שלמה ארצי נפרד מאחותו: "לא מאמין שזה קרה לנו"

מאות אנשים, בהם משפחתה, שחקנים ומוזיקאים ליוו היום למנוחות את הסופרת נאוה סמל, שהלכה לעולמה לאחר מאבק במחלת הסרטן. אחיה, הזמר שלמה ארצי ספד לה בדמעות: "את האחות היחידה שלי, הקצה האחרון של משפחת האמא והאבא שלנו.."

שלמה ארצי נפרד מאחותו: "לא מאמין שזה קרה לנו"
  (צילום: Miriam Alster/Flash90)

כשבועיים בלבד לאחר שקבר את אמו, הזמר שלמה ארצי נאלץ להיפרד היום בכאב גם מאחותו היחידה נאווה סמל, שהלכה לעולמה אמש (שבת) בגיל 63 בעקבות מאבק ממושך במחלת הסרטן.

נאוה שהיתה סופרת, מחזאית, מתרגמת ומשוררת, הותירה אחריה בעל, נועם סמל, שלושה ילדים ועשרות שירים וספרים שכתבה. מאות אנשים, בהם: בני משפחתה, פוליטיקאים, שחקנים ומוזיקאים, השתתפו היום בהלווייתה שהתקיימה בבית העלמין בקריית שאול.

"אני יודע שאהבתם אותה" אמר שלמה ארצי "בגלל שאני קצת בכיין יתר על המידה, ביקשתי מיפתח (קליין חתנו) להקריא את ההספד שכתבתי כאן". קליין המשיך לקרוא במקום ארצי את ההספד המרגש איתו בחר להיפרד מאחותו היחידה: "פעם היינו שני ילדים של אמא ואבא, ומשפחה של מלא בלאגנים של שואה ותקומה…בלילות האחרונים צעקת 'אימא אימא' לאחיות, והתחרטתי שסיפרתי לך שהיא מתה, אבל אי אפשר היה להסתיר ממך כלום. עד השנייה האחרונה היית עירנית".

"היית המלאך השומר שלי"(צילום: Miriam Alster/Flash90)

"בטוב ליבך לא הכרנו דבר דומה לו. בחיים לא אמרת למישהו לא. רק כן וכן, ועל הכל כן. כמו שבליל הפרידה שלי מהחיים המשפחתיים הקודמים, הצעתי לי מיטה ללילה ונשארתי שבעה חודשים. וכמה נעם ואת והילדים הייתם נדיבים אלי כשהענקתם לי מחסה בשבר הגדול. את האחות היחידה שלי, הקצה האחרון של משפחת האמא והאבא שלנו, האדם עם הכי הרבה קונצנזוס של אהבה אליו. כשאלתי אותך באחת הפעמים בבית החולים כשהיינו לבד בחדר, אם העולם שווה אותנו, אמרת שאת עדיין סקרנית אליו, השתתקתי.

אהבתי אותך, אחותי, מהיום שהגעת אלינו הביתה בשכונת ביצרון, כי למרות שרציתי אח, הבנתי שהגעת אלינו הבית להיות האור של הורינו הניצולים. היית המלאך השומר שלי. ניסיתי כל החודשים האחרונים לשמור עלייך, אבל לא היית זקנה. ונעם אפילו אמר לי אתמול 'תראה איך היא מתה ונראתה בת 25 בבית החולים היית אומרת לי 'שים לי יד על המצח כי היד שלך מרגיעה אותי'. שמתי את היד גם ברגעים האחרונים שלך. עכשיו אני לא מאמין שזה קרה לנו…".

במהלך טקס האשכבה, השחקן ששון גבאי הקריא שיר שכתבה סמל, "שיר ערש לאדם הראשון". לבקשתה של נאווה, אחיינה, בן ארצי ביצע את שירה של ג'וני מיטשל, "נהר" בתרגום לעברית וביתה קראה קדיש עליה.

גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ספד לה: "בעולם ייצגה נאוה את התרבות והאמנות של תל אביב באינסוף אירועים. יצירותיה הוצגו גם כאן באופרה, בהבימה ובקאמרי. דבריה תמיד היו צלולים ומוסיפי כוח. כפי שהייתה בחייה, כך גם במותה נשאב ממנה את ההשראה והכוח לעוף".

נאווה במהלך חייה פרסמה 20 ספרים, ביניהם: "כובע זכוכית", "צחוק של עכברוש", "אישראל", "איך מתחילים אהבה" ו"חתונה אוסטרלית". נוסף לכך היא כתבה מחזות, ביניהם "הילד מאחורי העיניים" ו"כלה על נייר". כמו כן היא כתבה תסריטים, יצירות לאופרה, שירים ותרגמה מחזות רבים לעברית. יהי זכרה ברוך.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יהי זכרה ברוך.
אוראור | 03-12-2017 19:18
שאלה: מי הבחור שעומד מימינו של שלמה ארצי? אחיין או דודן - האם זה הבן שלו או הבן של אחותו המנוחה? סתם מסקרנות.
2
זה החתן שלו יפתח קליין
| 03-12-2017 20:04
3
| 03-12-2017 22:59
יהי זכרה ברוך
4
פטירתם של אמו ואחותו של שלמה ארצי
למסקי זאב | 04-12-2017 9:28
יהיה זכרם ברוך לעד אמן.