הרב יעקב מדן: 'הרב רוזן היה מספר 2 לבועז איש בית לחם'

מאות ממוקירי זכרו של הרב ישראל רוזן ז"ל, ראש מכון צומת שהלך לעולמו לפני כחודש, התכנסו ביישוב אלון שבות שבגוש עציון,  לערב זיכרון לציון שלושים לפטירתו

'הרב רוזן לא היה חלוץ ופורץ דרך, הוא היה מספר 2'

מאות ממוקירי זכרו של הרב ישראל רוזן ז"ל, ראש מכון צומת שהלך לעולמו לפני כחודש, התכנסו אמש (חמישי) ביישוב אלון שבות שבגוש עציון,  לערב זיכרון לציון שלושים לפטירתו.

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, אמר כי "דווקא בימים שבהם שר בישראל מתפטר על שמירת השבת במרחב הציבורי ראוי להעלות על נס את זכרו של הרב רוזן שעסק כל ימיו בשבת הציבורית, של כלל ישראל". הרב אליהו קרא לחזק את ידיו של ח"כ ליצמן ואמר כי ירמיהו ונחמיה זעקו על שמירת השבת, כמותם גם הרב רוזן דאג לפרהסיה של השבת.

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת 'הר עציון', אמר כי "הרב רוזן היה ממשיכו של בועז איש בית לחם שתורתו כללה הכנסת אורחים חמה לגרים בנוסח אברהם אבינו ובמקום שגיור היה בעייתי כי ודאי שגיור מואביה היה בעייתי. "הרב רוזן לא היה חלוץ ופורץ דרך. הוא היה מספר 2. לפניו היה בועז ומורשתו של הרב לציונות הדתית היא ללכת בדרכו ולהאיר פנים לגרים".

הרב יעקב מדן (צילום: אורן נחשון/פלאש90)

הרב שלמה דיכובסקי לשעבר חבר בית הדין הרבני הגדול אמר כי הרב רוזן היה מהאנשים החכמים ביותר שהכיר: " אדם שהיה בכל מכל כל כל, תלמיד חכם מופלג בכל התחומים עסק בהם. בתורה ובהנדסה והיו שהגדירו אותו פעם "רב תחומין" הוא היה חכם, אבל מי שמכוון את הראש המבריק זה הלב ולרב ישראל רוזן היה לב גדול".

חבר הכנסת וסגן שר הבטחון, הרב אלי בן דהן, אמר כי לרב רוזן היה תפקיד היסטורי בהקמת מנהל הגיור. זהו דבר יוצא דופן שהרבנות הראשית פנתה למכון צומת שהיה גוף חיצוני עצמאי כדי להקים מערכת בתי דין. הרב ישראל הקפיד לשים לב לכל דיין ולכל עובד ולוודא כי הוא יקבל את המגיע לו. הוא הוסיף כי לרב רוזן היו את העוז והעוצמה לערוך ויכוח בלהט אבל עם כל זה הוא ידע להישאר בידידות ובחברות גם עם מי שהייתה לו מחלוקת עימו.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה כי אחד הרגעים המרגשים בחייה היה כאשר הרב רוזן הזמין אותה לראות מעמד של גיור וקבלת עול מצוות שהיה בבית דינו וכי "הוא היה סטארטפיסט שחיבר בין בית המדרש לעולם הטכנולגיה ובחר להשפיע על העולם ולדאוג כי ישראל תהיה מדינה יהודית לצד מדינה מודרנית".

הרב רא"ם הכהן ראש ישיבת ההסדר בעתניאל אמר כי הרב רוזן יצר מפעל עצום של בנין הלכתי שנתן מענה למציאות חדשה של פיקוח נפש קבוע. דבר שלא היה בעבר. "אלו תורות של מדינה ושל בית חולים. הרב ישראל הפך את זה מדבר מקרי לתורה קבועה"

דן מארנץ מנהל מכון צומת אמר כי הרב רוזן דאג לעם ולא רק לעצמו. הרב רוזן רצה להציב מסר של תורה ועבודה וגמילות חסדים וכי כל משפחת מכון צומת תמשיך את שליחותו וביחד נזכה להתקין את כל האביזרים הטכנולוגים בבית המקדש.

אביה, בנו הבכור של הרב רוזן אמר כי בחודש האחרון ובעקבות כל המנחמים למד כי דמותו של אביו והיכולות לחיבורים של ניגודים בחייו ובאופיו לימדו אותו כי היה בו מן הפילאי. הרבנית שלומית רוזן הודתה לכל קהילת אלון שבות, לבית מכון צומת, כל חברי וידידי המשפחה, על החיבוק הגדול ועל התמיכה בימים הקשים הללו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
איש ענק ויהודי פשוט
| 01-12-2017 10:57
שסייע רבות לכלל יהי זכרו ברוך
2
אסור להשתמש בקלנועית של "שבת"
יפה יוסף | 25-02-2018 21:46
הרב רוזן עשה הרבה מאוד למען השבת .אבל קולנועית אסור בהחלט.
לבריאים וצעירים אסור, למוגבלים/חולים/מבוגרים. מצווה.
קרית ספרי. | 21-03-2018 13:24
וקראת לשבת עונג.