אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביטקוין? הכלכלנים צריכים לצאת מהקיבעון המחשבתי

הקיבעון לאותן תורות כלכליות ומודלים כלכליים, שהיו נכונים בעשורים האחרונים וללא ספק הביאו ברכה לעולם מסורתי והמוכר, כנראה אינם מפותחים מספיק כדי לתפוס את הפוטנציאל הטמון במטבע דיגיטאלי. אני כבר מזמן לא מדבר על הביטקוין או על דומיו אלא על המגמה והרוח החדשה שצומחת בעולם

ביטקוין? הכלכלנים צריכים לצאת מהקיבעון המחשבתי
  צילום: שאטרסטוק

ישנן אסכולות שונות לגבי ההתייחסות למטבעות הדיגיטאליים ,כאשר הנפוץ מבניהם הוא ה"ביטקוין". אסכולה אחת אומרת שיש להתרחק מהמטבע הדיגיטאלי כמו מאש היות ואין ממשיות במטבע והוא טומן בחובו סכנות רבות.

מצד שני יש מי שסובר שהמטבע הדיגיטאלי הוא הדבר הבא מתוך הנחה שהשימוש במטבעות מסורתיים כבר חלף מן העולם אסכולה זו מחזקת את טענתה בכך שהמטבע רק מתחזק באופן קיצוני, מה שמוכיח את האמון של הציבור ואת המגמה החיובית.

נכתבו אינספור מאמרים אודות היתרונות, החסרונות וההשפעה הנוכחית של המטבע הדיגיטאלי, אבל בשורות הבאות ננסה לתאר נקודת המבט לגבי המגמה של המטבע לטווח הארוך.

הכלכלנים הזקנים – שמרנים

בטרם כתיבת שורות אלו בררתי אצל לא מעט כלכלנים ומומחים פיננסים מה הם חושבים על הביטקוין. מעניין לגלות שהתשובות די מיחזרו את עצמן. הטענות היו שכל מטבע שקיים בעולם מגובה ע"י הלימת הון מסוימת של אותו מדינה אותה הוא מייצג. זה יכול להיות נכסים או משאבים שנותנים תוקף למטבע ועל סמך אותו תוקף ניתן לבצע עסקאות עם ממשיות שעומדת מאחוריה. לעומת זאת למטבע דיגיטאלי אין באמת משהו שמעניק לו שווי, אלא רק ביקוש אל מול היצע ועוד כמה חוקים שמווסתים את ייצור המטבע.

טענה נוספת שמושמעת היא שיש פה פרצה לגנב בכל ההיבט של הלבנת הון מכיוון שברגע שאדם יכול לקנות מטבע ללא זיהוי אלא רק על ידי הזדהות באמצעות קוד שלא ניתן לפצחו, היכולת לבצע הלבנת הון מאוד פשוטה והסכנה מאוד גדולה לכלכלת העולם.

אם ניצמד לחשש של הלבנת הון, נוכל לדמיין מצב בו תכריז אחת המעצמות על מטבע כזה או אחר כ"לא חוקי" ומיד שווי המטבע יקרוס באופן דרסטי וכל ההשקעה של האנשים ההגונים שהאמינו במטבע ילך לאבדון. כמובן יש שימת דגש על הזינוק חסר הפרופורציה של המטבע, התנודתיות החדה ועוד סוגיות נוספות שמטילות ספק רב במטבע. לשיטתם יש לשלול השקעה או שימוש במטבע הדיגיטאלי, זאת המצאה שתכה חזק במשקיעים וכספם ילך לאבדון.

מה שאפיין את אותם כלכלנים שמרנים היא שרובם חצו את גיל ה-45 וצפונה.

הספקנים שייכים לדור הקודם

הסיבה שאני מציין נתון זה הוא בגלל שאותם אנשים נחשפו להתגלות האינטרנט הביתי, הטלפונים הניידים, רשתות חברתיות ועוד מגוון תמורות עוצמתיות שחלו בגלובוס. למרות כל השינויים האלו אותם אנשים מעמידים בספק את המטבע הדיגיטאלי כמדע בדיוני שאין לו שחר והתכנותו מוטלת בספק.

רק כדי לסבר את האוזן צריך לדעת שיש חברות נדל"ן שמוכנות לאפשר לאנשים לרכוש בית בישראל כאשר 25% ממנו ממומן ע"י ביטקוין, ועוד חברות נוספות שמאפשרות להשתמש במטבע הדיגיטאלי כאמצעי תשלום לגיטימי. אפילו משרד האוצר יצא בהצהרה בימים האחרונים שהוא מעוניין להוריד את רמת דיווח המס על הביטקוין כך שלא יהיה תשלום מע"מ וממילא הדיווח יסתכם לפעם בשנה על רווחי הון. המשמעות היא שהדבר יקל מאוד על המסחר במטבע ועל ניהול קל יחסית של התשואות והתקבולים שיבואו בגינו.

יסלחו לי אותם כלכלנים מלומדים אבל אני חושב שפה הם פספסו בענק. השינוי שמביא אתו המטבע כל כך עוצמתי שאינם מסוגלים לצאת מהקיבעון המחשבתי בו הם נתונים. האינטואיטיביות מהמתרחש סביבנו נעלמה כלא הייתה, אדישות מוחלטת הדומה להלם קרב להלך הציבור, כאשר את מקומה תפסו המשוואות, הסטטיסטיקות והמודלים עטורי הזקן שכבר משמשים את הכלכלה המסורתית במשך עשרות שנים.

נכון שע"פ כל מדיניות כלכלית שהיא, המטבע הדיגיטאלי לא עונה לקריטריונים, אבל (שוב) יסלחו לי אותם כלכלנים, בואו נודה שכלכלה זה לא המדע הכי מדויק שקיים היום והיכולת שלה לנבא את העתיד לוט בערפל.

הקיבעון לאותן תורות כלכליות ומודלים כלכליים, שהיו נכונים בעשורים האחרונים וללא ספק הביאו ברכה לעולם מסורתי והמוכר, כנראה אינם מפותחים מספיק כדי לתפוס את הפוטנציאל הטמון במטבע דיגיטאלי. אני כבר מזמן לא מדבר על הביטקוין או על דומיו אלא על המגמה והרוח החדשה שצומחת בעולם.

האלטרנטיבה הטכנולוגית חייבת לבוא

היום זה עדיין נראה כדבר בלתי נתפס אבל את זה גם אמרו על עוד כמה המצאות שהיום הן נחלת הכלל. העולם מחפש משהו חדש, נקי ונטול מוסכמות. זה כבר מזמן לא מדע בדיוני, אלא מציאות שמתהוות לנגד עינינו.

נכון לומר שאת הבעיות והאתגרים שמציב המטבע צריך לפתור ע"י מחשבה עמוקה וגזירת משמעויות אך לשלול אותו על הסף זאת טעות גדולה. האלטרנטיבה הטכנולוגית חייבת לבוא. לא טעה החכם מכל אדם שאמר "החכם עיניו בראשו והכסיל בחושך הולך", הוא מדבר בדיוק על תשומת הלב למגמה ההולכת וקורמת עור וגידים בעולמינו, היוצרת הזדמנות לעולם חדשני ומפותח הרבה יותר ממה שהוא היום.

שם המשחק הוא פריצת גבולות ומוסכמות ומנקודת מבט כזו צריכים לבוא הכלכלנים ולתת פרשנות מדוייקת ואמיצה על עתיד המטבעות הדיגיטאליים.

העוצמה נמצאת בדיגיטאליות – והחדשנות היא שם המשחק.

==

יצחק יואלי הוא סטודנט לכלכלה וניהול

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כתבה מעולה!! הוסיף לי ידע רב בתחום
אביב אשכנזי | 09-01-2018 19:41
מבינים שהעתיד הולך להשתנות..
2
מעניין שמצד הבנקים יש שתיקה רועמת.
ארז | 09-01-2018 22:41
אולי באמת יש פה אדישות כללית או חוסר יכולת לבלוע את השינוי של המטבעות הדיגטאלים. מאמר מעניין . מעורר מחשבה
3
רעיון שלי
Hadi.massalha.4 | 18-01-2018 22:43
כתיבה מעולה.. אבל יש דבר מעניין אותי שהוא: המטבע הדיגיטלי כמו הביטקוין הוא שייך לחברה מסויימת בעד כך אי אפשר להתעשק בו עכשיו אלה אם יש תוכנית מסויימת עם רוב המדינות שייסכימו שיהיה שימושו של המטבע הדיגיטלי כמו שאר המטבעות אבל בצורה טכנולוגית מתקדמת יותר כדי לסגטר את הפערים עם הטכנולוגיה שהיא מתפתחת ..