בית הכנסת העתיק של הט"ז יהרס ובמקומו יבנה בית מלון

בית הכנסת 'שושנת הזהב' בעיר לבוב, בו התפלל ר' דוד סגל (הט"ז) הוקם במאה ה-16 והיה נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים בעולם. בשואה, נשרף בית הכנסת על ידי הגרמנים, אך נותר עומד על תלו. כעת מבקשים בעיר להרוס את המבנה ולבנות במקומו בית מלון. אגב, בית הקברות היהודי בעיר משמש כשוק.

בית הכנסת העתיק של הט"ז יהרס ובמקומו יבנה בית מלון
  בית הכנסת של הט"ז בלבוב. (ויקימדיה)

בית הכנסת 'שושנת הזהב' (גולדנה רויזה) בעיר לבוב היה נחשב כאחד מבתי הכנסת  היפים והעתיקים במזרח אירופה ובעולם.

בית הכנסת הוקם בשנת  1582, ואודותיו נקשרו אגדות רבות, בעיקר על רקע גזרות שהטילו השלטונות הרוסים והפולנים שדרשו כופר רב תמורת הזכות להתפלל בבית הכנסת.

במהלך המאה ה-17, התפלל בבית הכנסת הרב דוד הלוי סגל, מגדולי הפוסקים האשכנזים ונושא הכלים של השולחן ערוך, כשחיבורו 'טורי זהב', משמש כספר יסודי בלימוד כל חלקי השולחן ערוך.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הייתה לבוב, חלק מפולין ונכבשה על ידי הצבא הרוסי. ב-1941, פתחו הגרמנים במלחמה נגד רוסיה, וגם העיר לבוב נכבשה על ידם. למעלה מארבע מאות אלף יהודי לבוב נרצחו על ידי הגרמנים, וגם בית הכנסת נשרף על ידם.

עם זאת, בית הכנסת, לא התמוטט ושלד הבניין נשאר עומד על תילו במשך השנים. אחרי מלחמת העולם עברה לבוב לשליטה של ברית המועצות, שלא איפשרה את בניית בית הכנסת מחדש. גם אחרי פירוקה של ברית המועצות, לא נבנה בית הכנסת. שרידי המקום הוכרזו כאתר מורשת בינלאומית על ידי ארגון אונסקו של האו"ם.

דרושה פעולה מיידית

כעת, מבקשים באוקראינה, להרוס את שריד בית הכנסת ולבנות במקומו בית מלון. על פי עדויות של תושבי המקום, כבר התחילו במקום עבודות חפירה.

במכתב בהול ששיגר איש העסקים עודד פלר, קונסול כבוד של פולין, אשר לבוב הייתה בשטחה בזמן מלחמת העולם השנייה, לשר החוץ דורש פלר התערבות מיידית של המשרד "התנהגותם של שלטונות אוקראינה, והזלזול בהיסטוריה של 420 אלף מתושביה היהודים של לבוב, שנספו בשואה, ראויים להתערבותך המידית", כתב פלר.

"לא רק גינוי נחוץ כאן, אלא פעולה דחופה ו. יתרה מזאת, אנו מצפים כי שלטונות המקום יאפשרו שחזור מלא של בית הכנסת והחזרתה של עטרה ליושנה".

פלר מציין כי לא ניתנה הודעה על הריסת בית התפילה לציבור המקומי אשר מנסה כבר שנים לשקם את בית הכנסת אשר קירותיו האיתנים לא התמוטטו  ועד היום ניצבים תזכורת לקהילה היהודית המפוארת של המקום.

גם בית הקברות היהודי, בעיר לבוב חולל על ידי הגרמנים ולאחר מכן על ידי הרוסים, וכיום בשטח בית הקברות, כולל על קברו של הט"ז, נמצא השוק המקומי.

פנים בית הכנסת אחרי שנשרף. תמונת ארכיון (ויקימדיה)

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע