ביחד נוכל למנוע את ההתבוללות של יהודי חו"ל

ברור שמדינת ישראל צריכה להשקיע משאבים ומאמצים בנושא זה, כי היא מדינת היהודים כולם. אולם כשאני שואל את עצמי 'מה אני יכול לעשות'? לרב אלי קפלן יש פתרון

ביחד נוכל למנוע את ההתבוללות של יהודי חו"ל

ההתבוללות של חלקים רבים בעם היהודי, כידוע לכולנו, הולכת ומתעצמת. רק השבוע נתן השר נפתלי בנט, המשמש גם כשר התפוצות 'סקירה בממשלה על פעילות משרדו ובו ציין כי כ70% מיהודי ארצות הברית נישאים בנישואי תערובת וללמעלה מ50% כלל לא מתעניינים במדינת ישראל ובעם היהודי. באירופה כולה המצב לא יותר טוב. ובמדינות שבהן אין הרבה יהודים אף גרוע יותר.

השבוע פגשתי בחור שמשמש בצ'כיה כחזן וכבעל קורא שבא לחופשה לארץ. הוא מספר שלפעמים הוא מוזמן לערים ברחבי אירופה לתפקיד זה מכיוון שאין בקהילות מי שיודע לקרוא בתורה וגם היום מרבית הקהילות מורכבות מאנשים מבוגרים מאוד או מצעירים שהם עצמם כבר 'חצי יהודים'. ומרבית הצעירים כבר רחוקים לגמרי.

אני מכיר אנשים רבים שעלו ארצה ואחיהם נשארו שם שיש להם היום אחיינים שאינם יהודים כלל ומנותקים כבר לגמרי מכל הרגשת שייכות לעם ישראל.

שואה רוחנית בחו"ל – ואנחנו שותקים

התופעה הזו היא ממש 'שואה רוחנית' או 'שואה חברתית' של העם היהודי והיא מתרחשת במקביל לצמיחה המופלאה של מדינת ישראל הן מבחינה כמות היהודים הגרים בה, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תרבותית ורוחנית.

יש השואלים כיצד זה קרה שעשרת השבטים, שהם רובו של עם ישראל התבולל לגמרי, כיצד קרה הדבר שמנהיגי ישראל שבאותו הדור ובדורות שאחריו לא פעלו על מנת למנוע תופעה זו? המצב באותה תקופה היה קשה מאוד לכל חלקי העם שהיו מפוזרים ומפורדים, תחת שלטון עוין ולכן כל קהילה דאגה לשרידותה.

אולם היום איננו עומדים במצב זה. ברוך ה' עם ישראל במדינתו הולך ומתפתח, למרות זאת הכותרת הראשית בתקשורת איננה עוסקת בכך וגם הציבור כולו איננו מתעניין בכך בכלל.

ברור שמדינת ישראל צריכה להשקיע משאבים ומאמצים בנושא זה, כי היא מדינת היהודים כולם. אולם כשאני שואל את עצמי 'מה אני יכול לעשות'? התשובה שלי היא פשוטה: בסופו של דבר מה שיכול למנוע את התהליך הוא קשר חברתי ותרבותי בין חלקי העם השונים. קשר זה יכול להיעשות היום בצורה קלה ופשוטה דרך התקשורת על כלל המרכיבים שבה וגם משרד התפוצות והסוכנות היהודית מנסים לעודד זאת.

אולם הדבר לא יתקדם אם לא תהיה התעוררות ציבורית מלמטה.

ליצור קשרים עם יהודי התפוצות

אני מציע לכל קהילה, ישיבה, מכינה או כל מסגרת חברתית קיימת ליצור קשר עם מסגרות דומות או מקבילות בחו"ל. כדוגמת פרויקט 'בתי ספר תאומים' המופעל על ידי הסוכנות היהודית.

ליצור מערכות יחסיים אישיות וחברתיות עם אחינו שבגולה. היום מכל טלפון אפשר לעשות זאת. צריך רק לרצות… כי גם את 'השידוך' בין האנשים יכולים להוביל אנשים מתוך הקהילה שיש להם בני משפחה או חברים בחו"ל.

בנפשנו הדבר ובידינו הדבר. ההתבוללות היא לא גזירה משמים, המגמה הנוראית ניתנת לשינוי כי 'אחינו ובשרינו הם'.

אנחנו בקהילת 'בית מורשת', במכינת איתן ובכל המסגרות שלנו מתחילים להניע את התהליך. רוצים להצטרף?

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
התבוללות משמעה איבוד זהות יהודית
גו | 21-03-2018 16:46
התבוללות משמעה איבוד זהות יהודית, לצערי המוסדות הדתיים גורמים ליהודים הצעירים לאבד את זהותם . האורתודוכסים מקיאים מתוכם כל מי שאינו יהודי לפי אמונתם. התוצאה: מאות אלפי צעירים וצעירות יהודים שלא לפי ההלכה נשאבים לעולם הגדול...
2
שלוחי חב"ד עושים עבודת קודש במסירות
מהכרות | 29-04-2018 11:45
מצווה לעזור להם בפרט לאלו במקומות הקטנים שעובדים בתת תנאים