אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו שיח של חרשים: המחאה החברתית כמשל

הכלכלן מדבר 'כלכלית'. הסיפור הכלכלי מסופר באמצעות נתונים מספריים שונים: אחוז הצמיחה, הגירעון התקציבי, היחס בין הוצאות הממשלה לתוצר ועוד. האזרח הפשוט מדבר 'חברתית': הוא אינו מעוניין בכסף בפני עצמו אלא באפשרויות שהוא מסוגל לספק לו. בין שניהם צריך מתווך.

דו שיח של חרשים: המחאה החברתית כמשל
  מי מבין מה הם אומרים? (פלאש90)

המדרש מספר שאלוקים הפריד בין עובדי חברת מגדל בבל בע"מ באמצעות טריק פשוט- בלילת השפות. פתאום נוצרה בעיה. הפרויקט הגרנדיוזי של נמרוד ושות' לא הצליח לגשר על פערי השפה: היפני מבקש פטיש וההונגרי נותן לו מסמר. בלית ברירה, נאלצו לפזר את ההפגנה.

אכן מדובר במצב בעייתי. מצד שני, יש פה יתרון: ברור לכל הנוגעים בדבר שהם לא דוברים את אותה השפה. ממילא, ניכר שפערי השפה הם הסיבה לחוסר ההבנה. הדבר קשה יותר כשמדובר בשני אנשים שמדברים את אותה השפה, אבל לא באמת מבינים אחד את השני- כיוון שהם באים מעולמות שונים ומצורות חשיבה שונות.

השפה הכלכלית והשפה החברתית

ישנו פיתוי לראות את המאבק הנוכחי כמאבק כלכלי בין המיקרו למקרו: האזרח הקטן מצפה להוציא פחות ולקבל יותר, בעוד הממשלה מחזיקה בכסף ביד קמוצה, כי עם כל הכבוד למחיר הקוטג'- יש לנו מדינה לנהל.

לעניות דעתי, האמת מורכבת יותר: הכלכלן מדבר 'כלכלית'. הסיפור הכלכלי מסופר באמצעות נתונים מספריים שונים: אחוז הצמיחה, הגירעון התקציבי, היחס בין הוצאות הממשלה לתוצר ועוד. האזרח הפשוט מדבר 'חברתית': הוא אינו מעוניין בכסף בפני עצמו אלא באפשרויות שהוא מסוגל לספק לו.

לעתים מדובר בצרכים קיומיים (מזון בסיסי, קורת גג, מים) ולעתים במותרות (מכונית יוקרה, בגדי מעצבים, נסיעות לחו"ל). השאלה המשמעותית כשבאים לבחון את נכונות הדרישות של המחאה, איננה כמה כסף יהיה ביד האדם מהמעמד הבינוני והנמוך אלא מה יוכל לרכוש באמצעותו.

פערי השפה באים לידי ביטוי בשני הכיוונים: לראשי המשק משכורת גבוהה, הם אינם מתגוררים בשכונות עוני ורובם עברו את הגיל בו מטפלים בילדים קטנים. הם אינם חווים על בשרם את הקושי בעבודה של שעות רבות, יחד עם שירות מילואים פעיל וטיפול במספר ילדים קטנים ללא יכולת כלכלית לממן מטפלת או חינוך ראוי.

האזרח הפשוט לעומת זאת מתקשה להפנים לעתים רבות, את העובדה שבידי משרד האוצר אין מאגר כספים דמיוני בלתי מוגבל, ושלכל הוצאה ממשלתית יש השלכות: בהגדלת הגירעון, במיסים שונים וכיוצא בזה. בנוסף, לכל הורדת מחירים תתכנה השלכות קשות על היצרנים, שרבים מהם אינם עשירים כלל וכלל-עיינו ערך הרפתנים ומחאת הקוטג'. כך נקלעה מדינה שלמה בשבועות הראשונים של המחאה למעין דו-שיח של חרשים.

דרוש מתווך

הגל היה פילוסוף גרמני חשוב בן המאה ה-19(למניינם). אחת התיאוריות המשמעותיות שפיתח היתה התפיסה ההיסטוריציסטית: האמונה שהעולם מתקדם באופן של סתירות וניגודים- בתחילה מופיעה תפיסת עולם אחת, לאחר מכן תפיסת עולם שנייה ההפוכה ממנה ב-180 מעלות ולבסוף תפיסה שלישית שהיא סינתזה של שתי הראשונות, והיא הטובה מכולן. לתפיסה זו של הגל גלגולים ונגזרות רבות: מהמטריאליזם הדיאלקטי של מרקס ועד "מהלך האידיאות" של הרב קוק.

ייתכן שגם במקרה הזה הפתרון נעוץ באיחוד השיטות. תיווך, שיביא לתרגום של השפה הכלכלית לחברתית ולהפך. תחילתו של פתרון מסתמן בעזרת צוות הכלכלנים שמייעצים לראשי המחאה, בראשות פרופ' יוסי יונה. המטרה היא להגיע לפתרון שיספק את הצרכים החברתיים של המפגינים, כמו גם את הצרכים הכלכליים של הממשלה.

אבל אין בכך די- כי הצוות הזה הוא אחרי הכול צוות של מתווכים ומתורגמנים- כלכלנים התומכים במדינת רווחה. הם אינם מנהיגים חברתיים. בעולם אידיאלי המנהיגות הכלכלית עצמה תצמח מתוך המנהיגות החברתית ותדבר את שתי השפות ברמה של שפת אם. "ובא לציון גואל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו