד הביטחון

דורני גם סייג כי "משרד הביטחון לא עושה את זה מתוך תרבות פנאי, כי עכשיו לפקחים יש יותר זמן, בגלל חוק ההסדרה והוציא צווים, להרוס במקומות כדי לתת להם תעסוקה. אלא, קבע מדיניות, שאומרת, נאכוף גם על אדמות מדינה ולא רק בתים שנבנו על אדמות פרטיות של פלסטינים."

"זה בוצע בעבר במועצה אזורית הר חברון, חולקו צווים גם בגוש עציון ובשומרון שהגיעו להריסת בתים על אדמות מדינה", חשף דורני.

נציין כי לפי מידע שהגיע אל סרוגים, בשיחה סרוגה שהתקיימה מול סגן שר הביטחון אלי בן דהן, כאשר הטענה עלתה בפניו, היא נשללה בכל תוקף ואף הצהיר כי כל פינוי גם על אדמות מדינה עובר קודם לפניו.

בהמשך השיחה התייחס דורני להחזרת המחסומים בתגבוה לפיגוע בו נרצח בשבוע שעבר הרב רזיאל שבח הי"ד מחוות גלעד, אך הצהיר כי הוא לא  מתנגד. "לצורך ביטחוני ומבצעי לאחר הפיגוע דבר נצרך ויש להקשות עליהם את החיים ולמנוע את הטרור. אך הוסיף כי בשגרה ובאופן קבוע, "הדבר יפגע במרקם החיים העדין, ויביא למוטיבציה בקרב הפלשתינים ללכת בדרך הטרור".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו