לאן נעלמה הבית היהודי ממשבר השבת?

שעתיים לפני שבת, כשהכל כבר היה גמור- העבודות יבוצעו וליצמן יתפטר, נזכרו הנבחרים מחברי הכנסת בבית היהודי לשלוח הודעות גינוי על העבודות בשבת, ומה דעתו של יו"ר המפלגה?

לאן נעלמה הבית היהודי ממשבר השבת?

שעתיים לפני שבת, כשהכל כבר היה גמור- העבודות יבוצעו וליצמן יתפטר, נזכרו הנבחרים מחברי הכנסת בבית היהודי לשלוח הודעות גינוי על העבודות בשבת.

לאחר דיונים ארוכים, שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אישר ביום שישי בבוקר לבצע במהלך השבת "עבודות חיוניות" ברכבת, מה שלא השאיר ברירה לשר ליצמן אלא להתפטר מהממשלה לאחר שהציב על כך אולטימטום יממה קודם.

אלא שאז, בשעה 14:30 לערך יצאו שלוש הודעות דוברות אל הכתבים, והציוצים בטוויטר החלו לעלות. הראשון היה חבר כנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) שהגיב על הסערה במסר לקוני כשכתב "יום קדושה ומנוחה לעמך נתת. יום קדושה ומנוחה, לא יום תחזוקה".

מייד אחריו חבר כנסת בצלאל סמוטריץ' ציטט את האמירה הידועה של אחד העם: "יותר מששמרו ישראל השבת, שמרה השבת על ישראל".

בתוך כך שר החקלאות אורי אריאל וח״כ בצלאל סמוטריץ׳ הגיבו תחת מפלגת ״האיחוד הלאומי וקראו לרוה״מ לבטל את העבודות ש"לא לצורך פיקוח נפש ברכבת ישראל כדי לשמור על צביונה של השבת במרחב הציבורי", למרות שכולם ידעו שזה לא ישפיע במאומה על ההחלטה שהתקבלה.

מחכים שהסערה תחלוף

גורמים בבית היהודי מוסרים לסרוגים שהמהלך תוכנן מראש- להוריד את הראש ולתת לסערה לחלוף. אולם, אל תטעו, כשראשי הבית היהודי רוצים להגיב בחריפות, הם יודעים לעשות זאת, ורואים זאת רק לאחרונה במאבק מול בג"צ. הבחירה האחרונה נעשתה מלכתחילה, הם לא העלו על דעתם שהשר ליצמן אכן יתפטר ולשנות את המסרים היה מאוחר מדי.

עם זאת, למרות כדור השלג שהלך והתגלגל, בבית היהודי בוחרים גם היום שלא להגיב ומיישרים קו כשותפים טבעיים בקואליציה שאפילו לא חושבים על להתפטר ממנה. יש להם עוד מהלכים רבים שבאמתחתם להשיג ולא יוכלו לבצע זאת מספסלי האופוזיציה.

בנט: "לא אוהב לזנק לסוגיות הללו"

אך שתיקה, כמוה כהודאה. מפלגת הבית היהודי המושתת על בוחרים מהמגזר הציוני-דתי חיכו לאיזו אמירה או תגובה בעניין. יותר מכך, השתיקה המהדהדת פרצה את גבולות המגזר כאשר רינו צרור בתכניתו היומית שאל בצהריים את הכתב הפרלמנטרי של הרדיו, מיכאל האוזר טוב לאן נעלמה תגובת הציונות הדתית לסערה ואיפה מנהיגה? גם לו לא הייתה תשובה.

עם פרסום איומו של השר ליצמן ביום חמישי שעבר, התראיין מאוחר יותר יושב ראש הבית היהודי נפתלי בנט על השביתות במערכת החינוך אך ביקש למסור את עמדת המפלגה בנושא השבת. לדבריו, "העמדה שלנו היא ברורה. אנחנו בהחלט חושבים שצריך לשמור על הצביון של יום מנוחה, יום השבת. אם יושבים עם שכל ישר שני הצדדים ורצון טוב אז אפשר לגשר על הדברים".

כשהמראיינת העירה כי הוא נמלט מהשאלה ובכלל מהנגיעה בסוגיות בענייני דת ומדינה, ושאחרים מנהלים את השיח הודה בנט כי זאת נטייה אישית שלו, "אני לא אוהב לזנק לסוגיות הללו בזמן שיש אנשים גדולים ממני. אני מתעסק בענייני ביטחון, חינוך ובפן המדיני – זה יותר האזורים שמעניינים אותי".

חייבים להילחם על צביונה של השבת

אך מצד שני, בראיון ל'רדיו קול חי', אמר בנט: "אנחנו חייבים להילחם על צביונה של השבת. "אנחנו מדינה יהודית. ההסכם שגויים יעבדו בשבתות בעבודות ממשלתיות – הוא נכון".

בראיון ל'רדיו קול ברמה' הוסיף בנט כי הבית היהודי תומך בשמירת הסטטוס קוו בעניין השבת. "אין שום סיבה שיהיו עבודות תחזוקה בשבת אלא אם הן ייעשו על ידי לא יהודים. כך סוכם בישיבת ראשי המפלגות".

לסיום, גורמים בסביבתו של השר בנט אומרים כי בבית היהודי רואים בצורה אחרת את הטיפול במשבר השבת ולא רוצים לפגוע בסטטוס קוו הקיים. במידה וכן יש מקום לשינוי, הדרך לפתור דברים היא אחרת.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
בצלאל סמוטריץ מאז ומעולם ניסה להידבק לכל הצלחה
שולמית | 26-11-2017 17:40
וכמובן להסיר אחריות מכל כישלון זה האיש וזו דרך חייו אבל להתחנף לאנשים שיכולים לקדם אותו הוא עושה עם כל הלשון
2
יאאלה ענבים
| 26-11-2017 18:36
לפחות בעמונה הם עשו כאילו שאכפת להם
3
לבית היהודי אין עקרונות
רמי | 26-11-2017 20:00
בנושאי יהדות לא אכפת להם וזה מובן. אבל אפילו בנושאים שהם הפרה הקדושה של הדת"ל שזה הצבא וההתיישבות הם לא מפעילים את מלוא משקלם.אז נגיד שמוותרים פה בשביל להשפיע במקום אחר.. אז איפה בדיוק? המהפכה המשפטית? אין באמת חדש תחת השמש למרות כל מה שמנסים להציג.. משרד החינוך? עוד כמה בגרויות עם 5 יחידות מתמטיקה.. יופי..
4
יתכן מאוד שהשקט של הבית היהודי
| 26-11-2017 22:12
נתנו כח וגב לשר כץ לנהוג ברכבת כבתוך ביתו.
5
הזה
מומו | 23-01-2018 0:16
קדימה. זה הזמן להתחיל לגלגל את זה. מהר מאוד יהיו אלפים ורבבות.