אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"הכרזת מלחמה" ללא אישור הממשלה

הקבינט המדיני בטחוני יוכל לפתוח במלחמה ללא צורך באישור הממשלה, כך אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת החוק של השרה שקד: "מתאימים עצמנו לתפיסת הביטחון הנוכחית"

"הכרזת מלחמה" ללא אישור הממשלה
  (צילום: Amit Shabi/POOL)

שתי הצעות חוק השלובות אחת בשנייה של שרת המשפטים, איילת שקד, עברו הבוקר (ראשון) בוועדת שרים לענייני חקיקה. בעיקרן, הקבינט המדיני בטחוני יוכל לפתוח במלחמה ללא צורך באישור הממשלה.

בהתאם להצעות, הראשונה קובעת כי הממשלה תהא רשאית להאציל סמכות לקבינט, זאת באישור ראש הממשלה, לצאת למבצע צבאי שעלול להוביל למלחמה בהסתברות קרובה לוודאי. השנייה קובעת כי לקבינט תיווסף היכולת להפעיל את סמכותו, שעד כה לא הייתה מעוגנת באופן סטטוטורי.

הצעות החוק באות בהמשך להמלצת ועדה אותה מינה ראש הממשלה על מנת לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות על ידי הקבינט בסוגיות ביטחון לאומי, זאת באמצעות למיסוד תהליכים והטמעת כלים לייעול פעילותו.

אחת מן ההמלצות המופיעות בדו"ח נוגעת לנושא "הכרזת מלחמה", וגרסה כי הממשלה תקבל החלטה המבהירה את סמכות הקבינט בקשר לאישור פעולות צבאיות לפי סעיף 40 לחוק יסוד הממשלה. כתוצאה מכך, החליט הקבינט בחודש מאי האחרון לקבל המלצה זו ובכך קבינט המדיני בטחוני יוכל לפתוח במלחמה ללא צורך באישור הממשלה.

שקד: "החוק מצלם את המצב הקיים ממילא. בעידן הרשתות החברתיות ומהירות המדיה וסכנת ההדלפות, עלינו להתאים עצמנו לתפיסת הביטחון המדינית ביטחונית הנוכחית ולייעל את עבודת הממשלה והקבינט ככל הניתן. זאת מטרת הצעת החוק והיא מתאימה את החקיקה למציאות הקיימת כבר שנים".

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
גם הוצאת המסתננים זה בגדר מלחמה
יפה יוסף | 10-12-2017 13:45
והוצאת הערבים לגדה זה בגדר מלחמה.