צה"ל יורד דרומה: התכנית המלאה הוצגה לממשלה

מערכת הביטחון הציגה בממשלה את התכנית המלאה למעבר צה"ל דרומה. השר ליברמן: "המעבר דרומה פרויקט לאומי. על הממשלה כולה להתגייס להצלחת הפרויקט"

צה"ל יורד דרומה: התכנית המלאה הוצגה לממשלה
  (צילום: Kobi Gideon / GPO)

הפרויקט השאפתני של משרד הביטחון בשנים האחרונות – המעבר של בסיסי צה"ל לדרום הארץ, הוצג הבוקר (ראשון) בידי אלוף (מיל') אודי אדם וסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, בישיבת הממשלה. ליברמן: "אמ"ן הוא נכס לאומי והעברתו דרומה היא פרויקט לאומי. על הממשלה כולה להתגייס להצלחת הפרויקט".

הסקירה נפתחה בהעברת קריית ההדרכה (עיר הבה"דים) לצומת הנגב, שהושלמה בשנה האחרונה וכבר הביאה לפיתוח כלכלי וחברתי נרחב. השר ליברמן ובכירי מערכת הביטחון סקרו בפני השרים את סטטוס שני הפרויקטים המרכזיים הבאים: המכרז להקמת קריית התקשוב שעומד בפני בחירת זוכה והמכרז להקמת קריית המודיעין, שצפוי להתפרסם בתחילת שנת 2018.

הדמיה של עיר הבה"דים (יח"צ)

תכנית התמריצים של מערכת הביטחון לעידוד מעבר אנשי הקבע לנגב כוללת, בין השאר:  רכבת ישירה לקריית המודיעין, פתרונות דיור אטרקטיביים ומענקים לשימור ההון האנושי. לאור חשיבות הנושא, ראש הממשלה החליט להמשיך את הדיון גם בישיבת הממשלה הבאה

"צה"ל כבר בדרום ואנחנו נחושים לקדם בכל הכוח את העברת אגף המודיעין ואגף התקשוב, שיביאו את השינוי האמיתי ואת חזונו של בן-גוריו לנגב", אמר שר הביטחון ליברמן בדיון. "אמ"ן הוא נכס לאומי והעברתו דרומה היא פרויקט לאומי. בכוונתנו להעביר את רוב משרתי אמ"ן מאזור המרכז דרומה. זה יהיה הישג בקנה מידה לאומי, אבל מדובר באתגר לא פשוט. כבר כיום מערכת הביטחון נלחמת להשאיר בשירות את המוחות המבריקים של אמ"ן, אל מול ההצעות המפתות שמחכות להם בשוק הפרטי. על הממשלה כולה להתגייס כדי לשמר את הקטר הטכנולוגי העיקרי של תעשיית ההייטק הישראלית. יש לסכם כבר כעת חבילת תמריצים רחבה בתחומי התחבורה, הדיור, החינוך ועוד".

שר הביטחון ציין בדבריו, כי בקריית ההדרכה של צה"ל בנגב מועסקים, כבר כיום, כ-700 אזרחים מהדרום, כמחציתם תושבי דימונה וירוחם.  "צה"ל הוא המנוע החברתי והכלכלי החשוב במדינה וזוהי רק דוגמא  אחת לפוטנציאל העצום שבהעברת צה"ל לנגב", אמר השר ליברמן. " יחד עם קריית המודיעין והתקשוב, אנו מקדמים פרויקטי ענק נוספים, בהם העברת יחידות מודיעין נוספות ובניה מחדש של מחנה צאלים בהיקף של כ-2 מיליארד ₪. בחודשים האחרונים, בסיוע משרד הביטחון הבטחנו את קיומו והרחבתו של מפעל ביטחוני בערד, ובשנים הקרובות נעביר את מפעל תעש מרמת השרון לרמת בקע שבנגב".

הכשלים של התכנית

האתגרים המרכזיים של מערכת הביטחון בשימור והעברת משרתי הקבע לדרום: מענה תחבורתי מהיר ואיכותי כתנאי בסיסי לשימור אנשי קבע- נכון להיום אין קו רכבת ישיר לקרית ההדרכה ואין תכנון לרכבת ישירה לקרית המודיעין. מענה המתבסס על אוטובוסים ומכוניות פרטיות יחייב נסיעה של כשעתיים-שעתיים וחצי לכל כיוון, יעמיס באופן בלתי נסבל על כבישי הנגב ועלותו תהיה גבוהה בהרבה.

-מעטפת תמיכה, הכוללת מענק לשימור ההון האנושי, כפי שמקובל במגזרים אחרים במשק תסייע במניעת 'בריחת מוחות' וכוח אדם איכותי מיחידות העילית של צה"ל לטובת המגזר הפרטי, וכן מענה אטרקטיבי למעבר מגורים לנגב.

לאור חשיבות הנושא, ראש הממשלה החליט להמשיך את הדיון גם בישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון הבא.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע