מחתן ממבט ראשון: יותם יזרעאלי משיב למבקרים

מחתן ממבט ראשון: יותם יזרעאלי משיב למבקרים

יותם יזרעאלי, האיש שהפך להיות המחתן הרשמי בפריים טיים כרגע, מספר בראיון לסרוגים, מה הוביל אותו להשתתף בתכנית "חתונה ממבט ראשון"? מה יש לו נגד מוסד הרבנות הנוכחי? ואיך היתה החתונה שלו?

author-image
'הרב' שמחתן ממבט ראשון משיב אש
  (צילום: מקסים גולובנוב)

בזמן שהוא מככב על המסך בכל בית בישראל, כמחתן הרשמי של הריאליטי הכי נועז בישראל. יותם יזרעאלי, מוכן לעמוד מאחורי הבחירה שלו ולהסביר בראיון גלוי וטעון לסרוגים- מה הוביל אותו כאדם מאמין לחתן ממבט ראשון שני זרים בטקס שאינו על פי ההלכה היהודית.

"אני אדם מאמין ואין לי בעיה ערכית עם טקסים לא הלכתיים" פותח יותם ומסביר "ישנן דרכים נוספות, בנוסף להלכה, לייצר ולתחם קדושה. אין להלכה מונופול על עבודת השם, זה משהו שיהודים צריכים לפעמים לזכור, אבל זה לשיחה אחרת. כמובן שאם אני עורך טקס הלכתי, אז חשוב לי לכבד את המסורת ההלכתית ולא לשחק בה משחקים לא מחושבים. אבל טקסים שהם מראש אינם הלכתיים בשום צורה ואינם מצהירים על עצמם ככאלה ואפילו מצהירים על עצמם שאינם כאלה? אין לי שום בעיה עם זה".

אתה לא חושב שעריכת טקס חתונה לא הלכתי בפריים טיים, הוא בעצם משחק לא מחושב בהלכה? 

"להפך, אני זה שהתניתי את ההשתתפות שלי בתכנית בכך שהטקסים לא יהיו הלכתיים בשום צורה. קודם כל מבחינה ערכית- ההלכה לא מכירה מצב כזה, ולכן זה לא היה מכבד את ההלכה, את המסורת ואת האנשים החיים על פיה. בנוסף מבחינה מעשית, העדפתי לא לסבך את הזוגות שירצו להיפרד בסוף התכנית-בסיכוי כלשהו שיצטרכו גט מבית דין רבני. הם חתומים על הסכמים מאוד ברורים מול ההפקה ולכן מה שאפשר עבורי לעשות את הטקסים בלב רגוע -זה דווקא שהם לא הלכתיים. איך אומר הרמב"ם, כאילו לא אמרו כלום-אין קידושין, אין טבעת אין כתובה".

"התניתי את ההשתתפות שלי בתכנית בכך שהטקסים לא יהיו הלכתיים" (צילום: אירית זום 18, mako)

פורמט החתונות הנועז שהתחיל בפריים טיים בחו"ל ועלה למסך בישראל בקשת 12 בשם-'חתונה ממבט ראשון'. מוותר על כל הדייטים ומפגיש לראשונה את הזוגות מתחת לחופה. זאת כמובן בלי שום היכרות מוקדמת שנעשתה בין החתן והכלה או המשפחות, אלא על סמך התאמה של צוות המומחים בתכנית בלבד. לאחר החתונה בתכנית הזוגות מתחילים להכיר אחד את השנייה במהלך 42 ימים של חיים משותפים ומתועדים, שבסופם יחליטו האם ימשיכו לחיות יחד או יבחרו לפרק את החבילה.

"אני חושב שזו תכנית שאנחנו עדיין לא מבינים את הכוח שלה" אומר יותם  "אני לא יודע להגיד אם היא באמת תחזיק כאן מעמד, זה פורמט שקשה להכיל דווקא בגלל שהוא נוגע בקודש הקודשים של בניית זוגיות וחיי משפחה.

חלק מהכוח שלה, לדעתי, זה בזכות שהיא נעשת בצורה מכבדת- אילו זה היה טראשי זה לא היה עובד וזה לא היה מעניין. ברגע שניגשים לנושא באחריות, אז זה מאפשר ל'חתונה ממבט ראשון' להיות משהו מעורר מחשבה ומרגש, מטורף ומסקרן. חייבים לראות את זה בשביל להבין, ובכלל להיות בחתונות האלה על אמת – חוויה משוגעת שלא שוכחים".

המחתן של הריאליטי

מעבר לטייטל המחייב כרגע בפריים טיים, יותם בן 36, נשוי פלוס ארבעה ומתגורר בפרדס חנה. הוא מורה וחוקר בנושאי יהדות, פילוסופיה ודתות, כותב, מעביר הרצאות במסגרות שונות ברחבי הארץ ובשנים האחרונות הוא גם עורך טקסי חתונות במסגרת ארגון ״הויה – טקס ישראלי״, המחתן יותר מאלף זוגות ישראלים בשנה. בניהם תוכלו למצוא זוגות חילונים וגם דתיים שבוחרים להתחתן, בלי לעבור דרך הרבנות.

"בצעירותי זלזלתי בטקסים, כי הם תמיד נראו לי מלאכותיים וצבועים" מפתיע יותם "אז לא הבנתי מה הטעם להגיד את אותם הדברים ולעשות את אותן הפעולות שוב ושוב כשהכוונה נשחקת". אך כל זה התהפך וכיום יותם מעיד על עצמו שהפך לאדם טקסי ביותר . "התחלתי לראות טקסים בפרספקטיבה אחרת, הבנתי שבטקסים יש המון מידע מוצפן שאי אפשר תמיד לומר אותו בדרך אחרת. באורח החיים היהודי יש אלפי רגעים טקסיים קטנים ויומיומיים, ורגעים גדולים וחד–פעמיים ולכולם יש את המכנה המשותף הזה של פעולות וסמלים שכשלומדים אותם, לפעמים מתגלים העומקים שמתחת למעשה השגרתי והבנאלי לכאורה. זה גם המניע הגדול לעיסוק שלי כיום בתחום, ולכן אני נהנה לערוך ולבנות טקסים, וטקס החופה זו דוגמה מצוינת לקפסולה כזו שמלאה במידע ומשמעויות".

אתה מאמין בחתונה ממבט ראשון? 

"כל עוד זה נעשה בצורה מכבדת שלא מזלזלת במעמד ולא ניגשת לנושא בצורה צינית, למה לא? מישהו בהיסטוריה האנושית יודע להגיד שיש מתכון אחד להצלחה של זוגיות ואהבה? יש כאן ניסוי עם אנשים מעניינים ואיכותיים, על נושא ראוי של זוגיות מתוך מחויבות, נושא שאנחנו כחברה לא מצטיינים בו במיוחד, ובניית מערכת יחסים מתוך התמסרות שמחייבת המון צניעות, כי זו התמסרות טוטאלית לשידוך מושכל תוך כדי ניסיון לגלות את עצמך בתוך התהליך".

למה צניעות?
"כי מי שלא בא בצניעות, לא שורד. אין אפשרות אחרת לבנות מערכת יחסים במקרה כזה, חייבים לבוא בכבוד לצד השני, באותנטיות, עם הרבה פתיחות, אמון, התמסרות להחלטה וצניעות, ועם הרבה קלילות ושמחה. וכל זה תוך כדי נקיטת צעדים בוני אמון ובנייה משותפת של אינטימיות, שהיא לא מלאכותית. התיעוד והשידור בפריים-טיים הוא החלק הטריקי".

"מי שלא בא בצניעות, לא שורד" (צילום: שי פרג)

לא חושב שזוגיות וחתונה, הם דווקא ה-דברים שהצניעות יפה להם? 

"זו שאלה טובה, אבל מצד שני כל-כך הרבה אנשים היום הופכים את החיים שלהם לריאליטי ברשתות החברתיות גם ככה, אז האם זה באמת יוצא דופן? כשמעלים לאינסטגרם תמונות או סרטון ויראלי מהצעת הנישואין, האם זה לא ריאליטי? או כשעושים סלפי בחופה, האם זה לא ריאליטי? לפני עשר שנים הפורמט הזה לא היה מצליח, אבל עשר שנים אחרי פייסבוק ואינסטגרם, אנחנו יכולים לעכל אותו".

היית מתחתן בפורמט כזה? 

"אני בעצמי לא הייתי משתתף בכזה דבר. אין לי בעיה עם פרסום מקצועי, אבל בנוגע לפרסום אישי אני די מקפיד על הפרטיות שלי ושל משפחתי. אך מבחינת הניסוי- זו נראית לי חוויה אדירה. כלומר, אילו לא הייתי נשוי והיה ניתן לעשות את זה ללא מצלמות, אז ברור שהייתי הולך על זה"..

