נגד הקואליציה • באופוזיציה תוקפים: "חוקי שחיתות"

לאחר כיפופי ידיים ועימותים מתוקשרים, שורת חוקים של הקואליציה עברו היום בוועדת שרים לחקיקה, כשחלקם מעוררים ביקורת רבה באופוזיציה. המבקרים טוענים כי ההצעות מביאות גל של "חוקי שחיתות", ויוצאים נגדם בחריפות

נגד הקואליציה • באופוזיציה תוקפים: "חוקי שחיתות"

במסדרונות הכנסת נשמעו היום (ראשון) צהלות שמחה יחסיות מצד חברי הכנסת מהקואליציה, זאת לאור שורה של הצעות חוק הקשורות לחקירות שאושרו היום בוועדת שרים לחקיקה לאחר שבועיים של השבתה. אך מן הצד השני של המטבע- באופוזיציה, לעומת זאת נשמעו קולות אחרים לגמרי.

הצעות החוק הרבות שעברו בוועדת שרים לחקיקה, חלקם לאחר כיפופי ידיים ועימותים מתוקשרים, עוררו ביקורת רבה באופוזיציה. המבקרים טוענים כי ההצעות מביאות גל של "חוקי שחיתות", ויוצאים נגדם בחריפות.

החוק הראשון שעבר הבוקר הוא החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, המכונה בקיצור "חוק החרם" שיזם ח"כ יואב קיש וגובש עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן:"חייבים לדעת שניתן יהיה לגבות מהם מחיר כלכלי כבד לנזק שהם עושים למדינה". חה"כ קיש: "לא נעצור – עד שהתופעה הזו תמוגר לחלוטין".

החוק אומר כי יש לתת למדינה כלים לפעול נגד ארגונים הקוראים ופועלים להחרמתה, ואשר גורמים לה נזק שלא ניתן לאמוד את איכותו והיקפו.

אל מול החוק, עלו קולות המתנגדים אליו מתוך משרד המשפטים בטענה כי הוא "לא יעבור את בג"ץ". על כך הגיב קיש ואמר כי הוא בטוח ש"השרה איילת שקד תתעלם מקולות אלו ותתמוך בהעברת החוק", מה שקרה בפועל. אולם, חברי הכנסת מהשמאל טענו לאחר שהחוק עבר כי הוא "פוגע בדמוקרטיה הישראלית".

לאחר קולות רבים שהושמעו המתנגדים לחוק, הושגה פשרה גם ב"חוק ההמלצות" של יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם המבקש לאסור על המשטרה לפרסם המלצותיה לאחר חקירה. הפשרה אליה הגיעו היא, שלאחר האישור החוק יקודם בכפוף למשרד המשפטים והמשרד לבטחון פנים בראשות השרה שקד והשר ארדן.

בראש סדרי העדיפויות הלאומי עומדים נתניהו, נתניהו ונתניהו

ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הגיב בשם סיעת המחנה הציוני על תמיכת הממשלה ב"חוק ביבי: האוסר על המלצות המשטרה: "הקואליציה הוכיחה שוב שבראש סדרי העדיפויות הלאומי עומדים נתניהו, נתניהו ונתניהו".

חסון הוסיף כי "הקואליציה הוכיחה שוב כי היא מתעסקת רק בחברי הקואליציה עצמם במקום להתמקד בבעיות של הציבור הישראלי. וזאת מבלי לבחול באמצעים של פגיעה בדמוקרטיה והפחדה ואיומים על שומרי הסף ורשויות אכיפת החוק".

לעמוד כמו חומה בצורה נגד חוקי הקואליציה

"זוהי המשך ההתנהלות המאפיוזית של ראש הממשלה ושליחיו אשר רודפים את גורמי אכיפת החוק במטרה להרתיע אותם מלבצע את תפקידם, טוען ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), ומוסיף: "אין ספק שיש במקרה זה נסיון ברור ומכוון למרוח את חקירות ראש הממשלה כדי להרוויח עוד ועוד זמן ולדחות את הקץ".אני קורא לחברי הקואליציה לעמוד כמו חומה בצורה ולא לאפשר את דריסת גורמי אכיפת החוק במדינה״.

לדברי ח"כ ד"ר נחמן שי (המחנה הציוני), "הממשלה אישרה החוק שפוגע עמוקות ביכולתה של המשטרה לעשות את עבודתה הבסיסית, ובקצרה את חוק הסירוס". הממשלה מחלישה אותם ומעבירה בכך מסר כי היא עומדת מעל החוק", אמר שי.

ח"כ איל בן ראובן טוען על  "חוק ההמלצות, כי הוא עוד חוק ביזיוני מבית המדרש של הקואליציה הקיצונית: "מניעת פרסום המלצות המשטרה תכליתה לעקר את עבודת המשטרה. אין עבודת חקירה ללא המלצות. מניעת פרסום ההמלצות איננה מבטלת מעשי שחיתות ושוחד חמורים. נתניהו ושותפיו במצוקה".

חוק היועצים משפטיים מצטרף לגל חוקי השחיתות

חוק נוסף של השרה שקד אושר בועדת שרים לענייני חקיקה. לפיו, יועץ משפטי למשרד ממשלתי ייבחר על ידי ועדת איתור ולא במכרז כפי שהיה נהוג עד כה.

ח״כ ציפי לבני, שרת המשפטים לשעבר תקפה את החוק וטענה כי הוא "מצטרף לגל חוקי השחיתות והופך את שומרי הסף למען הציבור לשומרי השר לצרכיו, כדי למנוע מהם להציב גבולות לפוליטיקאים חסרי עכבות שחושבים שהם מעל החוק".

לדבריה, "מדובר בעוד חוק של שחיתות פוליטית במסווה של משילות. מכה לשומרי הסף היא מכה לציבור עליהם הם מגינים מפני דורסנות ושחיתות פוליטית".

כבר בתחילת המושב תקף בחריפות יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד את ממשלת ישראל ש"במקום לעסוק במדינה עסוקה בלמצוא דרכים להציל את נתניהו".

לפיד אמר, "אני רוצה לתת לכם את רשימת הנושאים שהממשלה לא התעסקה בהם בשבוע הראשון של מושב הכנסת: היא לא עסקה בחינוך, היא לא עסקה באלימות כלפי צוותים רפואיים, היא לא עסקה בתחבורה ציבורית, היא לא עסקה בגיל פרישה לנשים, היא לא עסקה בזה שאין לנו מספיק מהנדסים, היא לא עסקה ביוקר המחיה ובפערים החברתיים".

עוד תהה לפיד: "במה היא כן התעסקה? היא התעסקה בנתניהו. בחקירות של נתניהו, בחוקים שנועדו להציל את נתניהו. באיומים בסגנון עברייני על גורמי החוק. בסכסוכים פנימיים בקואליציה. בסבב ראיונות אינסופי של מקורבי נתניהו שעוסקים רק בדבר אחד: בטובתו האישית של בנימין נתניהו", קבע יושב הראש.

 

 

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
רק העם אשם
mt | 28-11-2017 23:38
כל עוד העם לא יקום ויצעק נגד השחיתות. הפוליטיקאים יבינו שלאף אחד לא אכפת וימשיכו לגנוב על חשבונינו.