אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בנות דתיות לא יוכלו לקבל 'פטור מגיוס' בפני דיין במוסד הלימוד, אלא יצטרכו להגיע לבית הדין

ועדת חו"ב דנה בהחתמתן של בנות דתיות על 'הצהרת דתיות' לקבלת פטור מצה"ל בפני דיין באולפנה בה הן לומדות. משרד החינוך הודיע כי הוא מתנגד לכך. הפתרון: הבנות יצהירו במועצות הדתיות. "שלא ייחשפו למציאות הלא נעימה בבית הדין", הסביר נציג השרות לאומי

משרד החינוך התקפל: 'הצהרת דתיות' לא באולפנא
  חיילות דתיות. (קרדיט: 'אלומה')

גיוס בנות דתיות לצה"ל לא יורד מהכותרות. בדיון נוסף שנערך הבוקר (רביעי) בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת ועסק באפשרות שבנות דתיות יחתמו בבתי הספר, במקום בבית הדין הרבני על פטור מצה"ל, הצהירו נציגי משרד החינוך כי הם מתנגדים למהלך.

נציג הרשות לשירות לאומי הודיע בדיון כי זו החליטה לוותר על היוזמה להצהרה בבתי הספר והיא נערכת להצהרה במועצות הדתיות במטרה ל"הקל על הבנות".

בועז קולומבוס, נציג מחמ"ד אמר כי במשרד החינוך מודעים לבעייתיות במצב הקיים, במסגרתו בנות מערים בהם אין בתי דין נדרשות לנסוע בכוחות עצמן מרחק גדול לבתי הדין הרבניים על מנת לחתום על ההצהרה. "כך הן נאלצות", לדבריו,  "להפסיד יום לימודים וכן ישנה בבתי הדין מציאות שלא תמיד היינו רוצים שהן תיחשפנה אליה".

קולומבוס הציע מספר פתרונות: כמו האפשרות של חתימה במועצות דתיות שברשויות המקומיות. ולכן הבהיר בשנית כי אין מקום שהדבר יעשה בבית הספר עצמו- "אנחנו חושבים שזה עלול רק לייצר יותר מתח ומורכבות".

כך גם, מוטי אלמליח מהרשות לשירות לאומי אזרחי שתיאר לנוכחים כי המחשבה הראשונית במהלך, נועדה להקל על בנות שגרות בפריפריה ואין בית דין סמוך למקום מגוריהן.

אך בהמשך דבריו סייג. "אחרי הדיון שמענו את מה שעלה פה ואת זה שיכול להיות לחץ חברתי כתוצאה מהצהרה בבית הספר, לכן אנחנו יורדים מהרעיון להצהיר במוסדות החינוך".

צה"ל: "16 אלף הצהרות מגיעות אלינו בשנה, כ-14,500 מאושרות"

סא"ל צחי רביבו מאכ"א  סיפר על היקף בקשת הפטורים הרחב שמגיע לצבא: "16 אלף הצהרות מגיעות אלינו בשנה, כ-14,500 מאושרות. עוד אמר כי הבקשות עוברות בדיקה,  ש"מגיעה מלש"בית עם שם מוסד לימודים ותצהיר זה הכי קל לוודא ולאמת, לעיתים אנחנו משלימים בדיקות על מוסדות החינוך וכדומה.

עוד הוסיף כי "יש מקרים בהם התצהיר לא מדויק ואנחנו מקדמים פעולות נוספות. שאנחנו נתקלים בתצהיר לא נכון אנחנו מחייבים בשירות, מהרגע שהמועמדת קיבלה את הפטור אנחנו לא יכולים לחזור אחורה ולגייס אותה".

לגבי מיקום מתן הפטור ציין רביבו כי לעמדת צה"ל "ניתן להקל במרחק אך צריך לאפשר למועמדות להצהיר במקומות בהן הן יוכלו לקבל החלטה באופן חופשי, אנחנו מבקשים להקל על כל המועמדים במסגרת העברה החומרים הקשורים לגיוס".

לדברי החכיו"ת שנכחו בדיון, ההצהרה בבתי הספר היא כלי משטר ולחץ חברתי, עליו הוסכם בדיון הקודם שאין לעשות את זה יותר. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "שינוי המקום הופך לכלי משטור נגד  הבנות".כך גם ח"כ ענת ברקו (ליכוד): "צריך להקל על הצהרות הכזב האלה? שיגיעו ללשכות הגיוס להצהיר. תקלו על חיילי צה"ל לא על מי שמבקש פטור".

כ- 3000 בנות דתיות מתגייסות לצה"ל

 "הצעדים הללו מגיעים בעקבות העלייה במספר הבנות המתגייסות", דיברה יפעת סלע, מנכל"ית ארגון אלומה המעודד גיוס בנות לצה"ל. לפי דבריה, "העמותה הגיעה ל-2459 בנות דתיות שמתגייסות לצה"ל לעומת 935 בשנת 2010 ומשם הגיע הבקשה לשינוי".

"אחרי 70 שנה החליטו להקל עליהן ולהביא את הדיינים לבתי הספר, זה קרה יותר מפעם אחת. על משרד החינוך לאסור הגעה של דיינים או שופטים לצורך כל לבתי הספר ולאסור הוצאה של הסעות מבתי הספר למוסדות שניתן בהם פטור".

קיימות עדויות של דיינים מגיעים לאולפנות לקבל 'הצהרת דתיות'

אולם למרות הצהרת משרד החינוך שדיינים אינם מגיעים יותר לבתי הספר לקבל את הצהרת הבנות, בטווח טוענות חברות הכנסת והגיבו בחזרה- שלהן עדויות כי הדבר מתרחש גם בימים אלו.

לבסוף, החליט יו"ר הוועדה אבי דיכטר  כי בחודש פברואר הקרוב יתקיים דיון נוסף על עמדות חלוטות של המשרדים. "עד ה-31 בינואר אני מבקש עמדה רשמית של משרד המשפטים – האם הסוגיה של דיין שופט הנותן פטור היא הליך שיפוטי או מנהלי, יש לזה השלכות על כל הסוגיה".

"ממשרד החינוך- אני מבקש להעביר לוועדה מהן ההנחיות לבתי הספר בכל הקשור לכניסה של דיין או שופט לצורך קבלת הצהרת פטור".

"ממשרד הביטחון והמשפטים – אבקש להביא בכתב מה העמדות שלכם לגבי התקנות הקיימות, האם יש לכם עמדה או כוונה לגבי שינויים בסוגיית מתן התצהיר במסגרת הנידונה כאן".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
צריך להגיד תודה לבנות!
תודה | 20-12-2017 20:51
שהחילוניות ישרתו בצבא! מה פתאום שדתיות ישרתו? מה הם שפחות?
1 - דעתך הפוכה לדעת התורה. אף בת יהודיה גם חילונית לא צריכה לשרת
גיוס נשים לצבא=כפייה חילונית | 29-04-2018 17:10
הלוואי שהיה לנו כח פוליטי לפטור את כל הנשים לא רק הדתיות מלשרת בצבא
גם חילוניות שלא ישרתו!!
אוהב תורה | 21-12-2017 9:23
שום בת לא צריכה לשרת בצבא. הדבר מזיק לבנות, מזיק לצהל, מזיק לרוח העם. הדבר נוגד את התורה ואת ההגיון הבריא אין לבת מה לעשות שם.