איך היתה החתונה האישית שלך?

"החתונה שלי היתה חתונה הלכתית מלאה, והיא נערכה על ידי חבר קרוב לנו כאח, ולא על ידי רב. ידענו שאין לנו שום רצון לעבור דרך הרבנות, אבל רצינו טקס מסורתי מלא. עשינו הכל כדת וכדין ולמהדרין, והיה לנו טקס מדהים, בקרחת יער בכרמל, עם שירה וניגונים והרבה משפחה וחברים. לא הייתי משנה דבר".

(הסרטון באדיבות קשת 12)

בעד הרבנות- אבל גם בעד החופש

הוא חובש כיסוי לראשו, מגדיר את עצמו אדם מאמין, אבל עם כל זה יותם מאמין שצריך גם להפריד בין דת ומדינה-במיוחד כשזה מגיע לנישואין.

אז בעצם אתה אומר שלטובת המדינה נוותר על היהדות?

"כמובן שזו מדינה יהודית ושלמדינה יש צביון יהודי, אך היהדות היא לא רק אמונה ודת אלא גם תרבות ולאום ומסורת היסטורית שלכולם יש מקום במרחב הציבורי שלנו, אבל יש כמה בעיות חמורות שנוצרות מהחיבור בין דת ומדינה, ואחת מהן היא בעיית הנישואין בישראל".

מה הבעיה לדעתך בנישואין דרך הרבנות? 

"בישראל קיימת בעיה חמורה של חוסר חופש בנישואין וזו פגיעה באחת הזכויות הבסיסיות של כבוד האדם. מדינת ישראל, עוד לפני היותה מדינה יהודית, היא מדינה ככל מדינה ולכן היא צריכה לאפשר לאזרחיה להתחתן ולהקים משפחות בצורה פשוטה ויעילה. אבל בגלל שכל תחום הנישואין נמצא תחת הפיקוח של הרבנות הראשית שמכתיבה דרך אחת ספציפית שניתן להתחתן על פיה, ומכתיבה נהלים ופרוצדורות שעבור ציבור עצום הן לא רלוונטיות לחייו במקרה הטוב ומשפילות עבורו במקרה הרע, בשל כל אלה יש פגיעה חמורה בחופש של אלפי אזרחים להקים כאן משפחות, זכות בסיסית לכל הדעות".

מחתן גם מעבר למסך (צילום: אורן קאן)

אתה כולל בעניין להתיר נישואין גם ללהט"בים למשל?

"כן, אני מדבר גם על נישואי להט״בים שלדעתי צריכים להיות מותרים מבחינה אזרחית וגם על נישואים בין דתיים. מבחינה אזרחית לא הלכתית, אין שום סיבה לפסול זאת במדינה חופשית. לא צריך לפחד מזה וצריך לאפשר את זה מבחינה אזרחית. אבל עוד הרבה לפני כן אני מדבר על סיטואציות אבסורדיות, של אזרחים יהודיים שרוצים להתחתן כדת משה וישראל, והם לא יכולים. למשל, יהודים רפורמים או קונסרבטיבים, המדינה לא מכירה בנישואיהם. טקס חילוני גם לא מוכר. בכל הטקסים הנ״ל אפשר למצוא פתרונות הלכתיים מאוד פשוטים, שכן עיקר הדין בקידושין ונישואין הוא יחסית מאוד פשוט. אבל הרבנות מתעקשת להחמיר ולהכתיב סוג אחד בלבד של טקס, וזה עוול חמור".

בשלב הזה בראיון אני כבר צופה את חוסר ההסכמה ואולי אפילו כעס שעלולים לגרום דבריו של יותם ללא מעט קוראים, אך כמי שמאמינה בדרך של הקשבה ודיון מכבד- אני ממשיכה ומקווה יחד איתו שנצליח לדבר על הנושא החשוב והקדוש הזה בלי לפגוע באף אדם או בהלכה חלילה.

אתה מבין שעל אף כל הרצונות, לרבנות יש אחראיות הלכתית עצומה על הכתפיים?

"הכוונות שלה הן לכאורה טהורות, לשמור על רישום מסודר ואחיד של נישואים, אבל יש כאן עוד המון מניעים כלכליים ופוליטיים. הרי אלפי שנים התחתנו ללא הרבנות, אם היא באמת רוצה לסייע, היא צריכה למצוא פתרונות ולא לקפוא על השמרים. ושימי לב שאני לא מדבר כאן רק על העוול של חופש הבחירה, כי יש גם עוול, אולי הוא אפילו גדול יותר, של חוסר בחירה, אפילו לא באפשרות אחת, פשוט חוסר אפשרות להתחתן בארץ. אלפי זוגות יהודיים לא יכולים להתחתן בישראל כי הרבנות לא מכירה ביהדותם, למרות שהתגיירו, או פשוט בגלל שהם לא רוצים לשקר בתהליך הגיור האורתודוכסי, היחידי שהמדינה מכירה בו, שעל פיו הם מחויבים לשמור שבת או נידה, ועל כן, הם לא יכולים להינשא בארץ. את מבינה? מיליוני עולים הגיעו לארץ ישראל, להיות עם חופשי בארצו, ודווקא כאן הם לא יכולים להתחתן. את מעלה על דעתך אבסורד גדול מזה?".

אז לדעתך צריך לבטל את מוסד הרבנות?

"חשוב לי להבהיר -אני לא מתנגד לרבנות כמוסד. אני בעד הרבנות, רק לא בצורתה הנוכחית. כלומר, אני חושב שמוסד כמו הרבנות הראשית במדינה יהודית דמוקרטית מודרנית, זה רעיון נכון, אם הוא מיושם נכון. יש כאן ריכוז עצום של קהילות, מסורות ומנהגים יהודיים שונים, ולצד זאת יש כאן מדינה ריבונית עברית שמבחינה הלכתית זו תופעה חדשה ולא מוכרת. לכן זה נכון, לעניות דעתי, שיהיה גוף שיוקדש לעיסוק בבעיות שעשויות להתעורר מכך, ללמוד אותן, ללבן אותן ולהציע להן פתרונות חכמים ויצירתיים.

זו לא חובה הלכתית לקיים מוסד כזה, אבל זה מוסד שמקדם רעיון שבהחלט מתקבל על הדעת, במידה והוא מיושם נכון, עם הרבה צניעות ותודעת שירות, מה שלצערנו לא קורה ובמקום זאת הוא הפך להיות מוטציה ארגונית, שיותר משהיא מקרבת את הציבור לערכי התורה, כפי שנועדה לעשות, רק משניאה את התורה על הרבים, ודווקא כיהודי מאמין אני מתפלל בשבילה שתעשה במקום הזה תשובה".

מהרבנות הראשית טרם נמסרה תגובה

התכנית 'חתונה ממבט ראשון', משודרת בכל יום ד' אחרי החדשות (21:00) בקשת 12

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
אם תקראו טוב תגלו אדם פסיכי לגמרי
| 23-11-2017 20:21
אומר דבר והיפוכו כל הזמן. הוא בעד ונגד ההלכה בעד ונגד טקסים בעד ונגד ריאליטי פשוט איש מטורף
2
"אין להלכה מונופול על עבודת ה'" - למה אתם מראיינים אותו
מומו | 23-11-2017 22:46
כל יצור שפותח את הפה בפריים טיים מגיע לו ראיון באתר דתי?
3
רפורמי
| 23-11-2017 23:59
כול העיסוק הזה מגעיל
4
עיברה על ההלכה ועל החוק
גידי | 24-11-2017 10:54
למיטב הבנתי מלבד העבירה על ההלכה יש בכך גם עבירה על החוק לכל י שמחתן אנשים בטקס לא הלכתי . הלוואי שמישהו יאכוף את החוק הזה... התכנית הזו מלמדת המון, ונשאלת השאלה מדוע צריך לעשות את זה בטלויזיה מול כולם... אם מישהו מאמין שהדייטים למיניהם הם לא עוזרים לו, הוא מוזמן לעשות את זה לא מול מסכי הטלויזיה...
5
בושה וחרפה לעמנו. רפורמי שנותן יד לה חטאת הרבים.
א | 27-12-2017 8:40
אם אתה קורא את זה, תתבייש לך.
6
תגובה
שירה | 19-01-2018 12:54
בלי קשר לאיש ולכתבה הרבנות זה גוף מושחת מהיסוד גוף שכופה את עצמו עלינו גם בנעשואין גם בגירושין גם במוות ואני מאמינה ושומרת שבת אבל אין קשר הגוף הזה מערים קשיים והוא מושחת מהיסוד
7
יהדות
עם ישראל | 21-03-2019 13:45
עוד אחד חכמולוג ...לעם ישראל יש ניסיון רב בתחום !!!