אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות שירותם בצה"ל; בני מיעוטים יזכו להעדפה מתקנת

הממשלה אישרה. מיעוטים ששירותו בצה"ל יזכו להעדפה מתקנת על פני מיעוטים שלא שירתו. יוזם החוק ח"כ יוגב: "חובה לתגמל את אלו שבחרו לקשור את גורלם עם מדינת ישראל ומסכנים עצמם עבורה"

בעקבות שירותם בצה"ל; בני מיעוטים יזכו להעדפה מתקנת
  גששים דרוזים בגבול לבנון(צילום: אביהו שפירא)
וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שמציעה כי בני מיעוטים: דרוזים, בדואים, מוסלמים, נוצרים ועוד, אשר שירתו בצה"ל או בשירות לאומי, יזכו להעדפה מתקנת בשירות המדינה לפני מיעוטים שלא שירותו בצה"ל. ההצעה צפויה לעלות לאישור בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת.
התיקון להצעת החוק בא לתקן עוול היסטורי לפיו בן מיעוטים שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי זכה להעדפה מתקנת בשירות המדינה בדיוק כמו בן מיעוטים ששירת בצה"ל. כעת התיקון שאושר, יתעדף מיעוטים ששירותו בצה"ל בשירות המדינה.
בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב "במדינת ישראל חיים בני מיעוטים, שבחרו לקשור את גורלם בגורל המדינה,  שמקדישים ממיטב שנותיהם לשירות בצה"ל ובשירות האזרחי, לעיתים רבות תוך הקרבה חברתית ומשפחתית גדולה. חלקם מופלים לרעה באזור מגוריהם, חלקם סובלים מאלימות והסתה ולו רק מהסיבה שהם בחרו לשרת את מדינת ישראל ולהשתלב בה. לאור זאת, מטרת התיקון בקבלה לעבודה בשירות המדינה תהיה למי ששרתו בשירות סדיר, או בשירות לאומי, כמוגדר בחוק קליטת חיילים משוחררים. תיקון זה הינו תיקון חברתי מתבקש שיעודד השתלבות הוגנת בחברה הישראלית. ושואף ליצור צדק והוגנות חברתית, כלפי אלה שבחרו לשרת."

חובה לתגמל את אלו שבחרו לקשור את גורלם עם מדינת ישראל

מגיש הצעת החוק, חבר ועדת חוץ ובטחון ח"כ יוגב, אמר לאחר אישורה כי: ״שירות בצה״ל הוא הצהרת נאמנות למדינת ישראל. מדינת ישראל אינה רק זכויות, היא כוללת גם חובות, בהן בראש ובראשונה שותפות במאבק על שמירת בטחון המדינה ואזרחיה".
לכן הוסיף, " בעת אשר המדינה מעניקה העדפה מתקנת לבני מיעוטים בשירות המדינה, חלה חובה לתגמל את אלו שבחרו לקשור את גורלם עם מדינת ישראל בקשר דמים, מסכנים עצמם עבור המדינה ותושביה. לכן, אני מברך על קידום החוק בוועדה ומבטיח לפעול ולקדמו על להעברתו באופן סופי במליאת הכנסת."
יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו יזמה את הצעת החוק הוסיף כי : "חיזוק ועידוד בני מיעוטים הפועלים להשתלבות בחברה הישראלית, הוא תנאי להמשך קיומה של ישראל כמדינה ציונית-יהודית ודמוקרטית. כדי להמחיש זאת, חלה עלינו החובה ליצור תמריצים אמיתיים לאלו המשרתים בצה"ל ובשירות אזרחי לאומי ולא להסס להעלותם על נס, ביחס לקוראים לבדלנות ולמלחמה במדינת ישראל."
פלג הדגיש כי: "העמדת בני המיעוטים המהווים סמל להשתלבות בראש סולם ההעדפה המתקנת הוא צעד מתבקש ובסיסי ביותר למען עידוד ההשתלבות וחיזוק היחסים החברתיים בארץ. מדינה הרוצה לשרוד במזה"ת לא יכולה להתייחס בשוויון נפש ובאדישות כלפי כלל המרכיבים הרוצים בטובתה. זהו יום היסטורי שיהווה נדבך נוסף בקירוב בני המיעוטים לחברה הישראלית."
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מה יעשה האויב[בגצ]
נאור הלכה לעזזל וקבלנו זמרת | 18-02-2018 16:47
מענין אם תהיה עתירה של גויון מסוים לבית הסדומשפט האם משום איך הם נראים ופופוליזם חאפשרו או שהדיקטטורה של האויבים גם בזה תתערב