אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סגן אילן וגלית בראיון זוגי לסרוגים: להתחתן באמצע קורס טיס? לא היה קל, אבל שווה

סגן אילן, שיקבל מחר את כנפי הטיס, התחתן במהלך הקורס עם גלית. בראיון זוגי הם מספרים על האתגרים, התמיכה של המפקדים והשיר של ישי ריבו שנתן כוח ברגעים קשים

להתחתן באמצע קורס טיס? לא היה קל, אבל שווה
  סגן אילן על רקע מטוס קרב (דובר צה"ל)

כל בוגר קורס טיס הוא דמות מרשימה, אך לסגן אילן שיצעד מחר (ד') על מגרש המסדרים יחד עם חבריו בטקס הסיום של הקורס היוקרתי בצה"ל, יש יותר מסיבה אחת להרגיש מיוחד. באמצע הקורס, הוא התחתן עם חברתו גלית, בצעד די נדיר לפרחי טייס.

בראיון לסרוגים מספרים השניים, על האתגרים האישיים והזוגיים, ועל השיר שנתן כוח ברגעים הקשים.

אילן בן 22, נולד בלונדון הבכור בין 4 אחים. בגיל חצי שנה, עלו הוריו לארץ מטעמים ציוניים, והשתכנו ברעננה. מגיל 11 נמצא כחניך בצופים הדתיים בעיר, למד בתיכון מדעי טכנולוגי כפר בתיה במגמות פיזיקה מחשבים ותושב״ע. לאחר התיכון למד שנה בישיבת מעלה גלבוע עם שניים ממסיימי הקורס סגן ניר וסגן יובל, הם במגמת תובלה, והוא נווט במגמת קרב.

את אילן אנחנו תופסים במהלך החזרות לתרגילי הסדר במסדר הכנפיים.

התקופה בישיבה נתנה לי את הזמן להתבגר

אילן, אתה אחד משלושת בוגרי ישיבת מעלה גלבוע שמסיימים קורס טייס, יש קשר בין הלימודים שלך בישיבה, לכך שאתה עומד עכשיו על מגרש המסדרים ומקבל כנפיים?

התקופה הזו בישיבה, נתנה לי את הזמן להתבגר, לחשוב, להיות בשל יותר. במקום לעבור ישר ממסגרת של בית ספר תיכון, למסגרת הצבאית, היה לי זמן להתפתח בצורה אישית.

במהלך הקורס הישיבה ליוותה אותך, אתה הגעת לביקורים?

במהלך הקורס, חזרתי לישיבה כמה פעמים, בעיקר ביום כיפור, שהוא חוויה מצד עצמה, עם החברים והרבנים. והישיבה גם ליוותה אותי לאורך כל הדרך, עם טלפונים מדי פעם, וביקורים. וגם לטקס יגיעו שני רבנים מהישיבה.

איך התחיל החלום שלך לקורס טיס, יש קרוב משפחה או חבר קרוב שהיוו מודל עבורך?

אין לי משפחה בחיל האוויר, אבל מגיל צעיר מאוד ראיתי שזה מאוד מעניין אותי, ואחרי צו ראשון, הגעתי למיונים, וזה שימח אותי מאוד. וגם נושא הטיסה תמיד עניין אותי.

והיו בוגרים של הישיבה, שהלכת בעקבותיהם?

בישיבה עד היום לא היו טייסים, ועכשיו איתי סיימו עוד שניים, כך שאנחנו שלושה בוגרים במסדר. דיברתי עם עוד בוגרי קורס טיס בעיר מגוריי ברעננה, והם נתנו עצות והמלצות שעזרו לי מאוד.

המפקדים התחשבו בנו לאורך כל הדרך

את אשתו גלית הכיר בצופים, והם התחילו לצאת יחד אחרי התיכון, הוא במעלה גלבוע והיא בשירות לאומי. ואז הוא התחיל את הקורס.

איך משלבים כזה קורס מאסיבי ואינטנסיבי, עם חיי משפחה?

זה קשה. אני ואשתי יצאנו כבר מתחילת הקורס די הרבה זמן וידענו שאנחנו רוצים להתחתן. במהלך הקורס יש שנה של לימודים, שהיא יחסית יותר פשוטה, יוצאים יותר הביתה, והחלטנו שזה הזמן הנכון, במקום למשוך את זה עוד שנה והחלטנו שהגיע הזמן.

את הצעת הנישואים, קיבלה גלית על גבעה מול הזריחה. בזמן הזה גלית 22 החלה ללמוד פסיכולוגיה וקרימינולוגיה באוניברסיטת אריאל בשומרון, ואחרי החתונה שניהם עברו להתגורר בעיר.

יש התחשבות בנשואים, כמו למשל בטירונות קרבית או עורפית, שם נשואים מקבלים יציאות לסוף שבוע, על בסיס קבוע?

אנחנו התחתנו בשלב הלימודים, שהוא יותר נוח ביציאות, וגם אחר כך השלבים המאוחרים של הקורס, נשארים לשבתות רק כשיש צורך, ככה שזה הסתדר לנו. בנקודה הזו אני מבקש להודות למפקדים שלי, שהתחשבו והלכו לקראתי, ובאמת כל פעם שלא הייתה סיבה חשובה להישאר בבסיס, יצאתי לשבת הביתה. זה לא היה קל, אבל היה שווה.

הרבה דתיים מתחתנים בצבא, אפילו בטירונות קרבית, אבל באמצע קורס טייס, זה ממש נדיר. איך נראית חתונה כזו?

כל הקורס הגיע וכל המפקדים, ורקדנו יחד. המשפחה שלי היו בהלם מכמה שמח הם עשו, המקום היה מלא שמחה ואור והייתי מוקף בכל האנשים הכי חשובים לי.

השיר של ישי ריבו נתן את הכוחות

אם עכשיו נער דתי, שמתלבט האם לצאת למסע הזה של קורס טיס, מה העצות או ההדרכה שלך אליו?

המסלול האישי שלי, התחיל בתיכון המדעי-טכנולוגי בכפר בתיה, ובשמינית דיברו איתנו על ישיבות ומכינות, בדקתי כל מיני ובסוך החלטתי על הישיבה במעלה גלבוע, כי זה המקום שהכי התחברתי אליו, גם מבחינת האווירה וגם מבחינת האנשים.

הכי חשוב, זה לקחת שנה הפסקה בין הלימודים בתיכון לצבא, זה בונה את האדם. הוא לומד לעשות דברים מתוך רצון ולא מתוך הכרח, גם לאנשים לא דתיים, זה חשוב. זו שנה בה אדם יכול להיבנות גם בלימוד תורה, גם בלימודים אחרים. וראיתי את ההבדל הזה גם אצלי וגם אצל חברים שלי לקורס. אתה מגיע הרבה יותר מוכן ובוגר לאתגרים שיש בצבא.

בקורס כזה ארוך ומפרך, כמו קורס טיס, מה היה הפסוק, או השורה או המוטו שליווה אותך ברגעים הקשים של הניווטים והתירגולים והאימונים? מה נתן לך את הכוח לא להישבר?

אין לי משפט כזה שליווה אותי, אבל יש שיר שמאוד עזר לי, 'קול דודי' של ישי ריבו. שיר שליווה אותי בשטח, וברגעים הקשים של הקורס, זה השיר שהיה לי בראש.

זה לא היה קל, אבל עכשיו הלב מלא התרגשות

בשלב זה של השיחה, מצטרפת גלית, אשתו של אילן, שליוותה אותו כאמור לאורך המסע עד לכנפי הטיס.

אז איך ההרגשה להיות נשואה לטייס?

מרגש. לא להאמין שזה באמת הגיע. זו הייתה תקופה מאוד ארוכה וקורס מאוד ארוך, ואני שמחה שהרגע הזה סוף סוף הגיע.

ואיך זה עובד, עכשיו הוא יהיה יותר בבית?

כן. אמור להיות יותר בבית.

אילן סיפר לנו מקודם שהיה לו מאוד קשה בהתחלה, הריחוק מהבית במהלך הקורס, איך ההרגשה מהצד של האישה?

השנה הראשונה הייתה לא פשוטה, אמנם לא היינו נשואים, אבל יצאנו, וזה היה מאוד קשה שכמעט לא התראינו. אחר כך זה הלך והשתפר. ומבחינת החתונה, המפקדים שלו היו ממש מדהימים ועזרו ותמכו, וכמעט ולא נתקלנו בבעיות. אחרי החתונה, זה שוב לא היה קל, אבל מסתדרים.

ולך יש רקע צבאי או שעשית שירות לאומי?

"אני עשיתי שירות לאומי, אבל מהר מאוד השלמתי את מילון המושגים הצבאיים שלי, אתה יכול לשאול אותי כל שאלה על קורס טיס ואני אוכל לענות לך", היא עונה בצחוק.

כמה צ'קים עברת עד עכשיו?

"עברתי את כולם", היא שוב עונה בצחוק מתגלגל.

 

גולשת סרוגים, שקוראת את הראיון הזה, ויש לה חבר בקורס טיס, או שמתחיל קורס טיס, מה את יכולה מהניסיון שלך להמליץ לה או להם?

גלית: קודם כל תהיו חזקות. תוודאו שיש לכם מערכת תמיכה מעבר לחבר/בעל, כמובן שהוא תומך, אבל לא תמיד הוא יכול להיות זמין או בבית. ותזכרו שאם יש חלום, אפשר להגשים אותו וזה עובר מאוד מהר. עכשיו בסיום הקורס, זה מאוד מרגש, ושוכחים את הרגעים הקשים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו