אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבני חיפה נגד הקמת מניין שוויוני חדש: "רוח של רפורמה"

רבני בתי הכנסת בנווה שאנן, פרסמו קול קורא נגד מייסדי ה"מניין השוויוני" מול מתחם בתי הכנסת בשכונה. "קהילתנו ברובה המוחלט סולדת מדרכים חדשות אלו"

רבני חיפה נגד המניין השוויוני: "רוח של רפורמה"
  (צילום: פלאש90)

הרבנים הסרוגים בחיפה יוצאים נגד הכוונה של מספר גורמים בשכונת נווה שאנן להקים 'מניין שוויוני' מול בית הכנסת המרכזי בשכונה.

בערב שבת פרסמו שלושה רבני בתי הכנסת ב'מרכז רמב"ם'  המרכז הדתי בנווה שאנן קול קורא למתפללי בתי הכנסת נגד רוח הרפורמה הנושבת מהכיוון הדתי בשכונה. על המכתב עליו חתומים, רב בית הכנסת המרכזי הרב אליהו בלום, רב בית הכנסת 'משכן תפילה' הרב ערן טננבאום ורב בכית הכנסת 'מניין הנוער' הרב ד"ר יוסי שטמלר היה אמור להיות מחולק למאות מתפללי בתי הכנסת בשבת האחרונה, אך לבסוף הופץ רק ברשתות החברתיות.

"לחברי קהילת נו"ש היקרים", כותבים הרבנים, "קהילתנו הייחודית, שמזה שנים רבות מתקיימים בה מניינים רבים, השכילה תמיד לשמור על אחדות המחנה מבחינה רוחנית ודתית. הבדלי הגוונים הקיימים בקהילה תרמו לעושר תורני ואינטלקטואלי, לתסיסה חיובית ומרחיבת דעת, אך גבולות הגזרה היו ברורים לכולם- ההלכה היהודית ורוח ישראל סבא."

אחרי עוד שורת הקדמות מזהירים הרבנים: "לאחרונה אנו עדים לכך שקמה קבוצה ששמה לה למטרה לערער מוסכמות אלו ולחדש דרך שאינה דרכה של תורה, ובוודאי שאינה מבטאת את רוח ישראל סבא לדורותיו. קריאת תורה עם ברכת התורה במניין של נשים, ומניין שיתופי לגברים ונשים בו גם נשים משמשות כשליחות ציבור, אינן דרכה של תורה ואינן ע"פ ההלכה היהודית. רוח זרה, רוח של רפורמה נושבת במחנה זה ושום עלה תאנה של בקשת ה' לא יצליח להסתיר את ערוותה של רוח זרה זו."

מניין שוויוני – חטא העגל

הרקע לדברים הוא יוזמה של מספר ליברלים משכונת נווה שאנן וקרית הטכניון הסמוכה, להקים מניין משותף לגברים ונשים באולם כנסים, ממש ממול לבית הכנסת המרכזי. היוזמה הגיעה לאחר שבפורים האחרון התקיים מניין קריאת מגילה של נשים לנשים, ובשמחת תורה האחרון, התקיימה תפילה בה עלו נשים לקריאת התורה. כעת מנסים היוזמים לפתוח בית כנסת חדש ובו מניין גברים ומניין נשים ברוח הפמיניזם ההלכתי.

את המניין השוויוני משווים הרבנים לחטא העגל: "ר' יהודה הלוי, מגדולי בעלי האמונה שקמו לעם ישראל, מנסה לסנגר על עובדי עגל הזהב במדבר. הוא אומר שטעותם הגדולה לא הייתה עבודה זרה ממש, אלא שהם חיפשו להם דרך משלהם לעבוד את הקב"ה – "שיחסו כח אלוקי לדבר אשר עשו בידיהם ומרצונם [כתחליף למשה רבנו] בלי אשר באה על כך מצות הא-לוה". על כך בדיוק הוא אומר, כמה פסקאות קודם לכן ש"שורש האמונה הוא שורש הכפירה"."

קהילתנו ברובה המוחלט סולדת מדרכים חדשות אלו

את מכתבם חותמים הרבנים בקריאה: בחפשנו דרכים לעבודתו יתברך, מתוך מניעים טובים ככל שיהיו, התמרורים שאמורים לכוון אותנו הם התורה שבכתב והתורה שבע"פ. חובה עלינו לנתב את מאוויינו בעבודת ה' לפי דרכם של רבותינו הראשונים והאחרונים. כל דרך אחרת סופה התרסקות ונטישה. אף קהילתנו ברובה המוחלט סולדת מדרכים חדשות אלו ש"לא שערום אבותיכם".

כל אדם חופשי לעבוד את ה' בדרכו שלו, איננו מעוניינים לכפות את דרכה של הקהילה על מי שלא מעוניין בכך. אך אנו מבקשים מכל המהפכנים והמחדשים, אל תכפו עלינו הכרות מקרוב עם דרכים אלו, ע"י הבאתם לחצר האחורית של קהילתנו."

 

לקריאתם של רבני בתי הכנסת בנווה שאנן, מצטרף גם טורו של רב הטכניון, הרב ד"ר אלעד דוקוב, שהזהיר כי המניין השוויוני הוא המשכה של הרפורמה מלפני 200 שנה, שהחריבה את קהילות גרמניה, עוד הרבה לפני עליית הנאצים לשלטון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
חבל מאוד שפז שאמר שייצג אותנו לא עשה את העבודה
אחד מקהילת רמב”ם | 03-12-2017 13:49
ונכנע ללחצים של הנשים הרפורמיות וגרם לכך שלא תהיה תפילה משותפת. הוא היה צריך לעמוד נגד הכוחות הרפורמיים וחבל שלא הצליח לעמוד בפני כמה נשים. כנראה שהוא לא יוכל לייצג אותנו נאמנה ולשמור על הערכים המקודשים לעם ישראל. חבל מאוד
שקר
חיפאי אמיתי | 05-12-2017 23:14
כמי שבקיא בפרטים מי שביקש לבטל את התפילה היו הרבנים עצמם
2
הנשים למטבח!
בושה | 03-12-2017 14:42
לבשל,לדאוג למשפחה ולבעל.
3
די כבר , תנו לאנשים לבחור את לעבוד את השם, עדיף הלשון
jh | 03-12-2017 15:00
שאתם עושים בהודעה הזו?
חחחחחח זו נראית לך עבודת ה'?
א | 04-12-2017 7:03
זה חוסר צניעות ועוד בתפילה. יש בזה איסור נוסף של "לא יהיה כלי גבר על אישה" כמו בתמונה.
4
מציע לכל אשר מח בקודקודו
שמואל | 03-12-2017 15:05
ללמוד את המסה "דמונים אקדמיות ויהדות" של הרב יוסף קלנר, השופך אור על ההזיה הנבערת המוצגת בכתבה, ומראה איך התגלגלה ממרטין לותר והפורטסט עד לנבערי הדור שלנו. "וישראל עושה חיל".
5
חזקו ואמצו
ישר כוח לרבנים | 03-12-2017 20:11
.
6
זה בא מארה"ב
| 03-12-2017 22:13
קוראים לזה open orthodox משם הם לקחו את זה
7
ייר כוח של רבני הקהילה
לוי | 04-12-2017 6:23
יש לבער דעות קלוקלות.
8
כל הכבוד לנשים. הזכות להישמע ולהשמיע היא זכות אנושית
הגיע הזמן | 04-12-2017 12:42
בסיסית הלאה למונופול האורתודוקסי שעבר זמנו. הנשים של היום לא מוכנות להשתתק, יש להן מה לומר.
מנין שוויוני
בוגר הקהילה | 04-12-2017 22:23
חיקוי לא מוצלח של מקומות אחרים שלא מתאים למרקם העדין והתוסס של הקהילה,המשמרת על ייחודה עשרות בשנים.
9
מנוסח כמו פשקוויל, והתוכן יכול להיכתב על הרב קוק
בוגר ישיבה | 04-12-2017 20:34
ולמעשה גם נכתב. אין שם טיעון הלכתי, אלא טיעון של רוח ישראל סבא. זה נטען גם כלפי הסרוגים. תת רמה
10
מדרון חלקלק זה שיקול אתי לגיטימי וקביל בכל ה'אתיקות'
תושב השכונה | 07-12-2017 13:59
העוסקות באתיקה. הניסיון הנואל של חלקים בציבור להפוך את כל הרבנים שלנו לרבני מחמד שאסור להם להביע את דעתם- לא יצלח. האנשים הללו רוצים שמי שינחה וינהיג את הציבור זה גורמים שהתשתית של החשיבה והתודעה שלהם היא אקדמאית ולא תורנית. זכותה של השמרנות להתגונן. לפחות את הזכות הזו ישאירו נא לנו הדתיים הפרוגרסיביים הפלורליסטים לכאורה.
11
מנין שוויוני
מזרחית גאה | 16-01-2018 17:54
מה שהיה הוא שיהיה הרפורמה החלה אצל האשכנזים וממשיכה אצלם