כיצד מתמודדים עם חולשה בהיריון?

מה עושים במידה וסובלים מהתקפי חולשה תוך כדי היריון? והאם כדאי להניק כאשר יש דלקת בשד? רופאי המרכז הרפואי מעיני הישועה משיבים לשאלות הציבור בנושא הורות ולידה

כיצד מתמודדים עם חולשה בהיריון?
  תינוק לאחר הלידה (צילום: שאטרסטוק)

דלקות חוזרות בהנקה

שאלה: בתי בת 4 חודשים ואני מניקה באופן מלא ללא תוספות. בהתחלה היה מאוד קשה אך לאחר מאמצים רבים בתי כבר יונקת טוב עם תפיסה נכונה של השד. למרות זאת, אני סובלת מדלקות חוזרות בשד אחד (תמיד באותו אזור), הדלקת כוללת אודם וכאבים מקומיים ולעיתים אף חום גבוה, צמרמורות והקאות. אני מתמודדת עם הדלקות בעזרת נטילת נורופן והנקות מרובות וזה עובר לאחר כמה ימים.

בחודש וחצי האחרונים סבלתי מדלקות 4 פעמים! לכן רציתי לשאול האם זה מצב מסוכן? האם ניתן לעשות משהו בנידון?כדאי להמשיך להניק או שמא להפסיק?

תשובה: דלקות חוזרות, ובעיקר באותו מקום, דורשות בדיקה וברור. מומלץ לפנות לכירורג שד וכן ליועצת הנקה. זו בוודאי לא סיבה להפסיק את ההנקה.

(משיבה- ד"ר מירה ליבוביץ')

זירוז לידה רגילה אחרי ניתוח קיסרי

שאלה: אני מתלבטת האם להגיע לחדר לידה במעיני הישועה לזירוז לידה, לאור העובדה שבעברי יש ניתוח קיסרי. מאז ילדתי שלוש פעמים בלידה רגילה, אך הזירוזים המותרים לי הם מוגבלים. יכול להיות סיבוך חס וחלילה שהצוות לא ערוך אליו?

תשובה: חדר הלידה של ביה"ח מעייני הישועה הוא אחד הטובים בארץ, והצוות מוכן ומיומן להתמודד עם מצבים לא פשוטים ומורכבים.

העובדה שילדת 3 פעמים לאחר ניתוח קיסרי מורידה את הסיכון כמעט לסיכון  הרגיל באוכלוסיה. נכון שהאפשרויות לזירוז לידה הן מוגבלות לאור העובדה שבעברך ניתוח קיסרי, אך הצוות שלנו מוכן וערוך לכך.

(משיב- ד"ר גנדי ביטמן)

תינוקת שמסרבת לאכול

שאלה: הילדה מסרבת לינוק ולאכול מבקבוק, ולא עולה במשקל שבועיים. ביומיים האחרונים יש החמרה. היא מסרבת לאכול מבקבוק, ויונקת רק בשנייה שהיא מתעוררת. רואים שיש לה עליה של האוכל בושט, ללא פליטה, אך כאבים חזקים ובכי. היינו אצל רופא הילדים – קיבלה היום זנטק, הומלץ להפסיק להניק (למרות שרק ככה עוד מוכנה איכשהו לאכול). אשמח לקבל ייעוץ בנושא.

תשובה: חסרים פרטים לגבי הגיל של התינוקת והמשקל שלה. לצערי לא ניתן לתת ייעוץ  במצב כזה בלי בדיקה, כדי לראות מה קורה בזמן ההנקה. לא כל מה שנראה כריפלוקס הוא באמת ריפלוקס.

בכל מקרה איני רואה סיבה להפסיק להניק, גם אם יש ריפלוקס. דווקא כדאי להמשיך להניק.  אפשר לנסות להתחיל עם התרופה, ואם הבעיה היא ריפלוקס לרוב יש תגובה מהירה. אפשר גם לנסות תרופה נוספות, כגון אומפרדקס, שהיא יעילה יותר.

(משיבה: ד"ר מירה ליבוביץ')

 

התקפות חולשה בזמן היריון

שאלה: אשה בהריון (ראשון) שליש ראשון, חלשה במיוחד מפעם לפעם. האשה מחווירה, עם ערפול ונימול בקצה כפות ידיים ורגליים, ומרגישה דופק בראש. אחר כך היא מסמיקה וחווה חום חזק בתוספת בחילות והקאות. בדיקות דם, ספירה וביוכימיה בסדר. מה זה אמור להיות? האם זה תסמינים אופיניים להריון?

תשובה: מה שתיארת הן תופעות של סף עילפון שאינן נדירות בתחילת הריון, ובעיקר בתחילת הריון ראשון. מומלץ לשתות הרבה, וכאשר זה קורה לשכב עם רגליים מורמות.

(משיב- פרופ' נתן גדות).

===========================

ד"ר מירה ליבוביץ היא מומחית ברפואת משפחה והנקה, ועובדת במחלקת היולדות של המרכז הרפואי מעיני הישועה. 

ד"ר גנדי ביטמן עובד כמנהל היחידה לאורוגינקולוגיה וניתוחי אגן של המרכז הרפואי מעיני הישועה וכרופא מומחה במחלקת נשים ויולדות בביה"ח שיבא בתל השומר. 

פרופ' נתן גדות הוא מומחה לנוירולוגיית מבוגרים וילדים, העובד כמנהל המערך הנוירולוגי של המרכז הרפואי מעיני הישועה

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע