בעקבות טראמפ: מדינה נוספת מכירה בירושלים

יום לאחר הנאום ההיסטורי של נשיא ארה"ב המכיר בירושלים כבירת ישראל, משרד החוץ הצ'כי הודיע כי צ'כיה מכירה בירושלים כבירת ישראל. במשרד החוץ פועלים מול מדינות נוספות ובוחנים האם יפרסמו הצהרה דומה

בעקבות טראמפ: מדינה נוספת מכירה בירושלים
  תומך נלהב בישראל. נשיא צ'כיה מילוש זמאן (צילום: עמוד הטוויטר של רשת OSW)

מדינות נוספות הולכות בעקבות ארה"ב: שעות לאחר נאומו ההיסטורי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ממשלת צ'כיה הודיעה כי גם היא מכירה בירושלים כבירת מדינת ישראל. עם זאת, ובניגוד לעמדת ארה"ב, הצ'כים הדגישו שמדובר בהכרה בירושלים המערבית בלבד, בעוד שירושלים המזרחית צריכה להיות עיר הבירה של מדינה פלסטינית במידה ויושג הסכם להקמת מדינה זו.

"בטרם נחתם הסכם שלום בין ישראל והפלסטינים, הרפובליקה של צ'כיה מכירה בירושלים על פי גבולות 1967 כבירתה של מדינת ישראל" נכתב בהצהרה שפורסמה על ידי שר החוץ הצ'כי מרטין סטרופנקי.

שר החוץ הצ'כי מרטין סטרופנקי עם נשיא המדינה ראובן ריבלין (צילום: מארק ניימן\פלאש 90)

בצ'כיה גם הבהירו שאין בכוונתם להעביר את בניין השגרירות שלהם לירושלים, כפי שהנשיא טראמפ מתכנן לעשות. "נוכל לשקול את העברת השגרירות מתל אביב לירושלים רק לאחר שיחות שנקיים בנושא עם מדינות באזור ועם גורמים בינלאומיים" טענו בהודעה.

ההכרזה הנוכחית מגיעה לאחר שבחודש מאי האחרון הפלמנט הצ'כי הצביעה על הכרה בירושלים בגבולות 67' כבירת ישראל. צ'כיה נחשבת לאחת מהידידות הטובות של ישראל, כאשר נשיא המדינה מילוש זמאן הצהיר פעמים רבות בעבר על תמיכה בישראל ובמדיניותה.

בישראל מנסים לנצל את המומנטום של ההצהרה האמריקנית, והתחילו בשיחות עם מדינות נוספות בחו"ל כדי לבחון האם יסכימו ללכת בעקבות ארה"ב ולנקוט עמדה דומה של הכרה בירושלים כבירת ישראל, כולל רצון להעביר את בניין השגרירות המקומית לירושלים. עם זאת, ההערכה היא שמדינות רבות יעדיפו להמתין להתפתחויות של הימים הקרובים לפני שיקבלו החלטות.

בין המדינות שאיתן מתנהלות השיחות נמצאות הפיליפינים, שכבר הודיעו כי ישקלו לאמץ החלטה דומה, וכן המדינות הנוצריות באפריקה, שחיזקו את היחסים עם ישראל בעקבות סדרת ביקורים של ראש הממשלה נתניהו.

למרות התמיכה מצ'כיה, מדינות אחרות באירופה הביעו סלידה מדבריו של טראמפ, וטענו כי הכרזתו מזיקה לתהליך המדיני באזור. הראשונה שעשתה זאת הייתה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. "איננו מסכימים עם החלטת ארצות הברית להעביר את שגרירותה לירושלים ולהכיר בעיר כבירת ישראל לפני שיהיה הסכם סופי, משום שהדבר איננו מסייע להבשלת התנאים להשגת שלום באזור" אמרה. "אנו מאמינים שזה לא מועיל מבחינת הסיכויים לשלום באזור, השגרירות הבריטית בישראל ממוקמת בתל אביב ואין לנו שום כוונה להזיז אותה".

לא תומכת בהצהרת טראמפ. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי (צילום: שאטרסטוק)

 

לדבריה של מיי הצטרפה גם קנצלרית גרמניה, אנג'לה מרגל "הממשל בברלין אינו תומך בעמדה זו משום שמעמדה של ירושלים צריך להיקבע במסגרת פתרון שתי המדינות", אמרה. באיחוד האירופי פרסמה הודעה המגנה את ההצהרה של טראמפ. "עמדת האיחוד האירופי נותרה ללא שינוי. יש להגשים את שאיפותיהם של שני הצדדים ולמצוא דרך במשא ומתן כדי להסדיר את מעמדה של ירושלים כבירתן העתידית של שתי המדינות" נכתב בהודעה. "אנו קוראים לכל המדינות באזור להפגין איפוק ולמנוע הסלמה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
ברטניה וגרמניה מדברות הבלים.מה הבעיה
יפה יוסף | 03-05-2018 21:22
שמערב ירושלים תהיה שייכת ליהודים? אולי אנטישמיות סמויה?