זהירות: וירוס לאנדרואיד יכול להרוס לכם את הטלפון

חוקרי אבטחה גילו וירוס לאנדרואיד המתחבא בחנויות האפליקציות. בנוסף להצגת פרסומות מטרידות, המכשיר משתמש במעבד של המכשיר כדי לכרות מטבעות וירטואליים- ומסוגל להרוס את מעבד וסוללת הסמארטפון תוך יומיים

זהירות: וירוס לאנדרואיד יכול להרוס לכם את הטלפון
  בסכנה מוירוס חדש. אנדרואיד (צילום: שאטרסטוק)

בעלי סמארטפון אנדרואיד? היזהרו: חוקרי אבטחה של חברת האנטי-וירוס "קספרסקי" פרסמו מחקר החושף וירוס לאנדרואיד בשם Loapi, המסוגל להשתלט לכם על המכשיר- ואף לשבור אותו לחלוטין.

"מדובר בוירוס מורכב ביותר, שיכול לפעול במגוון דרכים שונות" אמר ניקיטה בוצ'קה, חוקר בחברה, במאמר שפורסם בבלוג הרשמי של החברה. "מעולם לא ראינו וירוס שמסוגל לעשות כל כך הרבה דברים".

הוירוס מתחבא בתוך 20 אפליקציות שונות, הזמינות להורדה בחנויות אפליקציות לא רשמיות ומוצגות כאפליקציות אנטיוירוס לגיטימיות. ברגע שהאפליקציה מותקנת על מכשיר המשתמש, היא תבקש ממנו הרשאות מלאות לשליטה על נתוני המכשיר, בטענה שהאפליקציה לא תוכל לפעול בלי גישה זו. לאחר מתן ההרשאות, הוירוס יסווה את עצמו בתפריט ההגדרות של המכשיר- כך שלא תוכלו להסיר את האפליקציה הנגועה.

דוגמה לאפליקציה נגועה בוירוס (צילום: עמוד הטוויטר של אתר Periodico)

בקספרסקי טוענים שהוירוס מסוגל לפעול במגוון דרכים שונות, באופן שלא נראה עד כה בעולם הטכנולוגיה. "הוירוס ירשום אתכם לשירותי פרימיום שונים, ושולח את פרטי הגישה אל ההאקרים שפיתחו את האפליקציה- כך שיוכלו למכור אותם לאחרים או לעשות בהם שימוש כרצונם" אמר בוצ'קה. "בנוסף, הוא יציג פרסומות על מסך המכשיר, ימנע מכם להתקין אפליקציות אבטחה, ויוכל להשתמש במכשיר שלכם במתקפות סייבר".

בנוסף לפגיעה בתוכנת הסמארטפון, הוירוס החדש משתמש במעבד המכשיר כדי לכרות מטבעות וירטואליים בשם "Monero" ומפקידה את המטבעות בחשבונות של המפתחים. החוקרים שהתקינו את הוירוס על מכשירי המעבדה גילו שכריית המטבעות צורכת כל כך הרבה משאבים, עד שמעבד המכשיר מתחמם באופן דרמטי.

חימום היתר של המעבד מציב את הסמארטפון בסכנה ממשית: יומיים לאחר הפעלת הוירוס, חימום המכשיר הוביל לכך שהסוללה התחלה להתנפח ושברה את גב המכשיר- וכתוצאה, הסמארטפון הפסיק לעבוד. לטענת החוקרים, סוללות מתנפחות יכולות גם להתלקח או להתפוצץ- דבר שיכול להוביל לשריפות או כוויות למשתמש.

מכשירי הסמארטפון נשברו בעקבות הוירוס (צילום: עמוד הטוויטר של אתר Android Unfiltered)

בעקבות פרסום המחקר, בגוגל ציינו כי האפליקציות הנושאות את הוירוס אינן נמצאות בחנות האפליקציות הרשמית שלה, והמליצו שלא להוריד אפליקציות מחנויות לא רשמיות שלא אושרו על ידיהם.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע