עונה לברק: "קצינים בצה"ל לא יסרבו פקודה"

בכנס לזכר אמנון ליפקין שחק ז"ל, התייחס הרמטכ"ל אייזנקוט לאיומים השונים המופנים מכלל הכיוונים כלפי ישראל, יחד עם הסוגיות איתן מתמודד צה"ל לאחרונה- ירידת המוטיבציה לגיוס והטענות נגד הדתה והדרה   

עונה לברק: "קצינים בצה"ל לא יסרבו פקודה"
  (צילום: Isaac Harari/Flash90)

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, דיבר היום (שלישי) בכנס השנתי לזכרו של רא״ל (מיל׳) אמנון ליפקין שחק ז"ל, והתייחס לאיומים השונים המופנים מכלל הכיוונים כלפי ישראל, יחד עם הסוגיות איתן מתמודד צה"ל לאחרונה- ירידת המוטיבציה לגיוס והטענות נגד הדתה והדרה.

(צילום: עידו ארז)

בפתח דבריו, טוען אייזנקוט כי חיזבאללה עבר שינוי. "ממגן לבנון לארגון שנלחם כשליח איראני בסוריה, עיראק ותימן ומפנה לפחות מחצית מכוחו מחוץ ללבנון". עוד אמר, "אנחנו עושים מאמצים צבאיים בינלאומיים נוספים למניעת התבססות האיראנית בסוריה. התבססות איראנית בסוריה תבשר רעות לישראל, לסוריה ולאירופה".

לגבי ההתחממות בדרום, ענה כי "ההצהרות הקוראות להפעיל הרבה יותר כוח בשלב הזה כלפי הרצועה אינן אחראיות", והסביר, "הרתעה לא נבחנת או נמדדת ביום אחד ולא על פי העיתונים היומיים".

לדבריו, ‏"למעלה משלוש וחצי שנים אף אזרח ישראלי לא נפצע, יש פריחה בישובי העוטף אנחנו מפעילים מספר מאמצים גדולים כדי לעצור את הירי", אמר. על הטענה כי צה"ל פועל באדישות כנגד ירי הטילים מעזה, הגיב:
לא מכיר פעם אחת שצה"ל לא תקף מטרת טרור". עוד הוסיף: "יש ניסיון של חמאס ללבות את הפיגועים מאיו"ש כדי להשאיר את הרצועה שקטה".

קצינים בצה"ל לא יסרבו פקודה

בהמשך ענה אייזנקוט לדבריו של אהוד ברק שהצהיר כי "צהל והשב"כ יאלצו לסרב פקודה בשל מדיניות נתניהו". על כך הגיב: "צה"ל הוא לא גורם פוליטי, הוא צבא של מדינה שמממש את המדיניות באופן חוקי. כאחד שמשרת 40 שנה בצה"ל, אני לא רואה קצינים מסרבים פקדה על רקע מדיניות. קציני צה"ל מבינים היטב את החוקים והכללים. אפשר להתווכח ולבטא עמדות אחרות. מרגע שניתנה פקודה לא רואה קצין שיקרא תיגר על שלטון בישראל- מבינים את תפקידנו וכפיפתנו לדרג המדיני".

מאמצים אדירים לשמור את צה"ל מחוץ לוויכוח

על כך הוסיף, בצה"ל אין מדיניות של הדתה והדרה אלא להפך לאפשר שירות משמעותי תוך שמירה על כבוד אדם. צריכים לעשות מאמצים ענקיים לשמור את צה"ל מחוץ לויכוח בחברה הישראלית. אני רואה חיונית ליצירת הסכמה לאומית רחבה סביב צה"ל"

על מכתב הסרבנות של הצעירים כנגד הגיוס לצה"ל אמר, "בעייני סרבנות מכל סוג שהוא, בוודאי שסרבנות קבוצתית היא קריאת תיגר על מה שמאחד אותנו כחברה ומעבר על החוק שמחייב גיוס חובה ויוצר מחויבות הדדית".

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
חבל חבל, כמוכרכ אבטיחים היה האיזנקוט מוצלח יותר
עידן | 04-01-2018 9:26
ובכלל הוא תוניסאי בשם אחר ממה הוא התבייש?