חרדים קיצוניים מאיימים על בית ספר ממ"ד בבית שמש

קבוצה של חרדים קיצוניים מאיימת על פתיחת בית הספר הממ"ד תורני "אורות בנות" בבית שמש. ראש העירייה, אמר להורים, כי למרות שהוא תומך בהקמת בית הספר הוא מבקש מהם לעבור למבנה אחר, כי הוא אינו יכול לערוב לשלומם. אתמול בלילה פרצה קבוצה חרדית אל תוך המבנה בכוונה להתבצר בו.

חרדים קיצוניים מאיימים על בית ספר ממ"ד בבית שמש
  חרדים בבית שמש (ארכיון פלאש90)

המאבק בין חרדים לדתיים בבית שמש עולה מדרגה.

הפעם נסוב העימות סביב מבנה חדש לבית ספר לבנות, שנחנך לאחרונה, אך החרדים אינם מוכנים לאפשר את הלימודים בו.

בית הספר היסודי "אורות בנות", הוא בית ספר ממ"ד תורני בבית שמש, השייך לרשת 'שעלי תורה' המפעילה גרעינים תורניים בכל רחבי הארץ. בית הספר מונה כ-400 תלמידות, הלומדות ביום לימודים ארוך.

לקראת שנת הלימודים החדשה, ובעיקר לנוכח גודלו של בית הספר, בנה משרד החינוך מבנה חדש לבית הספר לבנות, בסמוך לבית הספר הממ"ד לבנים.

אלא שאחרי השלמת המבנה התעוררה קבוצה של חרדים קיצוניים, מהפלגים האנטי ציוניים והחלה במחאה על סף האלימה נגד הקמת בית ספר לבנות בסמיכות לשכונתם.

לדברי תושבי בית שמש מדובר בתת קבוצה חרדית קיצונית שאינה מכירה בחוק או במדינה והחליטה כי בית הספר לא יעבור למבנה החדש, בשל הקרבה לשכונתם.

בעקבות גל האיומים מצד אותה קבוצה חרדית, מאיישים הורי התלמידות את בית הספר במשך 24 שעות ביממה כדי לשמור על המקום. אתמול (א') בשעה 2 בלילה, פרצו כמה עשרות חרדים, אל תוך המבנה מתוך כוונה להתבצר בו. המשטרה שהוזמנה למקום, הוציאה בתחילה את הפולשים, אך לאחר מכן פתחה בעבורם את השערים, בטענה כי המקום הוא שטח ציבורי ואין איסור על כניסתם.

ההורים הדתיים, זועמים בעיקר על ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, שלטענתם הפקיר אותם בעימות מול החרדים. לדבריהם, ראש העיר הצהיר בכתב, כי למרות שהוא תומך בהם, ורוצה לתת להם את המבנה שמגיע להם, הוא חושש מהתנכלויות של הגורמים הקיצוניים בעיר שעלולים לפגוע בתלמידות, ולכן כדי להם לעבור למבנה אחר.

יש פוטנציאל לפיצוץ

ההורים של תלמידות בית הספר "אורות בנות", לא מוכנים לוותר. בשיחה עם 'סרוגים' אומר אחד ההורים, זאב מוסקוביץ' כי הם לא מתכוונים להתגמש ולוותר. "לא ייתכן שציבור קטן וקולני, יגיד לנו איפה לשים את בית הספר. מדובר בהחלטה של משרד החינוך, במבנה שהוקם מכספי ציבור ומשלמי המיסים, והם לא יכתיבו לנו בבריונות איפה להיות."

"כרגע אנחנו לא מתכוונים להכנע לניסיונות של פשרה, או של משא ומתן איתם." מצהיר מוסוקביץ'.

את המצב כרגע בעיר, הוא מתאר כנפיץ: "אנחנו כאן 200 הורים דתיים לאומים, אבל הם יכולים לגייס אוטובוסים ולהביא מסות של אנשים בכל רגע. מספיק שמישהו ירים יד או יזרוק אבן, ונגיע לשפיכות דמים ממש. יש כאן פוטנציאל לפיצוץ."

