אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"למה קומונרית כן ושליחה לא?"

השליחים שמגיעים לסניפים הם חלק בלתי נפרד משבת ארגון של תנועת הנוער 'בני עקיבא', אבל השנה, לראשונה, בזכות נערה אחת, הגיעו לסניפים גם שליחות

"למה קומונרית כן ושליחה לא?"

בשבת האחרונה ציינו ברחבי הארץ את שבת ארגון של בני עקיבא. במהלך השבת, אחרי שעבדו חודש שלם יחד עם החניכים, למדריכים יש קצת נחת ומי שתופס את מקומם הם השליחים, שאחראיים על התוכן ונשלחים מטעם ההנהלה הארצית בבני עקיבא. השנה לראשונה בבני עקיבא, הגיעו לכ-15 סניפים שליחות במקום שליחים.

יוזמת המהלך היא תהל שטאובר, בת 18.5, תלמידת תוכנית הדס במדרשת או"ת לינדנבאום מבית אור תורה סטון: "בתחילת חודש ארגון חברים שלי אמרו שהם הולכים להיות שליחים. הסתובבתי בבית המדרש וחשבתי על כך שבמשך השנים שלי בסניף לא זכורה לי אף שליחה. אמרתי לעצמי שהשנה אני אהיה שליחה, ככה לפחות בסניף אחד יהיה שינוי".

תהל לא הסתפקה בהיותה שליחה בודדה והחלה לשתף את חברותיה ברעיון. במקביל היא פרסמה פוסט בפייסבוק בו כתבה כי היא מחפשת בנות המעוניינות להיות שליחות וכן סניפים המעוניינים לקבל שליחה ולא שליח. תהל לא דמיינה מה הפוסט הזה יעשה: "תוך שעה הפוסט קיבל מאות לייקים ושיתופים, והטלפון שלי לא הפסיק לצלצל. הבנתי שזו הזדמנות לפלטפורמה גדולה ואם יש רצון, זה המקום".

לא כל התגובות היו חיוביות. היו שטענו כי שליחה לא יכולה "לדחוף" סניף ולהביא אותו למקום ששליח כן יוכל להביא. להם תהל משיבה: "אם הן יכולות להיות קומונריות מעולות למה הן לא יכולות להיות שליחות?".

תהל החלה לרכז את כל הפניות של השליחות הפוטנציאליות ושל הסניפים והחלה לשבץ, כאשר במבחן התוצאה היו שליחות ב-15 סניפים ברחבי הארץ. לבני עקיבא יש כ–300 סניפים כך שמדובר אמנם במספר שליחות נמוך ביחס לשליחים, אבל תהל אופטימית: "כרגע מה שחשוב זה שהנושא עלה למודעות. הרבה אנשים הסכימו שיש פה מצב לא הגיוני אבל אף אחד לא עשה עם זה כלום. עכשיו שהצפנו את הנושא ברור לי ששנה הבאה מספר השליחות יהיה גבוה בהרבה".

תהל צפויה להתגייס לצה"ל בשנה הקרובה ולא תוכל להמשיך ולרכז את השליחות, אולם היוזמה שלה עשויה להשפיע גם בשנים הבאות. אבל מה שבטוח, גם הבנות אומרות לבני עקיבא "הנני כאן".

ראש מדרשת לינדנבאום, הרב אהד טהרלב, אמר על המהלך, כי "תהל גילתה מנהיגות ויזמה פה מהלך מתבקש אשר מבטא את רוח המדרשה. בבית המדרש שלנו מאמינים כי נשים יכולות להשתלב ולהוביל בכל תחום, ולכן אך טבעי היה שהקול הזה של מנהיגות נשית ותורנית יקום מכאן".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
פריצות
יהודי | 29-11-2017 19:09
במקום לנסות לרומם את הסניפים של בנע להיות נפרדים וצנועים יותר היא מעודדת פריצות בנע זה תנועה שהפסיקה להיות דתית כל מי שירא שמיים צריך לעבור לאריאל (גם בנע נפרד)
2
לא שאני בעד, אבל ממש לא לראשונה. לפני יותר מעשרים שנה
אבי | 29-11-2017 22:32
הייתי שליח ביחד עם שליחה בסניף אלקנה
3
באריאל (בנות) יש שליחות
יש פתרון | 29-11-2017 23:37
העצמה נשית עם נאמנות להלכה
4
שוב מראה למה מראש המדרשה הזאת וכן דומותיה
אריה | 30-11-2017 2:06
פשוט מבזות ומחללות שם שמיים.. אשריי מי שזיהה את המהלך מראש, במקום לרומם את המציאות רק מרדדים אותה. הבו גודל לאלהינו! לא שוויון וערכים אנושיים שהם חשובים אך לא אלוקיים!
מקדשות שם שמיים
תלמידה | 30-11-2017 13:51
בתור תלמידה במדרשה , המדרשה רק מחזקת אצלי את יראת השמיים. בוגרות המדרשה מתגייסות לצבא ומקדשות שם שם שמיים על אמת , בלי להסתגר ובלי לפחד.
מסכים
| 30-11-2017 8:18
5
הרפורמי אהד טהרלב
| 30-11-2017 10:39
שם רשעים ירקב
6
באריאל
יעל | 05-02-2018 22:06
אני באריאל, ויש לנו רק שליחות, הפרדה מלאה לגמרי. כן, תקשיבו למילה, לא גורעים שום פעילות, לא מהבנים, ולא מהבנות הכל פשוט בניפרד. ככה חוסכים את המשחקים בין הבנים והבנות, שמעבר לאיסור ההלכתי, מטשטשים לנו את הסיבה שבגללה בנו לתנועה. באנו לבנות ערכים. באנו להתחנך. באנו לתרום.