אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קיבלה גט בתנאי שלא תתלונן על אונס

האישה שבית הדין הרבני אישר לפני כשנה וחצי את הסכם הגירושין שלה בתנאי שלא תתלונן במשטרה על 'ארועי העבר', מדברת לראשונה: "היה לי ברור אז וגם היום שכל חיי תלויים בדיינים"

קיבלה גט בתנאי שלא תתלונן על אונס

האישה שבית הדין הרבני אישר לפני כשנה וחצי את הסכם הגירושין שלה בתנאי שלא תתלונן במשטרה על 'ארועי העבר', מדברת לראשונה ומספרת על התחושות הקשות המלוות אותה.

על פי הדיווח באתר 'וואלה', במסגרת אותו הסכם, התחייבה האישה שלא לדווח גם על מקרים בהם נאנסה והוכתה כתנאי לקבלת גט.

"היום אני אומרת בוודאות שזו הייתה טעות, סיפר האישה לאתר 'וואלה'. "הרגשתי באותם רגעים שבית-הדין זיהה את המצוקה שלי. הרגשתי שהם הבינו שכל מה שאני רוצה זה להיפטר מבעלי. חשתי שאני שבויה בתוך ממסד גברי, שנוצרה קואליציה נגדי, וכולם לחצו עליי לקבל את ההסכם הזה. כאילו מישהו לחש לי באוזן 'תעשי כל מה שבעלך מבקש'".

כאמור, בהסכם הגירושים שניסחו עורכי-הדין של בני הזוג לפני כשנה וחצי, ואף נחתם כ"פסק דין" בידי אב בית הדין הרב יוסף גולדברג, נכתב בסעיף השלישי כי "לבקשת הבעל, האישה לא תגיש כל תלונה במשטרה על אירועי העבר". על פי הדיווח ב'וואלה', כתב התביעה מגלה כי "אירועי העבר" הם טענות על אונס, אלימות קשה שהופעלה מספר פעמים נגדה ונגד שני ילדיה. תנאי נוסף לקבלת הגט הוא שהאישה תעביר את הסמכות בענייני משמורת, הסדרי ראייה ומזונות ילדים מבית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני, אף שהחלה חלק מההליכים בבית המשפט.

"התחושה היא נוראית", אמרה. "ההרגשה באותו הזמן היא שאת בידיים של הדיינים ומה שהם יחליטו זה מה שיקרה איתי – לטוב או לרע. זה היה מאד משמעותי במובן שלילי לחתום על ההסכם. יש כאן אדם שהתעלל בי, שאולי הוא מסוכן וצריך לבדוק את זה. אבל גם אחרי, חששתי להתלונן. היה לי ברור אז וגם היום שכל חיי תלויים בדיינים, אך איך אני יכולה להמרות את פיו של בית הדין? זה יפגע בי. יש בי חשש לזוז ימינה או שמאלה".

"הצדק מבחינתי הוא שייעשה מה שנכון בעיניי עם הילדים", הוסיפה. "שלא יסחטו ממני תנאים לקבלת גט ויגבילו אותי בזכות בסיסית להתלונן במשטרה. זה לא בסדר בעיניי שהכריחו אותי לעבור לדון בכל התיקים בבית הדין במקום בבית המשפט".

מבתי הדין הרבניים נמסר בתגובה כי "התקיים משא ומתן בין עורכי הדין ובני הזוג, ושני הצדדים סיכמו ביניהם את תוכנו של ההסכם והכתיבו אותו לבית הדין. הליך אישור ההסכם נעשה לפני אב בית הדין הרב יוסף גולדברג בהסכמת הצדדים כדן יחיד. לפני הדיין לא הונחה תשתית עובדתית התומכת בטענות האונס והאלימות, אך הוא התרשם כי קיים בתיק פוטנציאל חמור לעיגון האישה. על כן, ולאחר שווידא שהאישה בהיותה מיוצגת מסכימה מרצונה הטוב לתוכן ההסכם, וכי הבינה את משמעות ההסכם ותוצאותיו, הוא סבר כי עדיף לאשר את ההסכם בלי להתערב בסוגיית התלונה למשטרה מאשר לסכן את האישה בעגינות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מעניין שזה קרה בדיוק שכהנא-דרור התחילה לייצג אותה.
אבנר | 10-11-2017 14:30
למבוי סתום יותר חשוב לפגוע בבתי הדין מאשר באמת לעזור לנשים
2
ישר כוח לאישה האמיצה כי סרבני גת הם אנסים ללא הפסקה
ג'אן | 11-11-2017 18:39
שבוע טוב ומבורך