בגלל חילול השבת: השר ליצמן התפטר מהממשלה - סרוגים

בגלל חילול השבת: השר ליצמן התפטר מהממשלה

על רקע משבר השבת, שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש לפני שעה קלה את התפטרותו מהממשלה, אך סיעתו (יהדות התורה) צפוייה להישאר בקואליציה

author-image
בגלל חילול השבת: השר ליצמן התפטר מהממשלה
  (צילום: Isaac Harari/FLASH90)

על רקע משבר השבת, שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש לפני שעה קלה (ראשון) את התפטרותו מהממשלה, אך סיעתו (יהדות התורה) צפוייה להישאר בקואליציה.

אם זאת, פרסמנו הבוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עובד על לשנות את חוק יסוד הממשלה כדי לאפשר לליצמן להישאר בכהונתו כסגן שר הבריאות וימשיך לנהל את המשרד עם צוותו.

ביום חמישי האחרון, הצהיר ליצמן כי אם יתקיימו עבודות של רכבת ישראל בשבת הוא יתפטר מהממשלה.  במהלך הלילה (חמישי- שישי) התקיימה פגישה מכרעת בין נתניהו לליצמן, השרים חיים כץ ויריב לוין. בפגישה הציב ליצמן דרישה ברורה שלא לקיים עבודות בשבת כלל, זאת כהוראת רבו האדמו"ר מגור.

אולם, לאחר דיונים ארוכים, שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אישר לבצע במהלך השבת "עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות, ושאי ביצוען עלול להוביל לפיקוח נפש". על פי הודעת השר כץ, ההחלטה "משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד, ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך״.

אני מתפטר מתפקידי בראש מורם

במכתב ההתפטרות כתב ליצמן: "הנני להודיעך כי בהמשך להודעתי אליך, הריני מתפטר מן הממשלה בה כיהנתי בתפקיד שר הבריאות. החלטה זו באה בעקבות ביצוע עבודות בשבת בפרהסיה בידי רכבת ישראל.

לאורך כל הדורות שמר עם ישראל את יום השבת כערך עליון, כפי הנאמר בתורתנו הקדושה: "ושמרו בני ישראל את השבת לדורותם ברית עולם. ביני ובין בני ישראל אות היא לעולם" (שמות לא,טז). גם במדינת ישראל ידענו לשמור על יום המנוחה כאות של קדושה ומנוחה. משכך, איני יכול לקחת אחריות על חילולי שבת הפוגעים בערכי מסורת ישראל, מנוגדים לסטטוס קוו ומהווים קו אדום מבחינתי.

כידוע לך, ניסיתי למנוע את חילולי השבת ברכבת ישראל בכל דרך, אך משלא הצלחתי, לא אוכל עוד לשאת באחריות מיניסטריאלית לפגיעה קשה באחד מערכי הנצח של העם היהודי, שהוא יום השבת.

אני מתפטר מתפקידי בראש מורם ובתחושת שליחות יהודית. אני שמח על הזכות שהיתה לי לשפר ולקדם את מערכת הבריאות בישראל, במהלכים ורפורמות חשובות לטובת אזרחי ישראל מכלל האוכלוסיות והמגזרים. אמשיך לפעול למען הציבור בכל דרך ובכל מקום."

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להודעת ליצמן ואמר כי הוא "מעריך מאוד את השר יעקב ליצמן ומקווה שלא יפרוש מהממשלה". נתניהו אמר כי "ראשי הסיעות הבהירו שאין בכוונתם לפרוש מן הקואליציה, מה שיאפשר לגבש פתרון מיטבי, ששומר גם על השבת וגם על צרכי הציבור לתחבורה בטוחה ורצופה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אשריך!!! אין כמו ליצמן!!! אומר ועושה!! גוזר ומקיים!!!
אין כמו ליצמן!!! | 26-11-2017 11:10
אשריך!!! אין כמו ליצמן!!! אומר ועושה!! גוזר ומקיים!!! עכשיו ליצמן "המלך"!!! כל הכבוד לך!!! השבת תחזיר לך ובגדול!!! עכשיו רואים בחוש כי ד' הוא האלוקים אין עוד מלבדו!!! ולדרעי וגפני לא אכפת שום דבר מהשבת, איזה בושה וחרפה, כנראה שהשבת לא מעניינת אותם רק הכסא והכסף יענה את הכל, איזה בושה לחרדים המצביעים להם. ואחרי זה ירצו ששוב נצביע להם בבחירות, אבל... דרעי וגפני לא נשכח לכם את החילול שם שמים שאתם גורמים, הנה במדינת ישראל מחללים את "שבת קודש" ואתם שותקים כבהמות ממש, והכל כאילו בשם הרבנים שלכם [גדולי המועצת] שאומרים לכם לשתוק ולא למחות על ה"שבת קודש". כל הכבוד לליצמן על שהוא מכבד את השבת! כנראב שליצמן חוזר בתשובה על שחידוש גזירת גיוס השמד והזומה. הקדוש ברוך הוא יחתר לו חתירה מתחת כסא כבודו ויקבל תשובתו של ליצמן על שנהיה שר בכנסת המינים. עכשיו ליצמן מקדש שם שמים ברבים! איזה זכות גדול!!! ומספרים על המלך מנשה (ממלכי יהודה בסוף תקופת הבית הראשון) שנפל בשבי ביד חיילי מלך אשור. הם הביאוהו לארצם וגזרו את דינו למות. נתנו אותו בתוך דוד של נחושת בעל תחתית כפולה, והחלו להסיק תחתיו את האש. כיוון שראה את מצבו הנואש, התחיל מנשה להתפלל אל כל האלילים והפסילים שהכיר ר"ל. לא היתה עבודה זרה שלא פנה אליה לעזרה, וכמובן, אין קול ואין קשב, והאש ממשיכה לבעור. אז נזכר מנשה שאביו (המלך חזקיהו) לימד אותו בילדותו את הפסוק: "בצר לך ומצאוך... ושבת עד ד' אלוקיך ושמעת בקולו" וגו' (דברים ד', ל'). בדקה 99 החליט מנשה בליבו: אעשה נסיון. אני קורא ומתפלל אל ד'. אם הוא יענה לי ויציל אותי מה טוב. ואם לא הוא וכל שאר האלילים שווים – אין בהם ממש ח"ו. והיו מלאכי השרת סותמין את חלונות הרקיע, שלא תתקבל תפילתו לפני הקדוש ברוך הוא, ואומרין לפניו: רבונו של עולם, אדם שהעמיד פסל בבית המקדש, כלום יש לו תשובה? ענה להם הקדוש ברוך הוא: אם איני מקבלו בתשובה, זוהי נעילת דלת בפני כל בעלי התשובה. מה עשה הקדוש ברוך הוא? חתר לו חתירה תחת כסא כבודו, ושמע את תחינתו והצילו. (מדרש). הרינו למדים, כי אין מצב שבו אדם מרוחק לחלוטין מבוראו. בוודאי שחטאים גורמים לאדם להתרחק, והדרך חזרה ארוכה וקשה יותר, אך תמיד תימצא הדרך, ובפרט באדם שמקדש שם שמים ברבים כמו הרב ליצמן. וכאשר יגיע לחרטה והתשובה, ימצא את השער בשמים פתוח, ואת יד הבורא המושטת אליו לקבלו, להסיר ערלת לבו ולהערות עליו רוח טהרה ממרומים, שתפקח עיניו ונשמתו לראות, ותעיר לבבו להרגיש, כי ד' הוא האלוקים אין עוד מלבדו.
לבטל מיד "חידוש גזירת הגיוס"
לא אלמן ישראל | 26-11-2017 12:19
לא אלמן ישראל ממש דאגה גדולה לכל עם ישראל ואני הק' אומר לכם כמו נבואה מהשמים ממש, שיש רק דבר אחד שיכול לעזור למרן שליט"א לרפואה שלמה והיינו אם החכי"ם של יהדות התורה [דגל אגודה ש"ס וכו'] ביחד עם ועד הישיבות שמשתף פעולה עם הצבא יבטלו גזירת גיוס השמד והזימה. כפי שסוקר בתקופה האחרונה, הקיצונים מרבים למחות ולהפגין כנגד 'ועד הישיבות', בטענה שהוועד פשרני מדי בנושא גיוס בני הישיבות לצה"ל, ובפרט המזכיר של ועד שמד הישיבות, הרשע העמלקי אשר קליין, מדובר בבן אדם שתועד מכה מכות רצח אנשים ושופך עליהם חומצה כגי להרגם. לא מספיק לו שהוא רוצח נשמות גם רוצה לרצוח ממש. רק תראו את הסירטון שאשר קלין התקיף באקונומיקה ומכות רצח כמו בגרמניה עם מקל גדול לעומת צעקות ובכיות. אשר קליין תקפו באלימות פראית כשהוא שופך על פניו ועיניו מיכל אקנומיקה, וממשיך להפליא בו מכות אכזריות בכל חלקי גופו, כשכל עוברי האורח נחרדים ונחלצים לעזרתו בקריאות 'הצילו' עד שכוחות ההצלה פינו את הפצוע התלמיד חכם הגדול לבית חולים. וההוראה לשיטת כל גדולי ישראל היא - שלא להתייצב בלשכות הגיוס. גם הגיע הזמן לטפל בועד הישיבות שהוקם ע"י גדו"י ובהמשך משמש לצערינו להתעללות בבני ישיבות במשך שנים האחרונות, רוצחי נפשות ורוצחי גופות רח"ל, ורק אם אין יראת אלקים במקום הזה והרגוני, רח"ל. והיות שכל התשקורת מסתירים את העובדות המצמררות הללו, שאשר קליין הפליא בו מכות אכזריות באגרוף רשע ובמקל, ולא נחה דעתו עד ששפך עליו ועל עיניו אקונומיקה, ובחסדי ד' ניצל מכף אויב ד', אז מן הראוי לעדכן את הציבור למען ישמעו ויראו ויידעו כולם את פניהם האמיתיות של סוכני השמד החצרים ב'ועד הישיבות'. בטור מתואר בהרחבה על שיטת האקונומיקה, כפי שסיפרו חוקרי משטרה, "השיטה נחשבת חלק בלתי נפרד מזירות פשע רבות. ישנם פושעים שמצטיידים בברדסים לראשיהם וכפפות לידיהם, ומבצעים פשע "סטרילי" שאינו מותיר כל עקבות. פושעים אחרים שופכים אקונומיקה על זירת הפשע. האקונומיקה תמחק את טביעות האצבעות ואת שרידי הפשע ותמנע מגורמי אכיפת החוק לגלות את הפשע, או לפחות את מבצעיו". העסקנים מסבירים לכל הנכנסים לועד הישיבות ולשכת הגיוס שעליהם להיזהר לא לשוחח שם עם ציידי הנפשות, ולא לחתום על מסמך של חיול. גם ביציאתם של המתייצבים, הם מבררים אצלם שאכן לא חתמו או לא השתכנעו ח"ו להתגייס לשמז וזימה בפועל. כמו כן, כל מי שנתקל בבעיה מול הצבא, הם לוקחים ממנו פרטים ועוזרים לו להסדיר את מעמדו. הלב עוד לא נרגע מהתמונות המזוויעות שפורסמו לפני מספר שבועות, בהן נראה אחד ממזכירי ועד הישיבות שופך אקונומיקה על אברך יקר שעמד במסי"נ מול משרדי ועד הישיבות ומחה נגד הפשעים הנוראים המתחוללים לנגד השמש, בביטול מעמד בן ישיבה מבני ישיבות וכוללים רבים כל כך, ובשיתוף הפעולה עם גזירת הגיוס. רבים ציינו כי רשעות כזו של הכאה אכזרית במקל ושפיכת אקונומיקה, לא נראתה על ידי אף אחד מציידי הנפשות שהפגינו כנגדם, או בכלל על ידי אף חילוני באחת מהמחאות ברחבי הארץ. וכעת נראה, שמעשה זה של שפיכת האקונומיקה מסמל את כל התנהגותו של ועד הישיבות. אין זאת, אלא שלאחר קול הרעש הגדול מארבעה קצוות הארץ נגד גזירת הגיוס ונגד התנהלות ועד הישיבות, החליטו שם לאמץ את "שיטת האקונומיקה.
2
וואו ליצמן ממש מרגש
| 26-11-2017 12:13
מילאתי פקודה של הרבי. יכולת לחסוך את המכתב
3
מה כל העוקץ אם הוא נשאר בממשלה?
אני | 26-11-2017 12:20
בדיחה טובה וגימיק טוב שלא שווה אגורה שחוקה!
4
את ליצמן לא מעניינת השבת - הכל פוליטיקה פנים חרדית
ניסן | 26-11-2017 12:44
נמל התעופה בן גוריון - גוף ממשלתי עובד בשבת נמל אשדוד - גוף ממשלתי עובד בשבת
5
האם רק לי נדמה שהם עומדים יותר על עקרונותיהם מאיתנו ?
סתם יהודי | 26-11-2017 13:52
מקווה שטועה