אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רוני דניאל: "הצבא נדהם מגלי האהדה לאלאור אזריה"

בפאנל שנערך בכנס אילת לעיתונות התייחסו דובר צה"ל וכתבים צבאים וסרוגים לשינוי שעובר על צה"ל. תא"ל מנליס הודה: "צה"ל אינו חף מטעויות גם בפרשת אזריה. מדובר בקו פרשת מים"

"הצבא נדהם מגלי האהדה לאלאור אזריה"
  (צילום: אודי פורטל, יח"צ)

האם צה"ל משנה את פניו, או שרק הביקורות עליו הפכה לפומבית יותר?

בפאנל "לשחוט פרות קדושות" שנערך בכנס אילת לעיתונות ועסק בשאלה האם הביקורת הפומבית על צה"ל פוגעת באמון הציבור בצבא העם השתתפו רוני דניאל מחדשות 2; תא"ל רונן מנליס מדובר צה"ל; שמעון אלקבץ, מפקד גלי צה"ל; טלי עובדיה, עורכת "זמן אמת" כאן- התאגיד; חגי סגל, עורך "מקור ראשון"; יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע ויוסי יהושע מ"ידיעות אחרונות". את הפאנל הנחה אלון בן דוד מחדשות 10.

דובר צה"ל: לא נבהלים מביקורת 

אלון בן דוד פתח את הדיון ואמר: "ביקורת על צה"ל הייתה, אך אנו עדים לתופעה חדשה בשנים האחרונות. מה שהיה לקונצנזוס השתנה בעיקר בפרשת אזריה. משהו קרה פה ונשבר בדרך שבה השיח הציבורי על צה"ל מתנהל. הציבור פעם שנא ביקורת על צה"ל, אך כיום זהו השיח המוביל".

תא"ל רונל מנליס: "צה"ל אינו פרה קדושה ואסור להתייחס אליו ככזה אך אסור לשחוט אותו. צה"ל הוא צבא ממלכתי המנסה לגייס את כל אזרחי ישראל. כולנו שבט אחד ומתייחסים לממלכתיות כערך עליון".

אלון בן דוד: "שבט אחד אנחנו לא".

רונן מנליס: "צה"ל אינו חף מביקורת ואינו בעל יכולת להסתיר את מה שקורה בתוכו. איננו נבהלים מהביקורת והיא אף עוזרת לנו. אך כשהיא הופכת להיות לא עניינית אז נפרש הקו האדום".

אלון בן דוד: "אנחנו רואים פה משהו אחר מבעבר".

טלי בן עובדיה: "השיח שמובילים נבחרי הציבור הכולל התבטאויות נמוכות וקיצוניות גורם לכך שבאופן אוטומטי הציבור הולך אחרי מנהיגיו. יש להשוות את זה לביקורת על מלחמת לבנון השנייה בתכנית שעשיתי וזאת הייתה ביקורת עניינית. אך כאן השיח שונה ולצערי, גם צה"ל לא חף מטעויות. הסמל של התופעה הזאת היא כמובן משפט אזריה. במקום להקטין קיטוב, צה"ל השתמש בכל מיני מושגים שגויים. אלמנט נוסף הוא הקושי לדבר עם הקודקודים של צה"ל. כיום קשה להגיע ולדבר עם הקצינים הבכירים".

הצבא נדהם מגלי האהדה לאלאור אזריה

אלון בן דוד: "באירוע אזריה, במהלך ה-48 השעות הראשונות, המערכת המדינית הייתה מיושרת לגמרי עם צה"ל ואז מגיע הטלפון של רוה"מ למשפחת אזריה".

רוני דניאל: "אני חושב שהבעיה שלנו חמורה יותר והיא החברה הישראלית. פעם לא היה שום חיץ בין החברה לצבא. הייתה תחושה של אחווה. החברה הלכה למקומות אחרים ואנו צריכים להיות מודאגים מכך הרבה יותר. תסתכלו מה שקורה בחוץ ולדעתי הצבא נדהם מגלי האהדה לאלאור אזריה שהיה פחדן ולא גיבור!".

טלי בן עובדיה: "כי רוה"מ מתקשר לאבא של אזריה".

רוני דניאל: "חייל לא יכול לשים את שאר הדברים בצד. לא החיילים ולא המפקדים. לא ניתן לשים את האג'נדה בצד כיום. בסופו משל דבר לצבא יש תפקיד נורא ברור – והוא לספק ניצחון במערכה".

כיום כל אחד הוא כתב ועורך

חגי סגל: "צה"ל כבר אינו הפרה הקדושה, הוא היה כך עד למלחמת יום הכיפורים ולא עוד מאז. רפול קיבל ביקורת כבר במלחמת לבנון הראשונה, דן חלוץ חטף וגם בוגי יעלון. מה שקרה הוא שיש את הרשתות החברתיות. אם פעם הביקורת הייתה של התקשורת הממסדית, כיום כל אחד הוא כתב ועורך ולכן ניתן לראות את הביקורת בצורה פומבית יותר".

רוני דניאל: "חגי- מדובר על מחנה פוליטי. בשנים האחרונות רואים את ההתנפלות וזאת ליבת הבעיה".

חגי סגל: "מדובר בכמה נערים וצריך לעזוב את זה. העיתון שאני עורך הוא מאד בעד צה"ל".

אלון בן דוד: יכול להיות

יגאל דילמוני: "הצבא זה הילדים של כולנו ואני כן רואה בו כפרה קדושה ולא משנה אם אתה מימין או שמאל, במתקפה הצבא צריך לשמור על כולנו והוא אינו יכול להיות צבא מפוצל. להטיל את כל זה על החברה הישראלית זה לא נכון. אני מטיל זאת על ארגונים אחרים, כי זה מעורר זעם וכעס על הצבא. כשמנסים לעשות שינויים בצבא כמו שמכניסים בנות לטנקים, או שנותנים לקצינים לעשות דברים בניגוד לאמונתם, מה שלא קרה בעבר, אז מתחילה הבעיה. יש אמירות שלא צריכים לומר כמו "רמטכ"ל שמן", אבל זה אינו נכון לומר שיש להאשים את כל המגזר. אפשר להאשים גם אתכם- הכתבים הצבאיים, כי אתם תדווחו ומישהו עלול להתלהם. אני טוען שאתם מחפשים את הסקופים ואז אתם מתפלאים שיש שיח נגד צה"ל. אני שומע שאתם מאישים את המתנחלים מיצהר שרובם משרתים בצבא".

הצליל של גלי צה"ל השתנה בשנים האחרונות

אלון בן דוד: "אני רוצה לצרף את שמעון אלקבץ לדיון – שאני שומע כל יום בגלי צה"ל את מי שכינה את סגן הרמטכ"ל כמפקד הורמאכט, אני מתכווץ!"

שמעון אלקבץ: "צה"ל זוכה למידת האמון הגדולה ביותר של 93% והיום מדובר בפלטפורמה אחרת ממה שהיה פעם. העולם שנמצאים בו הצעירים, הוא שונה ממה שאנחנו ידענו. נגמר העידן הזה, החברה הצעירים מפיצים הכל והצבא צריך להיערך לכל דבר שמתרחש ברשת. הצבא כיום מבין שהוא צריך לרתום זאת לטובתו. גלי צה"ל זה סיפור אנומלי וסיפורה של גל"צ זה סיפורה של המדינה, האתוס שלנו לא יפגע".

אלון בן דוד: "אומרים שתהיו תחנה פוליטית".

שמעון אלקבץ: "מי שמכיר קצת, איננו יכולים להיכנע לסיסמאות. צריך לקרוא את הנתונים ולראות מה הם כספי תמיכה.

אלון בן דוד: "הצליל של גל"צ השתנה בשנים האחרונות".

טלי בן עובדיה: "מה עושים המנהלים עם הדיבורים של השדרנים?".

שמעון אלקבץ: "צריך לקרוא לתחנה גלי צה"ל ולא גל"צ, בכדי שהמילה צה"ל תהיה חלק משמה של התחנה. אני חושב שצריכים להישמע קולות מגוונים אך גם להם צריכים להיות קווים אדומים. אינני יכול לשפוט מה שהיה לפני, אך כעת איננו נותנים למקרים כאלו לקרות. אני נותן כבוד למיקרופון וצריך להתנהג באחריות גדולה בשל אחוזי ההאזנה הגדולים שיש לנו".

רוב צבא היבשה הוא דתיים ופריפריה

יוסי יהושוע: "בוא נדבר על הפיל שבחדר. הצבא משנה את פניו בשנים האחרונות. אם אנחנו בוחנים את צבא היבשה, אנחנו רואים שרוב החיילים דתיים ומהפריפריה. בגלל שהצבא שינה את פניו, הרבנים יכולים לפנות לחיילים שלהם והם אלו שמשנים את פני הצבא".

חגי סגל: "הסירו דאגה מלבכם, מעטים הקצינים הקרביים שמתייעצים עם הרבנים כיום. אחת הבעיות היא שלרוב הקצינים במטה הכללי, אין קשר לחיילים בשטח. אין קצין בכיר אחד חובש כיפה".

רונן מנליס: "חגי, מדוע מבחינתך יש משמעות לכך שאין קצין עם כיפה על הראש? אתם הפכתם את זה לשיח של מינויים שבו סופרים כיפות. מפקדים שהתמנו הם מפקדים מקצועיים וראויים. כאשר אחד העיתונים עושה סקר על מינוי של קצין, זה מעשה לא לגיטימי! אותו דבר לגבי ספירת הכיפות".

חגי סגל: "אני מאמין שהרמטכ"ל לא ממנה קצינים לפי אם הם חובשי כיפות או לא, אך אני ציינתי עובדה".

אלון בן דוד: אותו קצין שאתם מדברים עליו, מגזר שלם מדברר אותו ולדעתי אתם עושים לו אבל.

חגי סגל: אני חייב לומר שמעולם לא דיבררתי או שוחחתי עם עופר וינטר..

אלון בן דוד: "נגעת בתופעה וזהו הפער בין הפיקוד לחיילים. שמעון הזכיר את מה שהיה בעבר וזהו הפער. אפילו בין המפקדים בני ה-30 לבני ה-20".

יגאל דילמוני: "קשה להיאבק בטכנולוגיה ובמסרים שהצעירים מקבלים מהבית. לכן אני חושב שהצבא צריך לעודד את הנוער הצעיר ללכת למכינות הקדם צבאיות".

רונן מנליס: "אני רוצים כולנו (אני מקווה) שהחלטות צה"ל, לא יושפעו על ידי רחשים שמגיעים מבחוץ. צה"ל אינו חף מטעויות גם בפרשת אזריה. מדובר בקו פרשת מים. לקחו נושא פנימי צבאי והפכו אותו לשיח ציבורי".

יגאל דילמוני: "אני לא חושב שאלאור אזריה גיבור, אך הפכו אותו לשעיר לעזאזל".

אלון בן דוד: "איפה טעיתם בהתנהלות עם אזריה?".

רונן מנליס: "פרשת אזריה נשארה בתוך הצבא. אנחנו צריכים לצאת ממנה מחוזקים כי שדרת הפיקוד קבעה נורמות ולא פעלה על פי אג'נדות מבחוץ. אנחנו נדע להתאחד סביב צה"ל ולא רק במקרים של עימותים צבאיים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
צהל הפך להיות גוף של החונטה הקטנה והשמאלנית
| 27-11-2017 15:31
שמסרבת לעזוב ומנסה להשליט את ערכיה. הגיע הזמן שרוב העם ישלוט על הצבא ולא להיפך.
2
אלאור אזריה
אסתר ברקאי לעניות דעתי מקרה אזריה הינו הא פולטי | 27-11-2017 18:09
אלאור אזריה מקרה מאוד עצוב מקרה של צייד וניצוד החייל פעל לפי הוראות הממ ולא טעהnאך אם טעה היו צריכים לסיים את הפרשה במסגרת nהצבא זה הפך להיות לינץ צבאי כנגד החייל ומשפחתוהממש כך חוסרנהתחשבות בחייל בסטואציה בה היה ועשו הכל ןהביאו לדין פלילי וחרצו את דינו עוד לפני שנחקר זו קנוניה פולטית חייל במסגרת תפקידו ועוד חייל מצטיין הפכו אותו לרוצח ואת מי הרג מחבל ריבונו של עולם הייכן נעלם צהל שהמפקד אמר אחרי והואמהראשון להסתער חיילים שרצו לדבר הוזהרו שלא ודבר כל עדות לטובת החייל נפסלה שופטת גוערת באמא שלא תבכה הזוי כולם עשו יד אחד מיעלון שכבר חרץ את גורלו וכן הקצינים והמפקד הישיר שלו תום נעמן החיילים פוחדים לדבר שמה יבושם להם nמאז שהקרן החדשה השתחלה לצהל החיילים הפכו להיות קורבנות אורבים להם במחסומים מקללים אותם זורקים עליהם בקבוקי תבערה בלוקים והם בסיכון מוחשי יום יומי ואסור להם להגיב nלמה nילדינו לא הפקר תחזירו עטרה ליושנה השיבו לצהל nאת כוח התגובה דם ילדינו לא הפקר אני כאמא קוראת לכם שימו קץ לעוול שנעשה לאלאור ומשפחתו שקרסה ותנו כבוד לצהל מפקד אמורnלגבות את פקדו וזה לא כך nולא מובן לי איך כל המעורבים במשפט קודמו בדרגות זה הזוי היום חייל שמובלת באה לתקוף אותו עם סכין ניתנה פקודה להגיב רק עם הידייםnמה סכין לא הורגת וכל נשות השמאל שמפריעות לחיילים ומסיחות את דעתם וכבר גרמו לרצח החייל זה מותר מותר להם לקלל להכפיש לירוק על חיילי צהל וכן לחרבן על הדגל של המדינה שלי לאן הגענו לאן התדרדר צהל תוסירו עטרה ליושנה nושימו קץ לסבל של אלאור אזריה שדילם מחיר כבד וכן משפחתו זה הזמן לאחד את העם ולא לפלג
3
הגיע הזמן שבצבא הנקבות והבלרינות הזה יבנו כבר שכל מחבל
אוראור | 27-11-2017 19:17
שבא לרצוח יהודים - דינו דין מוות - ואין על זה בכלל שום שאלה - ומי שלא מבין את זה וחולק על זה - כנראה צריך להביא לו את כח מילולית כדי שתזכיר לו מה הפירושים של המילים" אויב" " מסוכן" ו" קטלני" - אז שלא יתחילו לרחם לנו פה על אכזרים - כי רק חסר שהם עוד יעזרו למחבלים החלאות האלו לרצוח יהודים בסוף - ומצד שני - לא שהם עדיין לא עשו את זה - והמבין יבין. פחחחחחחחחחחחחחחחחחח.
4
אייזנקוט שילם הרבה על פרקליט אזרח שגוייס למילואים ועל יח"צ נגד עזריה
נושאת המספריים | 13-05-2018 22:37
עאלק מנלים פרשת עזריה נשארה בתוך הצבא....... מנליס עצמו שקרן ממומן.....