דווקא שעלי תורה הם שמפרים את ההסכמים

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "מבנה בית הספר המדובר ממוקם בצמוד ובתוך שכונה חרדית, תושבי השכונה טוענים כי המבנה שייך לתושבי השכונה החרדית ונבנה על שטחי הציבור המיועדים לשכונה. למרות זאת, ראש העיר מעוניין להקצות את המבנה לבית הספר הדתי לאומי שעלי תורה בנים, אולם לצערנו שעלי תורה אינם מגלים את הגמישות הנדרשת ומתעקשים למקם במבנה את בית הספר לבנות.

יצויין, כי עם תחילת בניית מבנה בית הספר לפני כשנתיים, נערכו במקום הפגנות סוערות ע"י השכנים שחסמו בגופם את הטרקטורים ועצרו את העבודות במקום, ראש העיר נכנס אז לעובי הקורה ופעל רבות בין הצדדים עד שהגיעו לפשרה וסיכום כי המבנה יאוכלס בביה"ס הדת"ל לבנים ובכך בא לציון גואל. ראש העיר אף הציע לשעלי תורה שורה של הטבות מרחיקות לכת בתמורה להסכמתם לפשרה, אולם כעת שעלי תורה מפרים את הסיכומים וגורמים בכך למאבקים מיותרים בין התושבים.

יצויין, כי משטרת ישראל העבירה מידע מודיעיני והתרעות על חשש לשלומם וביטחונם של הבנות אם ישהו במבנה המדובר, בעקבות פעילויות אלימות צפויות של גורמים קיצוניים. ראש העיר אף התלונן במשטרה וביקש את עזרתה בשמירה על על הסדר הציבורי וביטחון התושבים,לפיכך עיריית בית שמש מבקשת להשקיט את האזור ולאכלס את המבנה בתיאום והסכמה בין הצדדים ובהתאמה לאופי האזור, ובכך להביא לפשרה ורגיעה בין הצדדים.

ראש העיר פועל ללא ליאות להביא את שני הצדדים לשולחן המשא ומן ולמצוא פשרה הוגנת, שתסיים את הסכסוך בהקדם."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
מלחמת חרד"לים בחרדים, יופי תתעסקו איתם ותניחו לנו
דתי לאומי שפוי | 29-08-2011 13:39
2
דבר אחד ירינו לעצמנו ברגל:
זאב | 29-08-2011 14:59
הרב ניסימי הבטיח לחרדים כי בבניין יתאכלסו רק בנים וכעת אנחנו רוצים לאכלס בנות. זה לא פייר מול ההבטחה שניתנה.
3
חרפה שכך מתנהלת עיר בישראל
| 29-08-2011 20:43
חרפה שמשטרת ישראל מודאגת מהם,וראש העיר נותן יד במקום לבנות עיר בישראל
4
מה רוצים מהחרדים? לא מגיע להם? תוותרו גם אתם
זאב שנקמן | 29-08-2011 22:24
האם חרד"לים יכולים כעת להבין מה המשמעות שלוקחים לך את מה ששייך לך? וותרו לחרדים בדיוק כמו שאתם רוצים שנוותר לכם - בענייני הפרדה בין המינים, הורדת שעות חול עבור תוספת לימודי קודש, כפיית כיסויי ראש על צוות הוראה, הכנסת מלמדים, כפיית שיטות לימוד חרדיות ועוד ועוד. גם לחרדים מגיע, לא נורא אם זה על חשבונכם. תרגישו קצת...
5
לא יאומן. ראש עיר בישראל שמפחד לעשות את תפקידו..
מנחם | 30-08-2011 13:12
רק להזכיר זה אותו משה אבוטבול ששם ידו על אזור התעשיה של מטה יהודה בכדי לממן את הארנונה הלא משולמת של אותם קיצוניים. במקום לטפל בבעיות הוא מפיל אותם על אחרים. עכשיו על משרד החינוך וקודם על מטה יהודה בעזרת פטרונו אלי ישי (אגב, הבנתי שבגלל לחצים פנימיים מצד קיצוניים תושבי בית שמש, שכנראה הוא מפחד מהם, עבר חתול שחור בינו לבין אלי ישי..)
6
החרדים כופים עלינו את הדת שלהם!
ברוך | 30-08-2011 23:58
מה קרה? איפה בתורה כתוב שאסור לבנים לראות בנות בגילאי 6-12 ??? קיצוניים נמאסתם!!!