דרמה: בוטלה זכיית ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת

שבעה חודשים לאחר הזכייה המפתיעה, מבטלת היום מועצת הכבלים והלווין את זכייתו של ערוץ 20 במכרז להפעלת ערוץ הכנסת. כעת בוחנים את ההצעה של ערוץ 10

דרמה: בוטלה זכיית ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת

שבעה חודשים לאחר הזכייה המפתיעה, מבטלת היום מועצת הכבלים והלווין את זכייתו של ערוץ 20 במכרז להפעלת ערוץ הכנסת.

הביטול מגיע לאחר דרישה לבחינה מחודשת של המכרז, בו גבר הערוץ בפער ניכר על ערוץ 10 ועל ערוץ 2 שהפעיל עד היום את הערוץ. הטענה הייתה כי לתוכנית שהציע הערוץ אין התכנות כלכלית, וכי ועדת המכרז טעתה במתן הניקוד לערוץ.

עוד קודם לכן הגישו בערוץ 2 עתירה לבג"צ נגד העברת ערוץ הכנסת לידי ערוץ 20, ובג"צ אכן הוציא צו ביניים שעצר את התהליך.

נזכיר כי בהודעת הזכייה מלפני שבעה חודשים נכתב: "בסיומו של מכרז מורכב ורב משתתפים, חברי המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין, בשבתה כוועדת מכרזים, בחרו בערוץ 20 כמפעיל הבא של ערוץ הכנסת. הזוכה יחל כעת בהכנות לקראת העלייה לאוויר, בחודש יולי השנה. במקביל, יחל הזוכה בהקמת אתר אינטרנט ייעודי לערוץ הכנסת כמתחייב מהמכרז."

ההצעה הזוכה זכתה ל-930 נקודות (מתוך 1,000 אפשריות כפי שמפורט במכרז), הצעת RGE זכתה ל-822 נקודות, הצעת חברת החדשות של ערוץ 2 זכתה ל-814 נקודות ושידורי העם, 751 נקודות.

פסילה בהליך טכני

בהודעת מועצת הכבלים והלווין היום הוסבר הליך הפסילה: "בעקבות עתירות שהגישו חברת החדשות הישראלית וערוץ 10 כנסת ישראל בע"מ לבג"ץ, מאז ההכרזה על הזוכה ועד היום (כ-7 חודשים) מתנהל הליך משלים להליך המכרזי, במסגרתו ערכה ועדת המכרזים בדיקות חוזרות ונשנות של ההצעה הזוכה, לנוכח טענת העותרים שלפיה ההצעה הזוכה אינה מתכנסת לתקציב הנתון.

ב-25.7 התכנסה ועדת המכרזים לדון בטענות שהועלו על ידי העותרות. במסגרת הדיון, לאחר שהיועצים בחנו שוב את פרטי ההצעה הזוכה בפרט לאור הטענות שהועלו בעתירה, הגיעה ועדת המכרזים למסקנה כי למרות הטענות שהועלו בעתירות ההצעה הזוכה ניתנת לביצוע במסגרת התקציב הסגור הנתון ועל כן אין עילה לפסילתה, ואשררה את הזכייה במכרז.

לאחר החלטת ועדת המכרזים הגישה חברת החדשות הישראלית בע"מ עתירה מתוקנת בה הועלו קשיים נוספים בהצעה הזוכה. הזוכה התבקשה להתייחס לקשיים אלו, ותגובתה של הזוכה נבחנה על ידי היועצים, ונדונה באריכות במסגרת דיונים בוועדות המשנה והמכרזים.
עמדת יועצי התוכן והיועץ הכלכלי החיצוני המלווה את המועצה נותרה בעינה, ולפיה ההצעה הזוכה ניתנת לביצוע במסגרת התקציב הסגור.

ההנחה העומדת בבסיס זה, היא כי הידע והניסיון הנצברים מלמדים שתוכן טלוויזיוני ניתן להפקה במנעד תקציבי רחב ביותר, שאין בו כדי להעיד על האיכות בהכרח. כלומר, אין בנמצא נוסחה תקציבית קבועה להפעלת ערוץ טלוויזיה, ואיכותו של ערוץ טלוויזיה אינה נמדדת בהשקעה התקציבית דווקא, וכמובן, הערכת איכות בכל האמור לתוכן טקסטואלי, בין אם טלוויזיוני או אחר, היא לעולם הערכה סובייקטיבית.

עם זאת עמדת היועץ המשפטי למועצה, שגובתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, הינה כי לא ניתן לקבל את ההסברים המאוחרים שניתנו על ידי הזוכה מכיוון שהם בבחינת 'שיפור הצעה' שאינו אפשרי בהליך מכרזי.

בשלב זה, ועל אף שהמועצה עודנה סבורה כי ההצעה הזוכה הציעה את התוכן הטוב ביותר, לאור חוות הדעת המשפטית אין מנוס אלא להכריז על פסילתה של ההצעה הזוכה."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
סערה בכוס תה
ממש דרמה | 07-12-2017 19:39
דרמה? ערוץ עם 0.01% רייטניג. עדיף לסגור אותו