אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתנחלים ומשלמים – איפה מתחבא הכסף להתנחלויות?

תקציב המדינה נטוי על צדו בגלל ההתנחלויות. ממשלת ישראל מבזבזת מליארדים בשטחים. באופן כללי, מתנחלים נהנים יותר. בכל פעם שמציעים "לסגור את הברז למתנחלים", נפש המתנחלת שלי מכווצת גבות: איפה הכסף הזה. אמילי עמרוסי דווקא חושבת שמתנחלים משלמים יותר.

מתנחלים ומשלמים - איפה מתחבא הכסף להתנחלויות?

מתנחלים ומשלמים איפה מתחבא הכסף להתנחלויות?

תקציב המדינה נטוי על צדו בגלל ההתנחלויות. ממשלת ישראל מבזבזת מליארדים בשטחים. באופן כללי, מתנחלים נהנים יותר. בכל פעם שמציעים "לסגור את הברז למתנחלים", נפש המתנחלת שלי מכווצת גבות: איפה הכסף הזה.

אני מחזיקה את… דף החיוב החודשי ליישוב בו אני גרה. בכל חודש נגבים ממני אלפיים וחמש-מאות שקלים לשכירות בקרוואן שקירותיו קרטון וגגו פח. אני חוזרת: 2500 שקלים. כדי לממן את השירותים המוניציפאליים אני משלמת ארנונה בתעריף הנהוג במדינת ישראל, לפי מ"ר.

אצלי יוצא 3048 שקלים בשנה. לקרוואן. כולל, אגב, אגרת ביוב מהגבוהות בארץ, שכלל אינה נהוגה בחלק מהאזורים בישראל. ויש גם מסים מיוחדים, שנגבים רק ממתנחלים: מס יישוב – 250 שקלים בחודש; מס ביטחון – 160 שקלים בחודש. הייתי שמחה להפסיק את הפירוט, אבל כשכל זב חוטם מדבר על "הכסף למתנחלים", נדרש סדר.

מסים, מסים, מסים

כדי לממן את בניית בית הכנסת אנחנו משלמים 150 שקלים בחודש (תשלום חובה, מעבר לתרומות לבית הכנסת). על כל אירוע קהילתי אנחנו משלמים מחיר מלא. תעריפי מעונות היום, הצהרונים וגני הילדים נקבעים על ידי משרד התמ"ת וזהים למה שמשלמים הורים בכל נקודה בארץ.

המסגרות הפרטיות יקרות יותר, בגלל מיעוט התחרות. כדי לתמוך בחוליות החלשות בקהילה ולמנוע את הפיכתן לנטל על רשויות הרווחה, יש אצלנו מס חובה של "גמילות חסד", מס "קרן מתן בסתר", ותשלום לגמ"ח מזון. גם הנזקקים שלנו אינם נסמכים על שולחן המדינה.

שנים ארוכות שאין שום הקלות במס למתגוררים ביהודה ושומרון. מזה יותר מעשור שאין תקציבי פיתוח ותשתיות המופנים להתנחלויות. גם אגדת החיילים בש.ג לא רלוונטית כבר שנים: אנחנו משלמים לחברת אבטחה ושומרים בעצמנו בלילות (לילה בחודש, יום מלא פעם בשלושה חודשים).

מגרשים לבנייה מפותחים על ידי הקבלנים, ומחירם בהתאם. אין מענקי דיור, אין הלוואות מקום. כלום. לפני כחודש הציעו בהתנחלות שלי מגרש לבנייה ב-450 אלף שקל. בתי קבלן של 4 חדרים נמכרים בקרוב למיליון שקל. ועוד לא אמרתי מילה על סכומי העתק שהמתנחל נאלץ לשלם על דלק.

אם תספרו לי היכן מתחבא הכסף, אשמח לדעת.

שני מיליארד להתנחלויות?

ב"שלום עכשיו" מצאו וגילו 2 מיליארדי שקלים שהופנו מתקציב המדינה לווילות של המתנחלים. חיש מהר הפכו שני מיליארד הבדותות הללו לאמת שרירה: מדינת ישראל שופכת את התקציב שלה לכיסם של כת הזויה של קופצי גבעות! עיון מעמיק מגלה את היצירתיות שלהם ביצירת הזיוף הזה, וכיצד הגיעו לסכום העגול והיפה.

ובכן: 800 מיליון ש"ח הוציאה המדינה על גדר ההפרדה ומרחב התפר – רעיון של השמאל, שנועד להגן על מרכז הארץ (המתנחל בכלל נותר בצד הפנימי של הגדר). 240 מיליון נוספים הוקצו לתיאום הפעולות בשטחים, תקציב המיועד לסיוע לפלשתינים. 240 מליון שקלים למימון תוכנית ההתנתקות. אכן, סכום שהמתנחלים רצו בו עד מאוד ואף נהנים ממנו.

100 מליון הושקעו בעיר העתיקה בירושלים. 255 מיליון הועברו לטובת שדרוג הכביש לים המלח – שיפור התחבורה לאזור המלונות. אם בריכות הבוץ ותיירות בביקיני זה מתנחלים – אעדכן מיד את חבריי. 172 מליון ש"ח למכרזי משרד השיכון במעלה אדומים והר חומה – מעבר לעובדה שמדובר בירושלים ולא בהתנחלויות מבודדות, מכרזים הם "הוצאה חוזרת": בזמן השיווק הכסף יחזור לקופת המדינה בתוספת רווח.

נמשיך. 180 מליון שקל לחיבור בין השכונות הצפוניות בירושלים לכניסה לעיר – שום מתנחל מזוקן לא נצפה באזור. 10 מליון שקלים למיגון אוטובוסים – אכן, אפליה בוטה ופינוק גדול למתנחלים. ואחרון: 11 מליון שקלים פיצוי יצואנים על הפסדים בעקבות חרם. אההמ. אולי בשלום עכשיו יידעו להסביר מה פתאום יש חרם על יצואנים ישראלים בעולם.

הזכות להוציא את דיבתנו רעה

שום העברות עתק למתנחלים, שום תקציבים שלא כדין. סכומי האמת שמושקעים ביהודה ושומרון נועדו לספק את צרכי החיים המינימאליים. הם אינם שונים מהשקעת המדינה בכל אזור אחר, ופחותים מאזורי עדיפות לאומית ועיירות פיתוח.

מעמד הביניים בהתנחלויות הוא אותו שליש שחוק הנושא בנטל תשלומי המסים ושירות בצה"ל, ועובר מרוץ עכברים סיזיפי בדרך לדירה. 40 אלף מתנחלים גרים בקראוונים – מצוקת דיור שקשורה ליוקר המחיה לא פחות משהיא קשורה להקפאה.

את החובות נקבל באהבה. הזכויות האזרחיות שלנו אמורות להיות שוות לכל ישראלי אחר. לא פחות ולא יותר. אחת הזכויות, אני מקווה, היא לא להוציא את דיבתנו רעה.

==

אמילי עמרוסי היא מתנחלת ועיתונאית בישראל היום. המאמר פורסם בדף הפייסבוק שלה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
חזק ביותר. לפרסם בכל מקום
| 08-08-2011 10:14
2
סעיף שבו יש להוציא כמה שיותר כסף
יאהוד | 08-08-2011 10:45
הוא פיצוי מפונים. כמה שיעלה למדינה יותר לשקם את המפונים, כך הם יחשבו פעמיים לפני הפינוי הבא. אם חס וחלילה יהיה פינוי נוסף - אחת המטרות צריכה להיות להגדיל ככל האפשר את עלויותיו כך שהן יהיו בלתי נסבלות.
3
מילים כדורבנות
ליאת | 08-08-2011 15:30
4
צדק חברתי
גבי | 12-08-2011 10:06
אני מתכוון לפרסם את הכתבה בין אנשי הקשר שלי כדי לפרסם את אנשי השקר שלהם. מעניין היכן מתחיל/ מפסיק הצדק החברתי.
5
מוזר גם הכביש הזה שאני נוסעת בו ומועצת יש״ע .
| 11-06-2013 10:28
זה שהניהול בזבזני וגרוע וגם את משלמת. לא משנה את העובדה שגם תושבי ישראל ממנים אותך. מסובך אני יודע. טוב אבל את גם לא באמת עיתונאית