אגרת תובענה ייצוגית: איילת שקד בשירות הטייקונים

כשאיילת שקד משיתה אגרה דרקונית בסכום של 16,000 ₪ (!!!) על הגשת תובענה ייצוגית, היא אומרת שהיא מעדיפה את הטייקונים ובעלי ההון על פני האזרח הקטן

אגרת תובענה ייצוגית: שקד בשירות הטייקונים
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בשנת 2012 כבש נפתלי בנט בסערה את הבית היהודי עם הססמה "משהו חדש מתחיל". ההילה המטכ"לית הגאה של בנט כה קסמה לאנשי הציונות הדתית, עד שאלה שאפילו הסכימו להיפטר מהשם הישן והמשופם "מפד"ל" לטובת מפלגה עדכנית והיי-טקית מעודכנת אשר מותגה מחדש תחת השם: "הבית היהודי".

אלא, ש-5 שנים עברו מיני אז ועד עתה, ההישגים ממערכת הבחירות הראשונה התאדו ונעלמו, הבית היהודי חזרה למימדים דומים לקודמתה (בוודאי כשהיא מאוחדת עם מפלגת האיחוד הלאומי), אך הערכים היהודיים המקוריים והטובים נעלמו כלא היו.

געגועים למחוקקים החברתיים

את המחוקקים החברתיים והערכיים דוגמת שאול יהלום וזבולון אורלב החליפה חבורה צינית הסוגדת לאלוהי הממון והמחוברת, אידיאולוגית ופרקטית, לבעלי ההון.

דוגמא מופתית לתהליך ההשחתה המוסרי שעוברת המפלגה שאמורה לייצג את הציונות הדתית ניתן לראות בתקנות עלומות, לכאורה, שאושרו הבוקר הרחק מאור השמש ע"י ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, הנשלטת אף היא ע"י ניסן סלומינסקי חבר "הבית היהודי". מדובר בתקנות המשיתות אגרה דרקונית בסכום של 16,000 ₪ (!!!) על הגשת תובענה ייצוגית.

לא אדון כאן בנימוקים הפשוטים והברורים לגופו של עניין הפוסלים מן השורש השתת אגרות בסכומי עתק, אשר הופכות את בית המשפט למוסד המיועד לעשירים בלבד (לשם ההשוואה, אגרה בגין הגשת עתירה לבג"ץ עומדת ע"ס 1,800 ₪ בלבד) – נימוקים אשר הובאו באופן נרחב בפני ועדת החוקה ע"י שורה ארוכה של אנשי אקדמיה, עמותות ומומחים מהתחום (ובהם עבדכם הנאמן), ועל כך שמדובר בצעד פסול החותר תחת מטרותיו של חוק תובענות ייצוגיות – חוק המאפשר לאזרח הקטן לעמוד על זכויותיהם של קבוצת תובעים שנזקו של כל אחד מהם פעוט, אך הנזק המצרפי של כלל חברי הקבוצה עשוי להגיע למיליוני שקלים רבים.

עובדים בשירות בעלי ההון

מדובר בחוק ייחודי המעניק לפרט כוח לעמוד כנגד התאגידים והמונופולים הגדולים במשק. רק בכדי לסבר את האוזן, יוטעם כי מאז חקיקת החוק בשנת 2006 הושבו לציבור כמיליארד ₪ בעקבות אותן תובענות ראויות וצודקות.

אלא, שתהליך התקנת התקנות הללו הראה את הריקבון והשפל המוסרי אליו הידרדרה "הבית היהודי". ראשית, מדובר בתקנות שכביכול הונחו על שולחן הכנסת ע"י משרד המשפטים – בו שולטת ביד רמה השרה איילת שקד. ואולם, בפועל, התגלה כי מי שהוביל את המהלך כולו היה לא אחר מאשר בעלי ההון בראשות יו"ר התאחדות התעשיינים ולוביסט ידוע המקורב לבנט ושקד שבחש בקדירה. היה זה אירוני לגלות, יום בלבד למחרת אחד הדיונים באותן תקנות, אחד הדוברים הנלהבים ביותר בעד סגירת שערי בתי המשפט בפני "תובענות סרק" מייצג חברת סלולר שנאלצה לשלם לא פחות מ-32,000,000 ₪ בהסדר פשרה… תביעות סרק כבר אמרנו?

בכך לא די. למרות שבשמשך שלושה דיונים כל חברי הכנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד, הביעו התנגדות גורפת למהלך התמוה של השרה שקד, כאשר יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה – בן בריתה, ציין במפורש שידוע לו שמאחורי המהלך עומדים אך ורק בעלי ההון ואינטרסים פסולים, התעקשו בבית היהודי לקיים דיונים עוקבים ורצופים מדי שבוע, תוך שהם דוחקים הצידה דיונים בחוקים "איזוטריים" כמו חוק הלאום, החוק למאבק בטרור וחוק העונשין, הכל רק בכדי לרצות את התעשיינים. שהרי מי יתרום לחברי הכנסת בפריימריז – האזרח הקטן או אותם טייקונים?

