שעות לנאום: במערכת הפוליטית מחזקים את טראמפ

תגובות חצויות במערכת הפוליטית להחלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל; בנט: "מהלך חשוב בדרך לשלום" • אחמד טיבי: "פיגוע מדיני"

שעות לנאום: במערכת הפוליטית מחזקים את טראמפ
  (צילום: Kobi Gideon / GPO)

בעוד כשלוש שעות, צפוי להכריז הערב (רביעי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ  כי הממשל האמריקני הולך להכיר בירושלים כבירת ישראל. חברי הכנסת והשרים משני הצדדים מגיבים על ההחלטה ואומרים כי "אין סיכוי לשלום מדיני בין ישראל לפלסטינים", תוקפים את התקוממות הערבים ודורשים מהקהילה הבינלאומית להכיר בריבונותה המלאה של ישראל.

הערב בשעה 20 (שעון ישראל) בנאום היסטורי יכריז טראמפ שירושלים היא בירתה של מדינת ישראל. במהלך הנאום יביא טראמפ גם לראשונה את תמיכתו באפשרות המדינית של חלוקת שתי המדינות.

במקביל להצהרה זו, הולך  טראמפ לדחות פעם נוספת את העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים ולחתום על הצו שיעכב את המהלך בעוד שישה חודשים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בעמוד הפייסבוק שלו, שם התייחס במרומז להחלטת הנשיא האמריקאי: "הזהות ההיסטורית הלאומית שלנו מקבלת הערב ביטוי חשוב". השר נפתלי בנט אמר כי הכרה בירושלים היא "מהלך חשוב בדרך לשלום". בנט הוסיף כי "אולטימטיבית ישראל היא הבירה של ישראל, אתה יודע כמה פעמים היא מוזכרת בקוראן? אפס, ירושלים משגשגת כמו שמעולם לא שגשגה".

 

התחלתי את הבוקר כאן במלון וולדורף אסטוריה בירושלים, בכנס של דיפלומטים שאירגן העיתון ג׳רוזלם פוסט. החבר׳ה שלי כתבו נאום יפה, אבל אתם יודעים, זה לא בשבילי. אני אוהב לדבר חופשי. אז זרקתי את הנאום הצידה, עליתי על הבמה, הסתובבתי קצת עם המיקרופון והראתי כמה שקפים שמציגים את ההישגים הכבירים של הדיפלומטיה הישראלית. יש פה פריחה עולמית ויכולתם לראות שהדיפלומטים הכירו את זה ורצו להיות חלק מזה.אמרתי להם שמי שלא נמצא ברשימה שיבוא אליי כי אני גם שר החוץ.עכשיו אנחנו נוסעים לכנסת, יש לנו ברוך השם עבודה שם, ואחד הדברים שאני הולך לעשות זה לכנס ישיבה כדי לקדם את חוק הלאום. חוק מאוד חשוב למדינת ישראל ובכלל לזהות ההיסטורית הלאומית שלנו, היא מקבלת ביטויים חשובים בכל יום אבל במיוחד ביום הזה.כמובן יהיה לי משהו להוסיף לזה בהמשך היום, בנושא שקשור לירושלים.

‎Posted by ‎ראש ממשלת ישראל‎ on‎ יום רביעי 6 דצמבר 2017

יו"ר ועדת החוץ ביטחון ח"כ אבי דיכטר תמך בטרמאפ על ההחלטה אך הפציר בו לא להיכנע לפלסטינים: "אל תאפשר לאף אחד להוריד אותך מהחלטתך להכיר בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל וגם לא לא להעביר את השגרירות מת"א לירושלים".

דיכטר התייחס בפנייתו לאיומי הפלסטינים לפתוח ביום זעם והעלאת הכוננות במערכת הביטחון. "אני יודע שהפלסטינים יפתחו במהומות ככל הנראה ומדינות אחרות ינסו לאיים עליך שלא לעשות זאת", אמר דיכטר והוסיף: "אבל, יש לך הזדמנות של פעם בחיים לשנות את ההיסטוריה בביצוע שניהם: הכרה בירושלים כבירה והעברת השגרירות באופן מיידי. אל תחמיץ אותה – עשה זאת בדרך שלך"!

כך גם חברו לסיעה, השר כ"ץ שתקף את התקוממות המנהיגים הערבים: "ההתנגדות הפלסטינית להחלטה משקפת חוסר נכונות להכיר בזכותו של העם היהודי למדינה משלהם, בדיוק כמו לפני שבעים שנה.״

״אני אומר בבירור, מי שאינו מכיר בירושלים כבירת ישראל- אינו מכיר בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית", דברי השר.

מי שהגדיל לעשות וביקר הבוקר בכותל המערבי, היה השר אורי אריאל (האיחוד הלאומי) שהגיע למקום להודות על ההחלטה. ״זהו יום חג לירושלים לאור הכרת ארה״ב בירושלים כעיר הבירה של ישראל".

"תודה לקדוש ברוך הוא, תודה לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו תודה אדוני, נשיא ארה״ב דולנד טראמפ״. השר אריאל הוסיף ״ובנה ירושלים עיר הקודש במהרה״.

״הכרת הנשיא דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל היא אימרה שעושה צדק עם העם היהודי. ירושלים היתה ותהיה בירת העם היהודי, צריכה להיות מאוחדת ולהישאר בידינו ולא מחולקת בשום צורה ובשום תנא״י.

השר אריאל התייחס גם הוא לאיומי יושב ראש הרשות הפלסטינית: ״אמנם אבו מאזן מתאר כי הוא מכיר במדינת ישראל ומבקש לחדש את המשא ומתן אך הרשות הפלסטינית בראשותו מממנת רוצחים ומחבלים ומסרבת להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ואני סבור שגם הנשיא טראמפ יבין שאין סיכוי לשלום מדיני בין ישראל לפלסטינים כי אין פרטנר בצד השני״

אין סיכוי לשלום מדיני בין ישראל לפלסטינים

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד קרא לקהילה הבינלאומית להכיר בירושלים המאוחדת כבירת ישראל ולהכיר בריבונות מלאה של ישראל על רמת הגולן: "הגיע הזמן שכל העולם יכיר בירושלים המאוחדת כבירת מדינת ישראל. לא קובעים מדיניות על פי איומים והפחדות. אם הטיעון היחיד נגד העברת השגרירות הוא אלימות, זה רק מוכיח כי זה הדבר הנכון לעשות."

על הקהילה הבינלאומית להכיר בריבונות מלאה של ישראל על רמת הגולן

לדבריו, "איראן בונה בסיסים צבאיים בסוריה רק מספר קילומטרים בודדים מגבול ישראל. אם היינו מחזירים את הגולן לסוריה, כפי שהעולם דרש מאתנו, היו היום חיילים איראנים מעבר לגליל וארטילריה איראנית שמאיימת ישירות על אזרחי מדינת ישראל. הגיע הזמן שהעולם יכיר בריבונות מלאה של ישראל על רמת הגולן."

ראש העיר ירושלים ניר ברקת שיבח את המהלך: "הנשיא הולך בעקבות את ליבו- את זה ההיסטוריה אומרת, ואני עושה את הדבר הנכון".

מנגד, הגיב ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) וכינה את החלטתו של טראמפ: "פיגוע מדיני". לדבריו, מדובר בהחלטה לא שקולה שנוגדת את החוק הבינלאומי. לא יעלה על הדעת שהבטחת בחירות של הנשיא טראמפ תהפוך ל"פיגוע מדיני" שיביא לפגיעה אנושה בחזון שתי המדינות. הממשל האמריקאי מוכיח הפעם כי הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון".

 

 

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע