צפו: נשיא תימן לשעבר חוסל בפיגוע

נשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סלאח נהרג היום לאחר שארגון המורדים החות'ים פוצצו את ביתו. סלאח, שהודח מהשלטון התימני בשנת 2011, נחשב עד לא מזמן לבעל בריתם של ארגון המורדים הנתמך על ידי איראן. צפו בתיעוד הדרמטי

צפו: נשיא תימן לשעבר חוסל בפיגוע
  חוסל בפיצוץ ביתו. נשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סלאח (צילום: עמוד הטוויטר של רשת CNN)

דרמה בתימן: ביתו של נשיא המדינה לשעבר עלי עבדאללה סלאח בעיר הבירה צנעא הותקף היום על ידי ארגון המורדים החות'ים, ששיגרו טיל לעבר הבית והובילו לפיצוץ המבנה. בכלי התקשורת הערביים דיווחו שסלאח שהה בביתו ונהרג בזמן הפיצוץ, והציגו את פינוי גופתו של הנשיא מההרס.

צפו בתיעוד הדרמטי: ארגון המורדים מוציא את גופתו של נשיא תימן לשעבר

בכירים במפלגתו של סאלח, "הוועידה העממית הכללית", אישרו לסוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו כי הנשיא לשעבר אכן נהרג, אחרי שגורמים אחרים הציגו דיווחים סותרים בנוגע למצבו. בחלק מהדיווחים נטען שסאלח לא נכח בביתו בעת הפיצוץ, ובחלקם טענו שמיקומו לא נודע. עם זאת, במפלגה סירבו להגיד שנהרג בפיגוע, ורק אמרו שהוא נהרג באחד התקריות הרבות בצנעא.

הפיגוע הנוכחי מגיע לאחר סדרה של עימותים קשים בין המורדים החות'ים, שנתמכים על ידי איראן, לבין מפלגת השלטון. על פי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, בשבוע האחרון 125 אנשים נהרגו בתימן בעקבות הלחימות, ו-238 נוספים נפצעו.

סאלח שימש כנשיא תימן במשך 32 שנה, והודח בשנת 2011 במסגרת אירועי "האביב הערבי". בעבר הוא ניצל מנסיון התנקשות בחייו, כאשר טיל שוגר לעבר המסגד שבו הוא התפלל. לאחר שהודח מהשלטון, סאלח חבר למורדים החות'ים ונחשב כבעל ברית שלהם. עם זאת, בשבוע שעבר הכריז סאלח כי הוא פורש מהברית עם ארגון המורדים וקרא לבני ארצו "לפתוח דף חדש עם סעודיה".

בעקבות החיסול, מטוסים של הקואליציה התומכת בשלטון, המובלת על ידי סעודיה, תקפו את העמדות הצבאיות של המורדים החות'ים בצנאע. בארגון האו"ם קראו להפסקת אש הומניטרית בלחימה, ודרשו ממפלגת השלטון לאפשר לאזרחים לעזוב את בתיהם ולקבל סיוע רפואי. "הרחובות בצנעא הפכו לשדה קרב" הזהיר ג'יימי מקג'ולדריק, המתאם ההומניטרי של האו"ם בתימן. "מתקפות מכוונות כלפי אזרחים מהווים הפרה בוטה של החוק הבינלאומי- ועלול להפוך לפשע מלחמה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
תימן
דניאל | 04-12-2017 16:36
ראבני על התימן. חניני על התימן