הזוי: פסיכיאטר אחד בחצי משרה לכלל האסירות בארץ

לרשות כל האסירות בישראל עומד רק פסיכיאטר אחד במשרה חלקית, אף שכ-90% מהן סובלות מבעיה נפשית. לפי נתוני שב"ס, כ-14% מהאסירות סובלות מתחלואה כפולה, כ-20% בעלות הפרעות נפשיות וכ-25% בהשגחה

הזוי: פסיכיאטר אחד בחצי משרה לכלל האסירות בארץ
  (צילום: שאטרסטוק)

אסירות הסובלות מתחלואה כפולה- התמכרות לסמים או אלכוהול ומחלת נפש, אינן יכולות לקבל טיפול בין כותלי הכלא, ושירות בתי הסוהר נאלץ להוציאן מחוץ לכלא לשם קבלת טיפול, כך עלה מדיון הוועדה למאבק בסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג.

בדיון התברר כי בספטמבר 2017, מונתה ועדה בין-משרדית בנושא הטיפול הפסיכיאטרי בשב"ס. חברי הועדה הם קצין הרפואה הראשי של שב"ס ד"ר גולדשטיין, פרופ' חיליק לבקוביץ מנהל בית חולים באר יעקב וד"ר טל ברגמן ראש אגף בריאות הנפש במשרד הבריאות. הוועדה אמורה לטפל בכל מערך הפסיכיאטריה בשב"ס. מאז מינוייה, הוועדה טרם כונסה וטרם החלה את עבודתה. יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג הודיעה כי מבקשת לקבל דיווח על ממצאי הוועדה תוך חצי שנה.

זנדברג אמרה כי "החוסר החמור במענה פסיכיאטרי לאסירות ואסירים בכלא, במיוחד לאסירות, שאצלן המחסור אקוטי, לא מתקבל על הדעת. אסירות שזקוקות למענה נרחב ומשמעותי לא מקבלות אותו, ולכן כמעט ולא יכולות להתקדם בתהליך השיקום, וזאת בגלל מדיניות בעייתית בהקצאת משאבים".

שרה פרידמן, מפקדת כלא נווה תרצה דיווחה לוועדה כי לרשות בית הכלא לנשים עומד רק פסיכיאטר אחד, העובד רק בשעות הבוקר, ולכן אין מענה זמין לנשים הזקוקות לטיפול בכל שעה אחרת של היממה. עוד אמרה פרידמן: "14% מהאסירות סובלות מתחלואה כפולה. 20% בעלות הפרעות נפשיות וכ-25% מהאסירות בהשגחה (יכולה להיות אסירה שנתוניה יחפפו בכמה קטגוריות). אין לנו אפשרות לתת לאסירות טיפול בתוך בית הסוהר, וכל טיפול כרוך בהוצאת האסירות לבתי חולים פסיכיאטריים מחוץ לכלא. יש פסיכיאטר שמגיע אלינו פעם בשבוע לכמה שעות, זה לא מספיק. היעדר המשאבים משפיע על הטיפול היומיומי שמקבלות האסירות".

משה בירגר, מנהל שב"ס: "טיפול בנשים בכלא חייב לכלול מעון יום צמוד, חייבים לעבות את מערך הטיפול בנשים, לספק מערך הכולל פסיכולוג, שתי עובדות פסיכיאטריות ושיהיה ריפוי בעיסוק בתוך הכלא. הטיפול צריך להיות זמין ונגיש. כל הוצאה של מטופלת מחוץ לכלא הופכת את הטיפול לפחות טוב כי הטיפול מתקצר או נתקל במכשולים אחרים, וזה בולט בעיקר בטיפול בנשים".

בדיון עלה גם תת מיצוי הזכויות של האסירות בביטוח הלאומי, בקביעת נכויות ובקביעת סלי שיקום. כן עלה הצורך בנוכחות נציגי המוסד לביטוח הלאומי בתוך בתי הכלא וכינוס ועדות הביטוח הלאומי בין כותלי הכלא. יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג הודיעה כי תפנה למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי ולשר לביטחון פנים, בבקשה לפעול להסדרת העניין.

יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג דרשה משב"ס למפות תוך חודשיים את צרכי השב"ס בנושא הטיפול הפסיכיאטרי לאסירות, ולהודיע לוועדה מה הם הצרכים המינימליים בתחום. עוד עלה בדיון, כי בידוד האסירות פוגע בהן, משום שהדבר נתפס כענישה, גם אם המטרה היא טיפולית או ארגונית.

כן ביקשה יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג מהרשות לשיקום האסיר, לקבל נתונים על שיקום אסירים ואסירות שמשתחררים שחרור מוקדם, כמה מהם סובלים מבעיות פסיכיאטריות, על פי פילוח מגדרי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
השאר פשוט עסוקים במתן פטורים למתגייסים
שועל | 02-01-2018 18:07
או שלא