גליק ומועלם לרבנות: "לבחון מחדש עליה להר הבית"

במהלך כינוס לחיזוק הקשר הציבורי להר הבית, קראו החכי"ם גליק ומועלם, לרבנות הראשית לישראל ל"בחון מחדש את יחסה לעליה להר הבית לפי כללי ההלכה"

גליק ומועלם לרבנות: "לבחון מחדש עליה להר הבית"

כנס כינוס מיוחד של השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית התקיים היום (ג') בראשות ח"כ יהודה גליק ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, בו קראו לרבנות הראשית לישראל לבחון מחדש את יחסה לעליה להר הבית לפי כללי ההלכה.

במהלך הישיבה, בציע העיתונאי ופעיל הר הבית ארנון סגל סקירה היסטורית על עלייתם של גדולי ישראל להר הבית מאז חורבן המקדש, ועל התפתחות העמדה השוללת את העלייה להר אל מול העמדה המקורית שקובעת שאפשר לעלות להר בקדושה ובטהרה בלבד.

פוסלים רבנים רק בגלל שהם שייכים לזרם 'מסוים'?

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם-רפאלי: "יש איזו תופעה שפוסלים רבנים ואת התורה שלהם רק בגלל שהם שייכים לזרם 'מסוים' בחברה הישראלית או שעמדתם בנושא הלכתי הפוכה מעמדת הפוסלים- הפסיקה של הרבנים שיושבים כאן מתבססת כולה על התורה ועל ספרות חז"ל".

מועלם הסבירה כי הפסיקה נובעת בין השאר עקב המציאות בה העולם הערבי פועל למחוק כל זיקה שלנו להר הבית. כתוצאה מכך,  "בציבור הישראלי משתרשת התפיסה של משה דיין כי הר הבית לערבים והכותל ליהודים".

לפיכך, קראה מועלם  לרבנים הראשיים לקיים בחינה מחודשת של העלייה להר הבית. וכן, "לקיים דיון של הלכה למעשה יחד עם ציבור הרבנים שתומך בעליה להר".

"לא עולים להר הבית כדי להפגין"

ח"כ יהודה גליק:  "רוב רובם של העולים להר בית ה' היהודים עושים זאת בקדושה ובטהרה, ובעיקר בענווה וביראת שמים ובמורא מקדש", כנגד האשמות, הבהיר גליק: "אנחנו לא עולים להר הבית כדי להפגין, אנחנו עולים כדי לראות את פני ה'".

גם גליק התייחס לדרישה מההנהגה הרבנית שתיקח את ההובלה. הוא אף  אמר יותר מזה – "גם אם ההנהגה הרבנית תגביל אותנו בתוך הר הבית במקומות שאליהם מותר לעלות, אני מקבל על עצמי את הנחייתם ואני מוכן לקבל כל הנחיה של הרבנות הראשית בענין זה".

אך מנגד, ביקר אותם שאמר: "אי אפשר לקיים מורא אב ואם באמצעות בריחה מההורים וכך אי אפשר לקיים מורא מקדש באמצעות בריחה ממנו".

"לא להתרגש מהקריאות שלא לעלות להר הבית; זה עוד ישתנה"

הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש סיפר כי: "היום יש מציאות של הכחשת החורבן שהיה והכחשת המקדש". אריאל ביקר את המכחישים: "חברי שהיו איתי ביום שחרור ירושלים לפני יובל שנים לא שאלו שאלות של איפה הגבולות. חיילים שילמו בחייהם באותה מלחמה מתוך ידיעה מהו הר הבית עבורנו".

לדברי הרב, "לא צריך להתרגש מהקריאות שלא לעלות להר הבית". הוא מבטיח: "זה עוד ישתנה. האמונה שיש בקרב האנשים העוסקים בזה תחולל את השינוי".

עוד השתתפו: איגוד הרבנים למען הר הבית שהוקם לאחרונה, ובשיתוף ארגון הסטודנטים למען הר הבית והקרן למורשת הר הבית.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
שוין,שהיו בריאים. לפחות רואים קצת ענווה מפתיעה מצד הפוליטיקאים שביניהם
תוכבכ | 26-12-2017 22:33
.
2
שולי מועלם פוסקת הדור
יופי שולי | 27-12-2017 10:06
עוקרת הרים!
3
מבלבלים במוח
יהודי | 27-12-2017 10:28
הפסיקה בנושא ברורה והם עולים מטעמים אידיאולוגים מפגרים ומדברים על לראות פני השם
4
מדהים - חכי"ם אומרים לרבנות כיצד לפסוק
אורי | 27-12-2017 10:34
איפה הרב קוק זצל שאסר את העליה? ובכלל, מי לוקח סיכון באיסורי כרת? ובשביל מה?