מהי תנוחת הלידה הטובה ביותר?

האם ניתן לזרז לידה בעקבות סכרת הריונית? ומהי תנוחת הלידה הטובה ביותר? ד"ר לינדה הראל, סגנית מנהלת אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי מעיני הישועה, משיבה לשאלות הציבור בנושא הורות ולידה

מהי תנוחת הלידה הטובה ביותר?
  (צילום: שאטרסטוק)

זירוז לידה בסכרת בהריון

שאלה: אני עם סכרת הריונית, מזריקה לבמיר פעם ביום (36 יחידות)- ועדיין לא תמיד מאוזנת. אני בשבוע 38 להריון, כאשר הערכת המשקל היא 4.050 קילוגרם. שאר הממצאים באולטרא סאונד תקינים. האם בהגיעי למיון אצלכם לפי הנתונים הנ"ל יזרזו את הלידה, ינתחו או יחכו לשבוע 39?

תשובה: על פי הנתונים האלה, ההמלצה היא לחכות ולעבור ניתוח קיסרי בשבוע 39.

לידה טבעית אחרי ניתוח חירום

שאלה: אני בשבוע 28 להריון, כשנה וחודש לאחר לידת בני הקודם בניתוח קיסרי חירום עקב כך שהלידה לא התקדמה והייתי כמה שעות עם פתיחה 5. יצא תינוק במשקל של 4.420 קילוגרם, ללא סכרת. אני רוצה ללדת טבעי הפעם, אשמח לשמוע האם הדבר אפשרי?

תשובה: על מנת להעריך את מידת הבטיחות בניסיון לידה זמן קצר יחסית אחרי ניתוח ואחרי פתיחה מלאה ממושכת ועובר כזה גדול, מומלץ להגיע למרפאת טרום ניתוח. שם רופא יעיין בדו״ח הניתוח הקיסרי וידון איתך על היתרונות והחסרונות של כל צורת לידה בלידה הקרובה.

סוג ההרדמה בניתוח קיסרי

שאלה: רציתי לשאול האם במעייני הישועה ניתנת האפשרות ליולדת לבחור את סוג הניתוח בקיסרי אלקטיבי, לדוגמא אפידורלית במקום ספינאלית (כמובן, כאשר אין סיבה רפואית המונעת זאת)?

תשובה: ברוב הניתוחים הקיסריים ההרדמה המומלצת היא הרדמה ספינלית. אם אשה מבקשת הרדמה אפידורלית או כללית במקום הרדמה ספינלית- עליה לומר זאת למרדים שפוגשת לפני תחילת הניתוח, וביחד איתו יוחלט מה מתאים.

אם אשה מגיעה לניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן מראש), עליה להגיע למרפאת טרום ניתוח- ושם אם יש לה סיבה להעדיף הרדמה שונה מזו המומלצת, עדיף שתקבע פגישה (ללא תשלום) עם מרדים בכיר על מנת לקבוע מראש איזו הרדמה תקבל לניתוח שלה.

במקרים בהם מבצעים ניתוח קיסרי דחוף במהלך לידה, על הצוות הרפואי (הרופא המיילד הבכיר והרופא המרדים) לקבוע איזו היא ההרדמה המתאימה ביותר כדי להביא לתוצאה הרצויה של אמא בריאה ויילוד בריא.

תנוחת הלידה הטובה ביותר

שאלה: שלום רב, רציתי לשאול על מדיניות בית החולים בקשר לתנוחה בלידה. האם מאפשרים ללדת בכריעה, והאם זה אכן מקל על היולדת?

תשובה: התנוחה המתאימה ביותר ליולדת בלידה היא כמעט תמיד תנוחה שהיולדת מרגישה שמתאימה לה (מה שהיא מרגישה שמתאים ונח לה).

במקרים מסויימים הצוות הרפואי מבקש שהאישה תשכב על הגב עם מקסימום פתיחה של האגן- למשל במקרים של עובר גדול במיוחד, או אחרי שבלידה קודמת היו קרעים חריגים. במקרים אלה החשיבות של בקרה מרבית ומיטבית של הצוות המיילד על רצפת האגן של היולדת ועל חילוץ מבוקר של העובר קודמת לנוחות היולדת, וזאת על מנת להקטין סיכון ליולדת ו/או ליילוד.

=======================

ד"ר לינדה הראל עובדת כסגנית מנהל באגף נשים ויולדות של המרכז הרפואי מעיני הישועה

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע