אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ קבע: בית הספר 'מורשה' בפ"ת לא יופרד השנה

בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה לפיה היא חוזרת מכוונתה להפריד את בית הספר בניגוד לדעת ההורים. בעקבות הודעת משרד החינוך קבע בית המשפט כי העתירה מיותרת ומחק אותה אך הטיל את הוצאות המשפט על המדינה.

בג"צ קבע: בית הספר 'מורשה' בפ"ת לא יופרד השנה
  בית הספר לא יופרד (פלאש90)

בג"צ קובע כי בית ספר מוריה בפתח תקווה לא יופרד בשנת הלימודים הבאה.

בעקבות עתירתו של בא כח ההורים, ד"ר אביעד הכהן, חזרה בה המדינה מכוונתה להפרדה מגדרית בביה"ס מורשה בפ"ת.

כזכור, בית הספר הממלכתי דתי בשכונת הדר גנים, מונה 1,200 תלמידים, בנים ובנות, מה שגרם למצוקת מקום לכמות הגדולה של התלמידים, והביאה את הנהלת בית הספר יחד עם ועד ההורים לחשוב על פיצול בית הספר לשניים.

הורי התלמידים החליטו על חלוקת בית הספר לחטיבה צעירה, כיתות א-ג, וחטיבה בוגרת, כיתות ד-ו, כשכל הכיתות יהיו מעורבות. העיריה אימצה את החלטת ועד ההורים, עם שינוי קל, של הפרדת הכיתות בין בנים ובנות, כבר מכיתה א', דהיינו שתי חטיבות של בית ספר מעורב כשהלימודים בכיתות נפרדות.

לאחר שהועברה דרישת ההורים והעיריה למשרד החינוך, להפריד את בית הספר לשתי חטיבות, החליט משרד החינוך, כי החיטוב (חלוקה לחטיבות) איננה מקובלת עליו, והוא מורה על חלוקת בית הספר לשני בתי ספר נפרדים, בית ספר בנים ובית ספר בנות מכיתות א ועד ו.

במשך קרוב לחודש, ניסו ההורים לשנות את החלטת משרד החינוך, אך ללא הצלחה, כשבעיריה לא מסייעים להם, ומיישרים קו עם החלטת משרד החינוך. לבסוף החליטו ההורים לעתור לבג"צ נגד החלטת משרד החינוך ומנהל החמ"ד להפריד את בית הספר.

העתירה נמחקה

בדיון שהתקיים היום (ה') בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה קבע השופט שאול מנהיים כי המדינה תישא בהוצאות העותרים.

כזכור, ביום שני האחרון קבוצת הורים מפ"ת עתרו נגד החלטת משרד החינוך לבצע הפרדה בין בנים לבין בנות בבית הספר ממלכתי דתי מורשה בפ"ת.

העותרים טענו כי "מדובר בפגיעה קשה באינטרס ההסתמכות של ההורים, ערכי יסוד חוקתיים, הזכות לחינוך, שוויון, חופש  הדת והמצפון, ותוך חריגה מהוראות הדין ומסדרי מנהל תקינים, והתנהגות שעולה כדי פגמים בשיקול הדעת, חוסר סבירות וחוסר תום לב"

אתמול השיבה המדינה כי מנהל החמ"ד חזר בו ולא ייעשה כל שינוי במתכונת הפעלתו של בית הספר מורשה והוא יפעל במהלך שנת הלימודים הקרובה באותה מתכונת שבה פעל בשנה"ל תשע"א.

השופט מנהיים אמר בדיון היום כי אילו היו מתייצבים הורים התומכים בהפרדה מגדרית כצד בעתירה הוא היה אומר להם כי מלכתחילה הם שלחו את ילדיהם לבית ספר שאיננו מופרד ולכן עמדתם מוחלשת.

למה לא דיברו איתנו?

במהלך הדיון אמר ד"ר הכהן, כי "פנינו מספר פעמים לחמ"ד, שלחנו ארבעה מכתבים שלא נענו. מנהל החמ"ד לא רצה להיפגש עם העותרים, רק כשהגשנו את העתירה ניתנה ההצהרה של החמ"ד. כל העניין יכול היה להיחסך אם המדינה הייתה מדברת איתנו ומסכימה להיפגש איתנו."

עו"ד הכהן אמר לאחר הדיון  כי "יש להצר על כך שהיה ניסיון לכפות על הורים ותלמידים הפרדה מגדרית, חד צדדית ופוגענית, המנוגדת לאורח חייהם הדתי של העותרים, כולם שומרי תורה ומצוות, , תוך פגיעה קשה באוטונומיה שלהם, בזכותם לחירות, לחופש דת ומצפון, ולחינוך ילדיהם. טוב שמשרד החינוך התעשת במועד ויש לקוות כי בעתיד לא תהיינה חזרות על טעויות מסוג זה".

בהחלטתו קבע השופט מנהיים, כי הואיל ומשרד החינוך חזר בו מהכוונה להפריד את בית הספר והמליץ על הקמת ועדה מיוחדת שתבחן את סוגיית בית הספר, הרי שאין צורך עוד בעתירה.

בסופו של דבר בשנת הלימודים הבאה, בית הספר יישאר במתכונתו הנוכחית בלא הפרדה מגדרית בין בנים לבנות.

ממשרד החינוך נמסר: "אנו שמחים על החלטת בית המשפט אשר נתן אור ירוק להמשך דיוני הועדה שהקים מנהל החמ"ד, (החינוך הממלכתי דתי) ד"ר אברהם ליפשיץ אשר היא זו שתקבע ותחליט."

"העתירה מלכתחילה הייתה מיותרת וטוב שבית המשפט העניק את אמונו למנהלת החמ"ד."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שימו לב! בית המשפח תמיד נוטה לחולניזם!
| 19-08-2011 10:50
חפיפנקים יאללה קפצו על טלפיכם.
2
הצלחתי חרדלים. חזרו לכוכים
מוטי זיפט | 21-08-2011 18:00