אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נישואין בין גבר ואישה חד מיניים: פתרון לא הוגן

אם אפשר ליצור תא משפחתי יציב כשאין אהבה רומנטית בין בני הזוג? איך מרגישים חתן וכלה ביום חתונתם כשבנישואיהם הם מוותרים על רצונם האנושי והבסיסי בזוגיות של אהבה? ואיך יחושו ילדים הגדלים בצילם של הורים אשר היחס ביניהם הוא חברי שותפי ותו לא, האם פתרון זה הוגן גם כלפי הילדים?

נישואין בין גבר ואישה חד מיניים: פתרון לא הוגן
  אילוסטרציה פלאש90

מאמר זה נכתב בתגובה לרעיון ישן אשר צץ ועולה מדי פעם, הרעיון לשדך בין גברים ונשים, הנמשכים רק לבני מינם ואינם נמשכים זה לזה, וליצור באמצעות הגבר והאישה מסגרת משפחתית אשר אינה מבוססת על משיכה בין ההורים.

משפחה כזו מבוססת על שותפות הסכמית בין שני צדדים המעוניינים להביא ילדים לעולם, ולחיות במסגרת משפחתית, לעתים מתוך צווי דתי או חברתי, לעתים מתוך צורך רגשי, והדרך הנוחה לממש זאת היא באמצעות בן המין השני.

אך האם זהו הפתרון האידיאלי? האם אפשר ליצור תא משפחתי יציב כשאין אהבה רומנטית בין בני הזוג? איך מרגישים חתן וכלה ביום חתונתם כשבנישואיהם הם מוותרים על רצונם האנושי והבסיסי בזוגיות של אהבה? ואיך יחושו ילדים הגדלים בצילם של הורים אשר היחס ביניהם הוא חברי שותפי ותו לא, האם פתרון זה הוגן גם כלפי הילדים? ומצד שני, האם יש ברירה אחרת? ומה יעשה אדם הרוצה להקים משפחה ולגדל ילדים אך גם רוצה לחיות בזוגיות של אהבה ומשיכה, והוא נמשך רק לבני מינו?

בעבר הרחוק היתה תמימות דעים בקרב הקהילה הפסיכולוגית לגבי העובדה שהמשיכה ההומוסקסואלית היא חלק ממצב נפשי הגורם לסבל רב ומצוקה לנתונים בו, ולכן נעשו נסיונות רבים לסייע למתמודדים עם משיכה זו.

התפיסה המקובלת, באותם הימים, הניחה שהמשיכה ההומוסקסואלית התפתחה במקום המשיכה ההטרוסקסואלית, ושיטת הטיפול הרווחת התמקדה בנסיונות להמיר את המשיכה ההומוסקסואלית במשיכה אחרת, ע"י טיפול התנהגותי או טיפול פסיכיאטרי לדיכוי החשק המיני וכדו'. נסיונות טיפול אלו בד"כ לא הניבו פרי, ואף עוררו התנגדות בקרב הקהילה הפסיכולוגית ובצדק.

בשנת 1973, בעקבות חוסר ההצלחה של טיפולי ההמרה, ובעקבות לחץ פוליטי של הארגונים ההומוסקסואלים בארה"ב הוצאה הנטיה ההפוכה מה-DSM, מגדיר הפרעות הנפש האמריקאי, ובכך "נפתרה הבעיה".

אך למעשה, לא נפתר דבר, המשיכה ההומוסקסואלית המשיכה למרר את חייהם של אלפי בני אדם. מחקרים רבים מורים על אחוזי דיכאון גבוהים, נטיות להתמכרות ולאובדן בקרב "הקהילה הגאה" ברחבי העולם, גם במדינות הסובלניות ביותר. מחקרים אלו מעידים על כך ש"ההשלמה" של היחיד ושל החברה עם המשיכה לא מפחיתה את המצוקה, ויותר מכך – מימושה אף מגביר את הכאב והסבל. גם הדחקת הנטיה, והנסיון לחיות איתה בתוך מסגרת משפחתית כזו או אחרת גורמת לסבל רב למתמודדים ולמשפחות.

למרות הלחץ הציבורי בנושא, פסיכולוגים ומטפלים רבים המשיכו לטפל במשיכה ולחקור אותה, מתוך התמסרות מלאה למטופליהם ולאתיקה המקצועית, וכדי לסייע למטופלים המעוניינים לבחור בחיים הטרוסקסואלים מלאים, ולרכוש כלים על מנת להגיע לכך.

כיום, לאחר התפתחויות רבות של הטיפול והמחקר, התפתחה והתבססה ההבנה שאת המשיכה ההומוסקסואלית המינית והרגשית יותר נכון לתאר ככמיהה גברית (Masculine Yearning) אצל גברים, וככמיהה נשית אצל נשים.

הכמיהה הגברית היא תוצאה של פגיעה בהגדרת הזהות העצמית, זוהי כמיהתו של גבר לגברים אחרים, אשר נרכשה, בין היתר, כתוצאה ממסרים שנקלטו ע"י המתמודד במהלך ילדותו. הכמיהה הגברית לובשת גם אופי מיני ומטשטשת את המשיכה ההטרוסקסואלית החבויה בקרבו של המתמודד, זוהי כמיהה עזה ובלתי ניתנת לסיפוק ולכן במקרים רבים היא גורמת לדיכאון בקרב נושאיה.

התגלה כי הכמיהה הגברית לא התפתחה במקום המשיכה ההטרוסקסואלית אלא על גבה, משמעות הדברים היא שהמשיכה ההטרוסקסואלית חבויה בקרבו של המתמודד אלא שהכמיהה הגברית גורמת להדחקתה, ועל ידי טיפול נכון תינתן למתמודד האפשרות להרפות מן הכמיהה הגברית ולהצמיח מחדש את המשיכה ההטרוסקסואלית.

בעקבות התפתחות ההבנה התפתחו גם שיטות הטיפול, ובמקום "טיפולי ההמרה" התחדשו טיפולים המתמקדים בשורשי הכמיהה הגברית, התגלה כי הטיפול בבעיות המהותיות מאפשר למתמודד להתחבר לזהותו הפנימית. צורות טיפול אלו התגלו כיעילות ביותר, ומטפלים רבים מדווחים כי אחוזי ההצלחה בטיפול בכמיהה הגברית בקרב מטופליהם גבוהים מאחוזי ההצלחה בטיפולם בבעיות אחרות.

אנו, ב"עצת נפש", פגשנו מתמודדים רבים אשר בחרו ב"דרך האחרת", הם בחרו לטפל בכמיהה הגברית, עם כל הקשיים הכרוכים בכך, ולאחר טיפול ממושך הפסיקו להימשך לבני מינם, והצליחו לממש את רצונם ולהקים משפחות המבוססות על קשר של אהבה רומנטית ומשיכה מינית בין ההורים, משפחות אשר בהם גם הילדים וגם ההורים חיים בתחושת אושר, שלימות ושמחה.

==

הרב שלמה גולדרייך הוא מנכ"ל עצת נפש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
יפה מאוד
אפרת | 22-08-2011 9:39
כל הכבוד לכם על הראייה ההומנית והמדויקת. יישר כוח
2
טוב שיש עוד אנשים שופויים במדינה שלנו שרואים את האמת
אייל | 22-08-2011 12:43
3
לשדך הומואים ללסביות, תגידו אתם משועממים ?
אלעד | 22-08-2011 12:45
איזה רעיון הזוי זה ? תגידו באמת מישהו חשב על רעיון מטופש שכזה להכניס זוג למיטה כופלה פעמיים ? מסכנים הילדים . פשוט בורות
4
באמת עדיף לטפל ולהתמודד מול זה כמו שצריך
גלבוע | 22-08-2011 12:48
כפי ששמעתי כבר היו משם גירושין רבים וככל הנראה יש גם עוד אחרים שהולכים להתגרש אז למה לבזבז את הזמן ועוד עוגמת נפש אם אפשר לטפל בזה כמו שצריך - עדיף .
5
כעת כל חברי הו"ד שוב פעם יפציצו פה בטוקבקים אנטי
אהרון | 22-08-2011 12:52
די מספיק עם כל האנטי הזה שלכם. אולי לשם שינוי תפסיקו להנפיץ כאן תגובות
6
לא שמעתם על פוליטיקלי קורקט?
אייל | 22-08-2011 13:05
הרב שלמה גולדרייך: לא שמעת שאסור להגיד שאפשר לטפל בנטיה ההומוסקסואלית? זה פוגע ברגשות של אלו שלא רוצים להשתנות. או אולי שלא ניסו, או אולי בחלק קטן מהמקרים אכן לא הצליחו. אבל הקהילה "הגאה", היא כמו כל מיעוט במדינה, מיעוט קולני, דורסני ואוי לו למי שיגיד אחרת ממנו. אליבא דידם אסור לומר כלום בשבח אלו שאזרו אומץ והחליטו להשתנות, ולכן כל עיוות מתאים. לדחוף לאותו בית שני אנשים במצוקה? יאללה בשם החופש והקידמה, הכל מותר .(זה קצת מזכיר את השילוב של לוחמות בצבא, שכולם יודעים שהוא גרוע, אבל אסור לומר את זה מחשש מהפמיניסטיות). הלוואי וירבו (אמיצים) כמותך בישראל (בעצם במדינת כל אזרחיה..)
7
אנשים חמים בוגרים ו כנים עם הרבה נכונות לעזור
יוסף | 22-08-2011 13:17
ולא כמו כל שאר העמותות שרק מבלבלים את המוח ויורדים אחד על השני ומספרים כמה האחר דפוק. אני מעולם לא שמעתי בעצת נפש מילה אנטי ונגד כאשר באירגונים אחרים כל היום עסוקים בלהשמיץ זה את זה וכולם יחד על עצת נפש. מי שמשמיץ כל היום סימן שיש לו משהו אולי להסתיר אחרת למה כל האלימות המילולית הזאת.
8
אני בעד שכל אחד יבחר מה מתאים לו.
משולם | 22-08-2011 13:20
אני לא מבין על מה כל הבלאגן : יש כאלה שיתאים להם נישואין עם לסבית ולפנטז על זוגיות אוהבת וטובה. אחרים יעדיפו אולי להקים משפחה אמיתית ולחוות חיי זוגיות מאושים ונאמנים. אחרים יעדיפו להתנזר מכל העולם ולחיות חיי בדידות ואחרים יבחרו פשוט להיות עם כל מה שזז ביחד בחדר השינה. כל אחד יבחר את מה שהכי נראה לו.
9
אני בוגרת של אסון כזה!
נעמה | 22-08-2011 13:24
אל תעשו את זה לעצמכם, עדיף להישאר לבד ולא להיקלע לסיטואציות מזעזעות, של תיעוב וסלידה ממי שאמור להיות אישך!
10
הגיע הזמן להתיר לנו הלכתית לנהל מערכת זוגית אמיתית
יעקוב | 22-08-2011 13:25
די כבר לכל מיני פתרונות קסם של שינוי, טיפול או נישואין ללסבית. מי רוצה לחיות עם לסבית כל החיים. אולי הרב אהרל'ה ? אני לא . אני חושב שמה שאנחנו באמת צריכים זה התר הלכתי שיתיר לנו לחיות עם מי שאנחנו באמת נמשכים אליו ואוהבים אותו ולא איזה פתרון מונפץ חסר כל היגיון. מתי תבינו את זה כבר ותתירו לנו לחיות כמו שאנחנו באמת רוצים ? ? ? ? ?
11
"עצת נפש" מזמן הוציאו את עצמם מכלל הלגיטימיות עם השקרים
יהושפט (שם של שתול) | 22-08-2011 14:37
שלהם על ימין ועל שמאל. עלק "מאה אחוזי הצלחה"... הם הורסים לאנשים את החיים, ויש הרבה עדויות כאלה, והם ממשיכים בשלהם "בשם ה'". עצוב.
12
אני בעד שנחתן הומואים עם הומואים
