אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתי בפעם האחרונה הציונות הדתית התהדרה בגיבור דתי?

פעם אחר פעם המגזר שלנו משתבח בגיבוריו בגבורת הציונות, כמו קציני צבא, אנשי תקשורת, בעלי הון ועוד. מתי לאחרונה התהללנו בגיבור בגבורת הרעיון השני, גבורה דתית?

מתי בפעם האחרונה הציונות הדתית התהדרה בגיבור דתי?

גבורה משמעותה נחישות ואומץ לב. נכונות לעשיית מעשים שעלולים לגבות מחיר אישי.

הציבור הדתי לאומי מומחה בהצמחת גיבורים. מגיל צעיר ילדינו מתחנכים לגבורה, נערינו הולכים לאורם של גיבורים, ובנינו מככבים במגוון תפקידי גבורה שונים.

תמיד יש מה לשפר. לא, אין כוונתי כאן לקרוא לשיפור במספר הגיבורים או באיכותם, אף שבוודאי גם זה תהליך רצוי ומבורך. כוונתי להצביע על תחום מסויים בו חסר לנו טיפוח הגבורה באופן קיצוני.

שם המגזר הוא "הציונות הדתית". ביטוי השוזר בתוכו שני רעיונות. אך האם יחסינו זהה לשניהם? פעם אחר פעם המגזר שלנו משתבח בגיבוריו בגבורת הציונות, כמו קציני צבא, אנשי תקשורת, בעלי הון ועוד. מתי לאחרונה התהללנו בגיבור בגבורת הרעיון השני, גבורה דתית?

הצטערתי שבוע שעבר כשהפסדנו הזדמנות נפלאה לעשות זאת. לטעמי, חטאנו לעצמנו ולחינוך ילדינו.

נתאר לעצמנו את המקרה הבא. אמן או מרצה דתי לאומי מופיע על במה באחת האוניברסיטאות ולפתע מספר פעילי שמאל רדיקלי מתפרצים ומתחילים לנצל את הופעתו לפגיעה והעלבת חיילי צה"ל. ברור לחלוטין כי סלחנות, חוסר תגובה או שיתוף פעולה מצידו – היו גוררות ביקורת נוקבת מהמגזר שלנו. לעומת זאת, עמידה על עקרונות, חוסר שיתוף פעולה ואפילו אקט מחאתי שלו – היו גוררות פירגון וביקורת חיובית בתקשורת המגזרית שלנו.

איפה היינו שבוע שעבר כשיונתן רזאל הופיע בפני קהל נשים בצורה מכובדת ומכבדת באירוע 'צמאה' בירושלים?

כידוע, האירוע תוכנן ואורגן שקהל המאזינות תשבנה במקומותיהן, ולא נכלל בו הרקדה. כאשר לפתע פתחו מספר בנות בריקוד – דבר שמוסכם על רוב ככל הפוסקים שאסור לגבר לראות. יונתן רזאל, זמר מוכר ואהוד על ציבור גדול של מאזינים ומאזינות, כיסה את עיניו.

לא שמעתי ממנו באופן אישי מה בדיוק עבר בראשו ברגעים אלה. אף על פי כן אני מרשה לעצמי לפרש את מעשיו לטוב ולשתף את הקוראים בפרשנות זאת. אני ראיתי במעשה שלו גבורה גדולה. גבורה שראויה להערכה רבה, בפרט מהציבור שלנו.

לא הספיק ליונתן להסתכל הצידה או לעצום עיניים. הוא כנראה רצה לבטח את עצמו שלא יוכל להסתכל, גם אם לרגע זה ימשוך אותו. הצורך בביטוח הזה מובן מאוד מכמה סיבות: גם בלי המשיכה הגברית הטבעית שהתורה מודעת אליה מאוד ומרחיקה אותנו בהרחקות וסייגים מרובים ממקום הניסיון עצמו, יש לכל אדם שיושב מול קהל משעמם גירוי להסתכל על החלק הפעיל והקופצני יותר, ובמיוחד אם הם קופצים לקול שיריו דבר המעיד יותר מכל על הצלחתו בהופעה ומזמין אותו לראות זאת.

נוסף על כך, חשוב לעמוד על העקרונות ולא לתת לצופים אפשרות לטעות ולחשוב ש'חיפפת' כאן. ואוסיף עוד, יתכן מאוד שיונתן רצה להביע מחאה מסויימת מול הבנות שהחלו לרקוד. למה אינכן מכבדות את ההלכה, את מארגני האירוע ואת הזמר? למה אתן מכניסות אותו לקונפליקט רגיש ומורכב תוך כדי שההופעה ממשיכה?

בתור מחנך כיתה, אני כבר סיפרתי לתלמידיי על הגיבור החדש שלי, יונתן רזאל!

יונתן, כל הכבוד!

=======

הכותב הוא איש חינוך, תושב יד בנימין

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הדתה
נירית כנה | 11-12-2017 13:45
יותר ממה שכתבת כמעט אי אפשר להוסיף. לזכותו של יונתן רזאל, שראה את הצורך של הנערות לרקוד ולא עלב בהן אלא אפשר את המשכו של האירוע. יתכן שכיסוי העיניים השחור היה בוטה מדי באירוע ציבורי שכזה-אבל ההחלטה של האומן.
גבורה
ניסים | 11-12-2017 17:50
זוהי לא גבורה , זה עיוות של ההלכה. מראה שאי אפשר להתמודד בצורה טבעית אלא רק בצורה עקומה. קידוש ה' היה אם נותן להם לרקוד (והרי הוא ידע שירקדו.. אז זה לא היה צריך להפתיע אותו) והיה עוצם את עיניו כמו שאכן עשה בהופעה לאחר מכן
כל הכבוד לתגובה החשובה, בפרט מצד אשה
ירון | 11-12-2017 15:08
שמראה שלא כל אשה באופן אוטומאטי 'נעלבת' מכך שגברים לא לוטשים בה את עיניהם. תודה!
2
כי לציבור שלנו יש גם דרך ארץ
שי | 11-12-2017 18:30
וגם ליונתן כמובן, אבל זה שיקול שמשנה תפשטות בהאדרת מעשה כזה
3
גועל נפש !!
יעל רוזנבאום | 12-12-2017 11:02
אין לכם מה לעשות ?! מחפשים אטרקציות ?! ממש פרובוקציה של זמר ! תראו כמה טורים כתבו עליו ?? כמה פרסום הוא קיבל ?? גם מי שלא שמע או לא ראה, עכשיו מתעדכן. ועכשיו מה ?מה יגידו על הקיצוני הזה ? הדתה, קיצוניות/פונדמנטליסטיות, הדרת נשים, סטרס הלכתי, חשכות אינטלגנטית וכו' וכו' אז תכלס - כל הכבוד לכותב האמיץ ! ובעיקר - כל הכבוד לאדון רזאל ! מה עבר לו בראש באותן שניות, מה ההשלכות, מה יגידו, מה תהיה הפרנסה שלו, חילול ה' וכו' כל מיני ומיני טענות שונות ומשונות. איזה אומץ איזו גבורה ממש מתתיהו [אפילו הם מאותו השבט..] של דורינו הלוואי הלוואי הלוואי ועוד רבים טובים ובעיקר מפורסמים היו פועלים כך ואולי נזכה לראות את התוצאות על הנוער הנפלא שלנו. אני הלכתי לקנות דיסק שלו !! מה איתכן ?
4
התנהגות יונתן רזיאל
אברהם | 12-12-2017 21:41
לדעתי אם הוא בחר להופיע לפני נשים עליו לקחת בחשבון את המציאות שהם ירקדו כיסוי העניים הוא מעשה של זילזול ולא מתאים למעמד . אפשר גם להבין אומנים שעסוקים במלאכתם ומופעים לפני נשים או שלא מופיעים אבל להופיע ולכסות את העניים ? תמוה
5
גם בספר הראשי של הציונות הדתית אין כמעט גבורה דתית
אורן | 12-12-2017 22:36
גם אם זה היה נכון לכסות את העיניים זה לא בדיוק יוסף הצדיק לשים מסקנטייפ ולא זכור לי גיבור תנכי שמתאפיין בגבורה דתית (אא"כ מחשיבים את יוסף שניקרא בזכות המעשה שלו צדיק ולא גיבור)
6
מאוד יפה!!
בנימין | 18-12-2017 11:51
הכותב צודק!! באמת לא שמנו לב לזה!! דברים נפלאים היוצאים מהלב!!