אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות: כשר לאשכנזים בלבד – לא יוגדר כמהדרין

לקוח שקנה צנצנת חצילים קלויים שם לב כי המוצר כשר למהדרין לפי בד"צ חתם סופר, אך צוין כי מדובר בבישול לפי שיטת הרמ"א - כלומר שספרדים לא יכולים לאכול. הרבנות הבהירה זה לא מהדרין

הרבנות: כשר לאשכנזים בלבד - לא יוגדר כמהדרין
  (צילום: סרוגים)

כשרות לאשכנזים בלבד, לא תחשב כמהדרין.

אגף הכשרות של הרבנות הראשית לישראל מפרסם היום עדכון כשרות ובו הסקירה התקופתית על בעיות כשרות שנמצאו במוצרים והנחיות למשגיחים, אחת מהן באה בעקבות פניית סרוגים.

לקוח שקנה צנצנת חצילים קלויים, שם לב, כי השגחת בד"צ חתם סופר מציינת כי המוצר כשר למהדרין, וכי המוצר באישור מחלקת הכשרות של הרבנות הראשית, אך מתחת לסימני הכשרות צוין כי מדובר בבישול ישראל לשיטת הרמ"א.

נבהיר, חז"ל גזרו על אכילת תבשיל שבישל גוי, אך סייגו את האיסור, כי אם ישראל מסייע בהכנת התבשיל הוא מותר. בשאלה מה נחשב סיוע נחלקו הפוסקים. ר' משה איסרליש (הרמ"א) הפוסק המרכזי של יהודי אירופה פסק כי מספיק שיהודי ידליק את האש. ר' יוסף קארו (הבית יוסף) הפוסק המרכזי של יהדות ארצות האיסלאם פסק כי הדלקת האש אינה מספיקה, ויהודי צריך להניח את הסיר על האש. כלומר במקרה זה הספרדים מחמירים יותר.

פנינו לרב חגי בר גיורא, ראש מחלקת מפעלים באגף הכשרות כדי שיסביר איך יכול להיות שמוצר שכשר רק לאשכנזים מקבל אישור מהדרין של הרבנות הראשית.

כשר למהדרין – רק אם כשר גם לשיטת הב"י

בעקבות הפנייה פרסמה היום הרבנות: "ממידע שהגיע לרבנות הראשית נמצא כי משווק המוצר חציל קלוי על האש המיוצר על ידי קורהאן פזלרמה תורכיה ומיובא על ידי ג. ויליפוד אינטרנשיונל יבנה, מוצג ככשר לפסח למהדרין פרווה בהשגחת חת"ס ב"ב ובאישור הרבנות הראשית לישראל בישול ישראל לשיטת הרמ"א."

"יודגש כי על פי נהלי הרבנות הראשית לישראל מוצר הכשר למהדרין חייב להיות בישול ישראל גם לפי שיטת מרן הב"י, ומוצר זה אינו מוגדר ברבנות הראשית לישראל ככשר למהדרין."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מה לספרדים ולכשרות?
חלם | 11-12-2017 20:46
ממתי ספרדים מבינים משהו בכשרות?
קראת לעצמך 'חלם' ולא לחינם חחח, אם לא למדת..
אייל | 08-11-2019 14:23
אם לא למדת, איך תדע. מלהיות עסוק כל היום במחשב ובמדיה, בוודאי לא תחכים ומהוצאת שם רע, לעם שלם, בוודאי לא תנוכה כדי שלא תחזור בגלגול [במקרה שלך, בבעיטה חחח] כדאי שתמחק את ההערה השטותית והלא חכמה שלך. תתנצל יפה. ו.. תתחיל ללמוד תורה ומוסר שבת שלום
עוד גזען מתנשא חסר שכל
פרובוקטור בגרוש | 14-12-2017 6:56
אפילו לא שווה תגובה.
יכולים ללמד אותך
רוני | 13-12-2017 11:39
2
חולי נפש. עוד סיבה לתופעת הדתלשים
אניטה הדתיה | 12-12-2017 11:41
חולה נפש?
רוני | 13-12-2017 11:41
נראה לי שמי שדתלש בגלל זה, הוא חולה נפש.
סיבה להופעת הדתל"שים היא פריקת העול שלהם
שי | 13-12-2017 10:57
בלי קשר לחומרה כזאת או אחרת. הרבה יותר קל לא לקום לתפילה ב-6 בבוקר מאשר כן לקום, הרבה יותר כיף לא לשמור נגיעה מאשר כן לשמור. בכל דור היו, יש ויהיו אנשים שנכנעים ליצר הרע שלהם.
3
יש לתקן בכתבה - מידע חשוב
החזן מלוזן | 13-12-2017 22:38
כתוב שיטת הרמא בגלל שיש גם אשכנזים שפוסקים כשיטת הגרא שצריך 2 פעולות לבישול ישראל ולכן זה לא מדויק שזה ספרדים - אשכנזים