שרגי | 22-08-2011 16:00
מה אתם אומרים ?
13
הרב גולדריך - מה יש לך להציע לנשים ?
שמחה | 22-08-2011 17:15
מה איתנו ? אין לכם עבורנו כלים
14
תגובה ל11 - ניכר שממש כואב לך שיש כאלה שמצליחים
רון הגאון | 22-08-2011 17:21
אני בעצמי מכיר הרבה אנשים שהצליחו והקימו משפחות . חבל שרק לך קשה לפרגן ולקבל גם את מי שחושב אחרת ממך. כנראה תמיד תשאר הומו מתוסכל . כמה עצוב וחבל שאתה לא מאפשר לפחות לאחרים להגשים את חלומם ולחיות חיים בריאים יותר ממה שאתה הצלחת לעשות עם שלך.
15
בן 16 בארון חושב לפנות אבל לא סגור על זה
גל | 23-08-2011 0:12
אני הומו בארון כבר כמה שנים. אני לא לגמרי סגור על עצמי. אני חושב לפנות אליכם אבל מפחד רצח שזה יתגלה ושידעו עליי.. האם הסיוע שלכם דיסקרטי ומה אםשר לעשות עם החששות שלי ?
16
אם כולם יתחנו לא ישאר לנו עם מי להיות
ברוך | 23-08-2011 0:22
עדיף שכולנו נמצא הארון ככה יהיה לנו מבחר עם מי להיות. כרגע יש יותר מדי זקנים בקהילה . חסר לנו קצת יותר צעירים .
17
לא משנה מי אתם ובמה אתם תומכים - קראו כל מה שקיים.
הומו דתי | 24-08-2011 2:53
מה שבטוח - 'עצת נפש' זו לא דרך המלך לדעת כולם. קראו את החומר של הו"ד לדוגמה והחליטו מה מתאים בשבילכם. האופציה של עצת נפש בעייתית מהרבה מאוד מבחינת ובעיקר בגלל שזה פשוט לא עובד. ממליץ על הו"ד גם לבן ה16 כאן, לא למהר לשום מקום. לקרוא ולבדוק הכל לפני.
18
האמת
| 24-08-2011 11:31
19
ממש מסכים עם הרב, רק שאני לא יעשה זאת אצלהם
משה | 24-08-2011 11:34
אני ממש רוצה לשמוע פרטים על השיטה החדשה. אצלי זה הכי נכון בעולם. האם הגיע הקץ לסבל שלי . ? איפה יש רשימת מטפלים בזה. ?
20
תודה רבה על האמפתיה וההקשבה
עזריאל | 31-12-2011 17:56
אני שמח לראות שיש בקהילתנו עוד אנשים שפויים ששמרים עבורנו את הכפפה ומוכן לתת לנו אוזן קשבת ועזרה ולא סתם לזרוק אלינו כל מיני פתרונות קסם שלא עובדים כומו נישואין של הומואים עם לסביות או לומר לנו לצאת מהארון. .
21
עצת נפש- כל הכבוד
עצת נפש- פידבק | 06-01-2013 12:59
עצת נפש- כל הכבוד. אני שמח שבעם ישראל קיימים ארגונים שלא למטרות רווח ופועלים לטובת הכלל. אני באמת מקווה שיש פתרון לכל ההומואים והלסביות- פתרון אמיתי, ולא סתם 'חתונה' וטאטוא הבעייה מתחת לחופה :)
22
איך אוכל להחזיר את בעלי לשעבר השנה?
לאה בן חמו | 28-01-2022 0:05
אני רוצה לחלוק את העדות הנפלאה שלי איך החזרתי את בעלי, אני רוצה גם לנצל את ההזדמנות כדי להודות לדר איגבינוביה על עבודתו הנהדרת, הוא קוסם עוצמתי אמיתי. לאחרונה הוא עזר לי לאחד מחדש את מערכת היחסים שלי עם בעלי שזרק אותי אחרי שהתגרשנו במשך שלוש שנים אז יצרתי קשר עם דריגבינוביה והסברתי לו את המצב שלי אז הוא אמר לי לא לדאוג יותר, והוא עשה קסם אהבה שבעלי יחזור ו זה עבודה בדיוק כמו שהוא אמר לי תוך שלושה ימים בעלי שאמר שאין לו שום קשר איתי שוב התקשר אלי והתחנן שאקבל אותו בחזרה. אז בבקשה לכל מי שקורא את המאמר הזה וזקוק לעזרה, דריגבינוביה יכולה גם להציע כל מיני עזרה כמו איחוד נישואים ומערכות יחסים, תרופה לכל מיני מחלות או תביעות משפטיות והריון, אני מאוד שמח על השמחה שיש ל-Dr.igbinovia להכניס שוב לנישואים שלי. Dr.igbinovia גורם לו להבין כמה אני אוהב אותו. האיש הזה אמיתי וטוב מדי הוא גם יכול לעזור לך לתקן את מערכת היחסים השבורה שלך החזרתי את בעלי זה היה כמו נס בלי שום ייעוץ נישואין, צור קשר עם האיש הנהדר הזה אם יש לך בעיות כלשהן עם פתרון מתמשך באמצעות דואל [email protected] WhatsApp: +12162022709 Viber: +12066713285