"מניין שוויוני" – רפורמה בחסות ההלכה

200 שנה אחרי הנאולוגים בהונגריה והרפורמים בהמבורג, באים אנשים ויוצרים "מנין שוויוני" בלי להתבסס על שום רב מכהן, בדיוק כפי שאז חלקו בעזרת "רבנים עם כריזמה" על זקני ישראל

"מניין שוויוני" - רפורמה בחסות ההלכה

"איזהו חכם הרואה את הנולד"

רבה הצעיר של העיר אראד בהונגריה, אהרן חורין, אדם מוכשר אינטלקטואלית ובעל יכולת ביטוי בכתב מרשימה, פרסם מסמך הילכתי מפורט בו הוא מסביר מדוע אין בעיה להתפלל בשפה זרה (זו משנה מפורשת במסכת ברכות) ואפילו עדיף להתפלל בשפה שאתה מבין על פני שפת הקודש (וכך כתב בעל ספר חסידים) ושמותר לוותר על התפילה בלחש (כפי שנוהגים התימנים) ואף ראוי לעשות זאת בכדי שלא יהיו דיבורים (כפי שהנהיג הרמב"ם) ולנגן בעוגב בבית הכנסת על ידי גוי (כפי שמתירים פוסקים רבים לגוי להדליק את החשמל בבית הכנסת שנפל)

ובכך הסתמכו עליו הלכה למעשה, יהודים בברלין והמבורג, והקימו מניין כמפורט (העומד בגבולות "ההלכה") אף במחיר שכל הרבנים המקומיים אוסרים זאת, מה שנודע מאוחר יותר כ"ריב ההיכל". אף חלק מהמניע שלו היה הכאב על כך שצעירים מפסיקים לבוא לבית הכנסת כפי שמופיע בשיר שחיבר אליעזר ליברמן מחבר הספר "נוגה הצדק" בזמנו.

מהרפורמה להתבוללות

אך לא יעזור שום פלפול הילכתי, כשהפתרון הוא "העתק הדבק" של ערכים לא יהודיים אז זו ההתחלה של הרפורמה וסופה מי ישורנו…

לכן, 20 שנה מאוחר יותר הרב הצהיר כי אף שהוא מעדיף לשמור את השבת במועדה, ניתן יהיה בהחלטת אספה להעבירה ליום המקובל בקרב יתר הציבור. זו הייתה הפעם הראשונה שהדעה, שיושמה לאחר מכן בקרב קהילות רפורמיות, הועלתה. הוא הסביר את טיעונו באריכות והסתמך על כך שלא ניתן לקבוע מדעית את היום בו השלים האל את הבריאה, וכי ממילא היהודים בארצות השונות אינם שובתים באותן שעות בגלל הבדלי התאריך ברחבי העולם.

חלקים נרחבים של קהילת יהודי גרמניה לא נספו בשואה, הם כבר התבוללו קודם לכן…

הרפורמה של היום – המניין השוויוני

200 שנה מאוחר יותר באים אנשים ויוצרים "מנין שוויוני" בלי להתבסס על שום רב מכהן (רק על פרופ' שפרבר) בדיוק כפי שאז חלקו בעזרת "רבנים עם כריזמה" על זקני ישראל. גם אז המניע היה לקרב את הצעירים שלא מספיק באים להתפלל, כפי שהם טוענים היום. גם אז הסבירו שזה לא נוגד את ההלכה כפי שטוענים היום.

האם ההיסטוריה חוזרת? מה יישאר מתנועה זו עוד 20 שנה?

בהערת אגב, בקהילות איטליה (אי בודד בין הונגריה, אוסטריה, גרמניה וצרפת) המציאות היתה שונה בתכלית, שכן בקהילות איטליה הספרדיות ידע כל יהודי שגם אם הוא רחוק מתורה, גם אם הוא לא מדבר עברית, גם אם הוא מזדהה עם ערכים מערביים היה ברור לו שלעולם אבל לעולם הוא לא יפתח בית הכנסת נוסף (איסור לא תתגודדו) ומעבר לכך היה ברור לו – אז כהיום – שבית הכנסת שאליו הוא הולך/לא הולך הוא בית הכנסת שמתנהל לפי ההלכה.

==

הרב ד"ר אלעד דוקוב הוא רב הטכניון בחיפה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
12 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אתה לא ממש מכיר תימנים נכון?
מאן דאמר | 27-11-2017 19:30
אתה מתכוון לתפילת עמידה והנוהג בין רוב התימנים ודאי השאמים שביניהם להתפלל עמידה וחזרת השץ בדומה ליתר עדות ישראל. הבלאדים - העיקשים עושים כך לגבי מוסף בלבד. והדרדעים (גם בלאדים) הם היחידים שנהגו לעשות כך בכל התפילות אבל אפילו אז שליח הציבור מתפלל בקול והציבור עצמו מתפלל בלחש, בשונה מהעיקשים שעונים אמן לשליח הציבור.
אלו שעונים אמן
שחר | 30-11-2017 0:11
עושים זאת כשהם גם מתפללים בלחש ומסיימים 3 תיבות לפני שליח הציבור ואז עונים אמן. (כפי דברי מהריץ והרב יוסף צובירי)
2
גם חלקים נכבדים מהחרדים נספו בשואה
אלי | 27-11-2017 19:59
וגם הרפורמים הולכים וגדלים ולא בדרך להעלם לשום מקום. אז מה אתה רוצה להגיד?!
הרפורמים נעלמים ברוך השם
אודי | 03-12-2017 10:15
רק לאחרונה פורסם שיש יותר בתי חבד בארהב מאשר בתי תיפלה של הדת הרפורמית. לכן הם מנסים להשתלט על הארץ
לא נכון , יהדות ארה"ב הצטמקה מאז קום המדינה
יונה | 28-11-2017 16:24
רק האורטודוקסים גדלים השאר מצטמקים
3
כל הכבוד על הרמה והאיכות. דברים מצויינים.
מומו | 27-11-2017 22:05
יפה. ניכר שלרב הכותב יש הרבה מאוד ידע בפולמוס של אז. הוא מתאר במדויק. כפי הנראה קרא בהרחבה גדולה את הספרים של אז ויש לו ידע תורני והיסטורי גדול. גם הניתוח שלו נכון. יישר כח גדול.
4
צודק ב-100%, הליברלים של היום מפחדים לקרוא לדבר בשמו
שאול | 27-11-2017 22:38
כל האגף הליברלי של הציונות הדתית עוד עשר שנים יצטרף לפורמים באופן חד-משמעי, רק תחת שם מכובס כלשהו, בדיוק כפי שהקונסרבטיבים קוראים לעצמם התנועה המסורתית.
5
כל מילה יהלום
צחי | 28-11-2017 12:20
מתפלא על שפרבר שאינו יודע זאת
6
סליחה, אבל גיבוב של שטויות, ובעיקר חוסר הבנה בסיסי מהו
ניצן | 03-12-2017 17:00
בעיקר חוסר הבנה בסיסי מהו תהיך החילון שעבר על יהדות אירופה מאז תקופת ההשכלה. רק מעט דוגמאות על הדמגוגיה האמורה: הרב חורין לא היה צעיר כלל כאשר כתב את מה שנטען שכתב (גם שם לא הכל נכון). הוא היה בסוף ימיו. בצעירותו, ניהל מלחמות חורמה נגד רבנים אורתודוקסיים על כשרות דגים, וזה מה שהוציא אותו מהקונצנזוס. שוב, ענוותנותו של זכריה בן אבקולס החריבה את הבית... גם כאן. הרפורמה והחילון, נוצרו כתוצאה מחדול אישים של גדולי ישראל שלא השכילו להתמודד עם הטענות הבסיסיות ביותר של החילון, ורק סגרו עוד ועוד את עצמם. דווקא רבנים כמו חורין, לו היו בנמצא, יתכן שהיו מסייעים לצמצם את התופעה, ולא ההיפך.שנית, מהם בדיוק הערכים הלא יהודיים?? מציאת מקום לנשים בתוך המרחב הדתי? האם אמונה בגלגול נשמות, שאין לה כל זכר ביהדות הקדומה, המקראית והבתר מקראית, היא עקרון דתי, לדעת הכותב? היהדות כל הזמן חיה בדפוזיה ביחס לסביבה, כמו כל דת. מי שלא מבין זאת, הוא בור ועיוור.שלישית, התנועה הזו קיימת למעלה מ-20 שנה, ומה שקרה לה זה שהיא הולכת ומתרחבת, והפחד הניבט מהכתובים, מוכיח זאת. אם הייתה זו תופעה שולית, לא היה לרב צורך לצאת נגדה...רביעית, הרב שפרבר הוא קודם רב ותח, ורק אחכ פרופ'. האופן בו הוא מוצג מזלזל, בדיוק כפי שזלזלו ברב קוק ובאחרים פורצי דרך, שהיום אנו מתחנכים לאורם. חבל שלא למדנו מהם יותר...
אחד לאחד הרב צודק ענינית- היסטורית
נעם | 04-12-2017 10:50
מה פתאום גיבוב שטויות? מעט ויקיפדיה ורואים שלראשונה חורין פריסם את הפסקים שלו והנהיג את הקהילה ב1806 בהיותו בין 40 , ארבעים זה גיל צעיר לרבנים... 25 שנים אחר כך התיר חילולי שבת. לגבי כשרות דגים היו רבנים חשובים שתמכו בו (זה היה פחות מ10 קודם) ערכים לא יהודיים זה לקבוע שצריך מנין נשים כאשר בשום מקום בהלכה או ביהדות לא סופרים נשים למנין, אין הברכה שרויה בדבר שבמנין , המרחב הדתי זה לא תפילות בית הכנסת וקריאת התורה זה התנהלות יום יום 24"7 בצניעות וחינוך (וצורת שיחה לרבנים) היהדות חיה עם התמודדות עם הסביבה לא עם אימוץ עיוור של תרבות אמריקאית זולה אכן התנועה קיימת וגדלה בדיוק כמו תנועת החילוניות או תנועת ההתבוללות שהולכת וגדלה אין בזה שום הוכחה , רוב העם היהודי התבולל ותנועת ההתבוללות רק גדלה אינני יודע מה זה שפרבר הוא קודם כל כך או אחרת, בעיני, אין במאמר שום זלזול בשפרבר רק ציון העובדה שהוא מתעסק במחקר אקדמי ולא בהנהגה מעשית של ציבור עם כל הרגישות שבדבר
7
התנועה הרפורמית היא הגדולה בין התנועות היהודיות בארה"ב
והעובדות, מה יהיה עליהן? | 06-12-2017 22:01
אם כך, אולי הם צדקו?
8
לשלמה איתן-גדולי ישראל האלו גם ידעו שאסור לעלות לארץ,
שאולי | 12-02-2018 6:54
השאירו את מאות אלפי חסידיהם באירופה והביאו למותם באוויץ-הם ברחו עם הרכבת של קסטרץ.דוקא המזרחי הציל את חבריו.לרב אלעד דוקוב-לא יגעתי דמותר לשקדי להשיג הישג דתי-פוליטי:כלכך הרבה רבנים מכהנים כבר מאשרים ואף משתתפים במנינים שויוניים שם על כל הלכות השולחן ערוך-שהדברים שלך פשוט מגוחכים וסותרים את המציאות.