==

עו"ד מתן פריידין הוא ראש קליניקה לתובענות ייצוגיות במרכז אקדמי במרכז הארץ.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מאות תביעות מוגשות בשנה, ורק חלק קטן מאושר כייצוגיות
מישהו | 30-11-2017 0:31
מתוך מה שאושר, הרוב מסתיים בהסתלקות (התובע מתקפל) או בהפסד, ורק מה שנשאר מסתיים בניצחון של התובע או בפשרה. וגם כאן - בהרבה מקרים הפיצויים אפסיים, חסרי משמעות לצרכן ומהווים רק הרתעה לחברה - שזה בסדר גמור, אבל בשביל זה יש רשויות אכיפה.כל הליכי הסרק האלה (תביעות שלא מאושרות או מסתיימות בהסתלקות) מפרנסות עורכי דין בסכומי עתק, שמגולגלות על הצרכן כמובן. בקיצור: כלי משפטי שהפך למכרה זהב לעורכי דין ואחלה כלי לתובעים קנטרניים. רוצה לתבוע ולהרוויח? התכבד ותשלם.
למגיב שמדבר על הליכי סרק
מכיר את התחום | 30-11-2017 17:31
קשקוש. שליש התובענות נגמרות בהסדרים. השלב המשמעותי הוא האישור לא פסק הדין. גם הסתלקויות חלקן חלק מהסדרים שמביאים תועלת. בזכות ייצוגיות הוחזרו ונחסכו לציבור מאות מליוני שח וגופים שונים תיקנו את התנהלותם. וכן יש גם תביעות סרק. שאותו ניתן למחוק על הסף תוך חיוב הוצאות כמו כל הליך סרק. אגב כל הייצוגיות כאחוז וחצי מכלל התיקים כלומר אין שום השפעה משמעותית על עומס בתי המשפט. עוד קשקוש שקשקשו.
2
הבית הלא מוסרי שכח מזמן את ערכי המוסר היהודי! אילת שקד
ליאה | 30-11-2017 7:52
אילת שקד נגד האזרח הקטן! שקד הביתה! נמאסת
3
חיילת של בעלי הון
איילת סבל | 30-11-2017 15:51
מעניין כמה שילמו לך להעביר את התקנות.. גנבת מספר 1 בישראל, כל כלב יבוא יומו וגם שלך יגיע צוררת ישראל
4
אשה רעה ושונאת ישראל
דודו המודאג | 30-11-2017 15:52
הכל בשביל ללקק לבעלי ההון לקחה שוחד יפה בדרך...
5
הדתיים מזמן שכחו מה זה להיות יהודים
אריאל | 01-12-2017 12:29
כל מה שמעניין אותם זה שטחים וכסף
6
שקד הסבירה שזה בגלל ריבוי מקרים של סחיטה מעסקים קטנים
קידי | 02-12-2017 19:19
גילוי נאות: אין לי שום קשר אישי או עניני לנושא, אבל יש לי הערכה אישית לשרה שקד, וגם - ש לי עניין בשמירת הלשון.אני שואל: למה אין במאמר התייחסות לדברי ההסבר של שקד על ריבוי מקרים של סחיטה ושיכפול תביעות כנגד בעלי עסקים קטנים שנאלצים לשלם דמי פרוטקשן לכאלה שמחפשים עד שמוצאים משהו שאולי יגרום לנזק לבעל המכולת הנסחט - ובסופו של דבר משלם כדי שיבטלו את התביעה.אני מצפה ממי שאינו סתם דמגוג שלפחות יתייחס לדברי ההסבר שלה לתקנות.
תשאלי אותה - אני מאמין לה שאינה משקרת. ואת ?
קידי | 04-12-2017 23:28
תוכיחי שאת באמת בעניינים והיא משקרת.
תראה לי עסק קטן אחד שנסחט
קצת מבינה | 04-12-2017 9:57
יש לך דוגמה לעסק קטן שהוגשה נגדו תביעה ייצוגית?... אה, לא, כי לא הוגשו. תובענה ייצוגית מוגשת כנגד עסקים גדולים או מונופולים, שגובים מכל אחד כמה שקלים וזה מצטבר למליונים. את העניינים עם העסקים הקטנים סוגרים היום ברשתות החברתיות.
7
כמה מרויח העו'ד שמגיש את התביעה?
דודו | 14-05-2018 9:58
אם הוא עושה זאת בהתנדבות זו אכן אגרה דרכונית. אם הוא מרויח מאות אלפי שקלים אין סיבה שלא ישלם כמו כל אזרח רגיל שתובע חברה שלטענתו דפקה אותו כ2.5% מסכום התביעה אז שהעו'ד ישלם 2.5% מהשכר שהוא אמור להרויח. אם העו'ד מרויח מאות אלפי שקלים במקרה של זכיה את התשלום של 16 אלף הוא בהחלט הוגן.