סמוטריץ' לראה"מ: ההיתר לכדורגל בשבת מנוגד לחוק

על רקע כינוסה הצפוי מחר של ועדת השרים להיתרי עבודה בשבת למשחקי הכדורגל שיגר ח"כ סמוטריץ' מכתב דחוף אל ראש הממשלה, השרים דרעי ואזולאי וליועמ"ש מנדלבליט בדרישה לבטל את כינוס הוועדה הקבוע ולהימנע מלתת את ההיתר

סמוטריץ' לראה"מ: ההיתר לכדורגל בשבת מנוגד לחוק
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

על רקע כינוסה הצפוי מחר של ועדת השרים להיתרי עבודה בשבת למשחקי הכדורגל, שיגר היום (שלישי) ח"כ בצלאל סמוטריץ' מכתב דחוף לראש הממשלה בו דרש לבטל את כינוס הוועדה הקבוע ולהימנע מלתת את ההיתר בהרכב חסר- ללא נציג דתי תורני. סמוטריץ' פנה גם ליועמ"ש מנדלבליט שיקבע כי כינוס הוועדה באופן האמור אינו חוקי.

לאחר שלא נענה מכתבו הקודם מלפני ארבעה חודשים, פנה ח"כ סמוטריץ' באופן דחוף אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ואל השרים אריה דרעי, השר לשירותי דת ח"כ דוד אזולאי וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה למנוע את כינוס ועדת השרים להיתרי עבודה בשבת בעניין ענף הכדורגל, בהרכב חסר.

לדבריו, ההחלטה  להעניק היתר עבודה כללי לענף הכדורגל לפעול בשבת מנוגדת לחוק.

הפסקת משחקי הכדורגל תביא לפגיעה בהגנת המדינה?

סמוטריץ' מסביר זאת במספר סיבות: ראשית הוא פותח בסעיף המסמיך את שר העבודה להעניק היתר להעסקת עובד בשבת  אם הוא משוכנע שהפסקת עבודתו עלולה לפגוע בהגנת המדינה או בבטחון הגוף או הרכוש, או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה. סמוטריץ' טוען בגיחוך כי "צריך מידה רבה של יצירתיות בכדי לטעון שמשחקי כדורגל דווקא ביום השבת עונים על אמות המידה המאוד ברורות המצוינות בסעיף".

השר לשירותי דת לא נמצא בוועדת ההיתרים

שנית, אומר סמוטריץ': "מקומו של שר הדתות, כיום- השר לשירותי דת, המוגדר על פי חוק כחלק בלתי נפרד מוועדת השרים, נפקד". לדבריו, "לא מתקבל על הדעת שבנושא כל כך קריטי ומשמעותי לשמירת השבת, דעתו של השר לשירותי דת לא תשמע ותילקח בחשבון".

"מקומו של שר הדתות נועד בשביל לבטא בוועדה את עמדת הרבנות הראשית בנושא. קשה להלום פרשנות ולפיה פירוקו של משר הדתות והחלפתו במשרד לשירותי דת מאיינת את הסעיף מתוכנו ומאפשרת לכנס את הוועדה ללא שר שייצג בדיוני הוועדה את עמדת הרבנות הראשית".

ההסכמה לשחק בשבת פוגעת באופן קשה במגזרים שלמים בעם

בהמשך מציין סמוטריץ' כי ההחלטה המסתמנת למתן היתר כללי לענף הכדורגל פוגעת באופן קשה במגזרים שלמים בעם ישראל – "בין אלו המבקשים שלא לשחק בשבת והינם אנוסים בדבר", שם מזכיר את מכתבם של למעלה משלוש מאות שחקנים שביקשו שלא לאלצם לשחק בשבת,"ובין אלו המבקשים לצפות וליהנות ממשחקי הכדורגל והחלטה זו תיתן גושפנקה משפטית להדרתם מן המגרשים".

משחקי כדורגל בשבת הינם פגיעה בסטטוס קוו ומנוגדים להסכמים הקואליציוניים

סמוטריץ' מתייחס במכתבו גם  ל 'חוק המרכולים' שלא עולה  היום להצבעה במליאת הכנסת בשל התנגדות סיעת ישראל ביתנו בטענה ש"למרות שהחוק מבקש לשמר את המצב הקיים, למרות זאת – מאחר ומדובר בחוק חדש הרי שמדובר בשינוי בסטטוס-קוו וממילא בצעד שמנוגד להסכמים הקואליציוניים". "אם כך הוא בעניין חוק המרכולים", אומר ח"כ סמוטריץ' ומוסיף: "הרי שעל אחת כמה וכמה מתן היתר רשמי לכל ענף הכדורגל לשחק בשבת.  לראשונה מאז קום המדינה, מהווה שינוי של הסטטוס-קוו וממילא מנוגד להסכמים הקואליציוניים שעליהם חתומות כל השותפות הקואליציוניות.

בסוף אמר: "אינני יכול להבין את הפגיעה באופייה של השבת במדינה היהודית ואת הפגיעה בציבור דתי ומסורתי גדול שחפץ מחד ליהנות מכדורגל טוב ומאידך לעשות זאת מבלי לחלל את השבת".

סמוטריץ' פירט את הצעתו: העברת משחקי ליגת העל והליגה הלאומית ליום שישי מעט מוקדם יותר או ליום אחר מימי החול הנה פעולה קלה ופשוטה שלא מתקבל על הדעת שבקלות רבה כזו יינתן היתר גורף לעריכתם בשבת".

"אני סמוך ובטוח כי לא תתנו ידכם לחילול שבת בפרהסיה בצורה כה בוטה, כה לא מוצדקת וכה לא חוקית", פנה לנתניהו והשרים.

על כן, דורש כאמור סמוטריץ' מראש הממשלה לבטל את כינוס הוועדה הקבוע ולהימנע מלתת את ההיתר האמור – בכלל, ולכל הפחות לא בהרכב חסר של הוועדה ללא השר לשירותי דת.

בנוסף, מבקש משרי הפנים ושירותי הדת לדרוש את צירופו של השר לשירותי דת לוועדה ולהיוועץ ברבנות הראשית לישראל בטרם יגבש את עמדתו כחבר הוועדה. ממנדלבליט מבקש סמוטריץ' לקבוע, כי "כינוס הוועדה באופן האמור אינו חוקי ואינו יכול לעמוד".

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע